რუსეთში, ვოლგოგრადში მდებარე ნავთობგადამამუშავებელ ქარხანაზე დრონებით შეტევის შესახებ იუწყებიან
რუსეთის რამდენიმე რეგიონზე უპილოტო საფრენი აპარატებით შეტევის შესახებ იუწყებიან. ერთ-ერთი სამიზნე ვოლგოგრადში მდებარე ნავთობგადამამუშავებელი ქარხანაა.
ადგილობრივი დროით დაახლოებით 04:00 საათისთვის ვოლგოგრადის არაერთმა მცხოვრებმა სოციალური ქსელებით გაავრცელა ინფორმაცია, რომ ძლიერი აფეთქებები მოხდა ქალაქის იმ რაიონში, სადაც ნავთობგადამამუშავებელი ქარხანა, ნავთობის საცავი და თბოელექტროსადგური მდებარეობს.
დღეს დილის ცხრის ნახევრისთვის ვოლგოგრადის საოლქო ადმინისტრაციის ტელეგრამ-არხზე გამოქვეყნდა ცნობა, რომ საჰაერო თავდაცვის სისტემის მიერ მოგერიებული დრონის ნამსხვრევებმა ვოლგოგრადის ნავთობგადამამუშავებელი ქარხნის ტერიტორიაზე გამოიწვია ხანძარი, რომელიც „ოპერატიულად ლიკვიდირებულია". ადმინისტრაციის თანახმად, დაშავდა ქარხნის ერთი თანამშრომელი, რომელიც საავადმყოფოში გადაიყვანეს.
ვოლგოგრადის ნავთობგადამამუშავებელ ქარხანაში რომელიც კომპანია „ლუკოილს“ ეკუთვნის, ხანძარი იყო 15 იანვარსაც.
უკრაინის თავდაცვის ძალებმა „ლუკოილის“ ქარხანას 29 იანვარს დრონებით შეუტიეს ნიჟნი-ნოვგოროდის ოლქის ქალაქ კსტოვოშიც.
გარდა ამისა, დრონებით შეტევის შესახებ იუწყებოდნენ რუსეთის ვორონეჟის, როსტოვის და იაროსლავის ოლქების გუბერნატორები.
ვორონეჟის გუბერნატორ ალექსანდრ გუსევის ტელეგრამ-არხზე გამოქვეყნებული ცნობით, დაშავდა ერთი ადამიანი და დაზიანებულია ერთ-ერთი საწარმოს შენობა. კონკრეტულ საწარმოს გუსევი არ ასახელებს.
როსტოვის ოლქზე დრონებით მასირებული შეტევისა და ერთ-ერთ რაიონში ელექტროგადამცემი ხაზების დაზიანების შესახებ იუწყებოდა რეგიონის გუბერნატორი იური სლუსარი.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ დღეს დილით გამოაქვეყნა მონაცემები, რომელთა თანახმად, ღამის განმავლობაში „გზად დაიჭირეს და გაანადგურეს 49 უკრაინული უპილოტო საფრენი აპარატი, მათგან 25 როსტოვის ოლქში, 8 - ვოლგოგრადში, 6 - კურსკის ოლქში, 4 - იაროსლავის ოლქში და 2-2 - ბელგოროდის და ვორონეჟის ოლქებსა და კრასნოდარის მხარეში".

Украинские беспилотники атаковали НПЗ в Волгограде
Украинские беспилотники ночью 31 января атаковали промышленную зону в Волгограде, где находятся нефтеперерабатывающий завод компании ЛУКОЙЛ, теплоэлектростанция, нефтебаза и несколько других предприятий. О налёте дронов, взрывах и пожаре на южной окраине города в течение ночи сообщали местные жители.
Утром в пятницу губернатор Волгоградской области Андрей Бочаров подтвердил факт атаки украинских дронов на нефтеперерабатывающий завод. При этом, он как обычно утверждал, что на НПЗ упали лишь обломки сбитого беспилотника. Возник пожар, который, по словам губернатора, был оперативно потушен. Один пострадавший рабочий завода госпитализирован.
Украинские дроны в прошлом году атаковали или пытались атаковать НПЗ «ЛУКОЙЛ Волгограднефтепереработка» по крайней мере три раза: в феврале, июле и сентябре.
Порт Усть-Луга в Ленинградской области вероятно, прекратил отгрузку нефти после удара украинских дронов 29 января по нефтеперекачивающей станции «Андреаполь» в Тверской области, сообщает Bloomberg.
Последний танкер вышел из Усть-Луги ранним утром в среду, после чего, по данным агентства, наблюдалась пауза в сигналах судов в порту.
Об атаке на НПС «Андреаполь» в деревне Ерохино в Тверской области сообщили источники ASTRA в МЧС России. По их данным, были повреждены крыша здания, фильтрационная насосная площадка, произошел разлив нефтепродуктов и пожар. Власти Тверской области и военные эту информацию не подтверждали и не опровергали.
НПС «Андреаполь» входит в состав нефтепровода Унеча – Усть-Луга Балтийской трубопроводной системы-2.
Минобороны России отчиталось, что в ночь на 31 января средства ПВО перехватили и уничтожили 49 украинских беспилотников над семью российскими регионами. Над Ростовской областью были сбиты 25 дронов, над Волгоградской — восемь, Курской — шесть, Ярославской — четыре и по два беспилотника над Краснодарским краем, Белгородской и Воронежской областями.
В Воронежской области один из беспилотников упал на проезжавшую по трассе машину, водитель получил ранение ноги, сообщил губернатор региона Александр Гусев. В Воронеже при падении подавленного дрона повреждено остекление на промышленном предприятии.
В Ростовской области при падении обломков БПЛА произошёл обрыв электропроводов.
В Ярославской области при атаке никто не пострадал, разрушений нет. Власти Краснодарского края, Курской и Белгородской областей пока не комментировали атаку.