აბუ-დაბიში მომხდარი ინციდენტის შემდეგ თბილისში დაბრუნებული ზარქუა: "საკმაოდ მკაცრი კანონები აქვთ"
აბუ-დაბიში მომხდარი ინციდენტის შემდეგ თბილისში დაბრუნებული „ქართული ოცნების“ დეპუტატი ირაკლი ზარქუა აცხადებს, რომ აბუ-დაბის დატოვების საშუალება ჯარიმის გადახდის შემდეგ მიეცათ.
მისი თქმით, აბუ-დაბის სასამართლომ დააჯარიმა, თუმცა იგი ჯარიმის ზუსტ ოდენობას არ ასახელებს. მისი თქმით, თანხა ადგილზე მეგობარმა გადაიხადა, თავად კი ამ 3-4 ათასი დოლარის გადახდას რამენაირად მოახერხებს.
მანვე თქვა, რომ არ იცნობს იმ პირს, რომელმაც ინციდენტის დროს თეფში ისროლა.
"საკმაოდ მკაცრი კანონები აქვთ, შესაბამისად გამოძიება დაიწყო, ამ საქმესთან დაკავშირებით. იმ სასტუმროში სხვა ქართველებიც ისვენებდნენ, მაგალითად, ის, ვინც თეფში ისროლა. არ ვიცნობთ მას, ეტყობა ამოუვიდა ყელში მათი პროვოკაციები და ისროლა თეფში, რომელიც მოხვდა იქ მომუშავე პერსონალს და ისიც ჯარიმის ქვეშ მოექცა. იმდენად ამოუვიდა ხალხს ყელში ეს პროვოკაცია, თეფშიც კი ისროლეს. არც ვიცნობთ იმ ადამიანს. შემდეგ იყო ჯარიმა და ჯარიმის საფუძველზე მოგვეცა შესაძლებლობა აბუ-დაბი დაგვეტოვებინა. მიუხედავად იმისა, რომ მკაცრი კანონებია, პოლიციამ, პროკურატურამაც და სასამართლომაც კარგად გაიაზრა, რომ ეს ჩვენს წინააღმდეგ დადგმული პროვოკაცია იყო. ჩვენ მესამე დღეა ჩამოსული ვართ. გვეცინებოდა, ეს უსამშობლოები და მათთან აფილირებული ჟურნალისტები და პოლიტოლოგები რომ ამბობდნენ, რომ 1 წელი მიუსაჯეს, 80 ათასი დოლარის გადახდა დააკისრეს... ეს რაღაც სიგიჟე და მარაზმი. არაფერი მსგავსი, ჯარიმა გამოიწერა 10-ჯერ და 15-ჯერ ნაკლები. იქ მეგობრები გვყავდნენ, რომლებმაც ის ჯარიმა გადაიხადეს და შემდეგ ამ 3 თუ 4 ათას დოლარს აქ გადავიხდით, თბილისში ვარ უკვე და რამენაირად მოვახერხებ", – განაცხადა მან ტელეკომპანია "იმედის" ეთერში.
ცნობისთვის: 13 იანვარს აბუ-დაბიში, სასტუმროში, საქართველოს მოქალაქესა და „ქართული ოცნების“ წევრ დეპუტატებს შორის ფიზიკური დაპირისპირება მოხდა. დაპირისპირება სავარაუდოდ, მას შემდეგ დაიწყო, რაც ირაკლი ზარქუა და ვიქტორ სანიკიძე საუზმობისას ლაშა გაბიტაშვილს თავს დაესხნენ. ადგილზე იყო „ოცნების“ პარლამენტარი გელა სამხარაულიც, რომელმაც ასევე დაარტყა ხელი ლაშა გაბიტაშვილს; მათთან ერთად იმყოფებოდნენ მათი თანაგუნდელი გოჩა ენუქიძე და მოქალაქე გიორგი გოგოლაძე.
ინციდენტი მოხდა აბუ-დაბიში მდებარე სასტუმრო „რედისონის“ რესტორან La Terrazza-ში.
„საუზმეზე ჩამოვედი, ვიჯექი მარტო ჩემთვის, ცოლთან ერთად… გუშინდელი მომხდარით გამწარებულები იყვნენ და მომვარდნენ“, - ამბობდა 13 იანვარს მოქალაქე ლაშა გაბიტაშვილი და ვიდეოებს ავრცელებდა.
გაბიტაშვილმა წინა დღეს, 12 იანვარს აბუ-დაბიში „ქართული ოცნების“ დეპუტატ ირაკლი ზარქუას „მოღალატე“ და „სამშობლოს გამყიდველი“ უწოდა.
ლაშა გაბიტაშვილმა 17 იანვარს გაავრცელა განცხადება, რომლითაც ცნობილი გახდა, რომ ის პოლიციის განყოფილებიდან გამოუშვეს.

Член «Мечты», напавший на гражданина Грузии в Абу-Даби: это была спланированная провокация
«Когда оскорбление затрагивает семью и детей, лично для меня обязанность проявлять терпение – малозначительна», заявил депутат от «Грузинской мечты» Ираклий Заркуа. Грузинский политик впервые прокомментировал произошедшее в Абу-Даби в эфире телеканала Imedi. 13 января он и его однопартийцы в одном из отелей напали на оппозиционно настроенного гражданина, что Заркуа расценил как провокацию против них:
« Я хочу поблагодарить всех людей, которые писали нам в этот период и говорили, что все хорошо и что мы поступили правильно. То, что произошло, не повод для гордости. Несмотря на нашу обязанность быть терпеливыми, мы всегда будем реагировать таким образом на оскорбления нашей семьи, детей и близких, потому что мы мужчины и грузины.
В первый день, во время завтрака, была попытка организовать провокацию, но он не стал выкладывать видео, потому что ситуация была невыгодной для него… Потом, перед отелем, когда муж и жена устроили сцену, мы, естественно, отреагировали. Этим мужу и жене удалось снять и распространить нужный им отрывок по сценарию, поставленному каким-то режиссером. Затем произошла провокация, которая привела к результату и ситуации.
У них (в Абу-Даби) довольно строгие законы, поэтому по этому делу начато расследование… Был штраф, и на основании штрафа нам дали возможность покинуть Абу-Даби. Несмотря на строгие законы, полиция, прокуратура и суд прекрасно понимали, что это провокация против нас. Мы уже третий день как вернулись (в Грузию). Мы смеялись, когда эти люди без Родины и аффилированные с ними журналисты и политологи говорили, что их приговорили к 1 году и обязали выплатить 80 тысяч долларов… Это какое-то безумие и маразм. Ничего подобного, штраф выписывался в 10 раз и в 15 раз меньше. У нас там были друзья, которые заплатили штраф, а потом мы заплатим 3 или 4 тысячи долларов здесь.
Я хочу сказать всем, что обязанность проявлять терпение — это одно, но когда дело касается детей и семьи, не может быть и речи о том, чтобы позволять кому-либо что-либо делать с этим, в будущем они тоже столкнутся с последствиями. Прежде всего, мне было жаль молодого человека, которым просто манипулируют и используют лица без Родины.
Это была спланированная провокация против нас… Я знаю точно: этого человека использовали, как и других молодых людей, которых используют эти лица без Родины», — сказал Ираклий Заркуа.
Напомним, что 13 января в Абу-Даби депутаты от «Грузинской мечты» Ираклий Заркуа, Виктор Саникидзе и Гела Самхараули напали на гражданина Лашу Габиташвили. Видеозапись инцидента была опубликована в социальных сетях.
Инцидент произошел в столовой отеля. На кадрах видно, что Ираклий Заркуа во время ужина бросал еду в Лашу Габиташвили и применил к нему физическую силу, а затем к драке присоединился Виктор Саникидзе.
Позже Лаша Габиташвили опубликовал видеообращение, в котором заявил, что инцидент связан с произошедшим накануне, когда он назвал Ираклия Заркуа и Виктора Саникидзе «русскими рабами».