რუსული საოკუპაციო ძალების მიერ უკანონოდ დაკავებული ორი მოქალაქე თავისუფალია
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ცნობით, რუსეთის საოკუპაციო ძალების მიერ, გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ ქვემო ნიქოზის მიმდებარედ უკანონოდ დაკავებული ალექსი მამულია და ივანე ჯაფიაშვილი გათავისუფლდნენ და ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე იმყოფებიან.
"ალექსი მამულიას და ივანე ჯაფიაშვილის უკანონო პატიმრობიდან გათავისუფლების პროცესში აქტიურად გამოიყენებოდა როგორც საქართველოში ევროკავშირის მონიტორინგის მისიის (EUMM) მიერ ოპერირებადი „ცხელი ხაზის“ მექანიზმი, ისე ცენტრალური ხელისუფლების ხელთ არსებული ყველა რელევანტური ინსტრუმენტი.
ცენტრალური ხელისუფლება განაგრძობს აქტიურ მუშაობას, ოკუპირებულ ტერიტორიებზე უკანონო პატიმრობაში მყოფი საქართველოს ყველა მოქალაქის გასათავისუფლებლად.
ცენტრალური ხელისუფლება, საერთაშორისო პარტნიორებთან ერთად, განაგრძობს აქტიურ მუშაობას ოკუპირებულ ტერიტორიებზე უკანონო პატიმრობაში მყოფი საქართველოს ყველა მოქალაქის გასათავისუფლებლად" - იუწყება სუს-ი.

СГБ: незаконно задержанные граждане Грузии освобождены
СГБ Грузии сообщает, что граждане страны Алекси Мамулия и Иванэ Джапиашвили, незаконно задержанные российскими оккупационными силами у села Квемо Никози Горийского муниципалитета, освобождены и находятся на территории, контролируемой центральными властями.
В процессе освобождения граждан Грузии активно использовался как механизм «горячей линии», действующий при непосредственном участии мониторинговой миссии ЕС в Грузии (МНЕС), так и все соответствующие инструменты, имеющиеся в распоряжении центрального правительства.
«Ответственность за все деструктивные действия, осуществляемые в оккупированных регионах Грузии и вдоль линии оккупации, несут оккупационные силы. Центральные власти продолжают активную работу по освобождению всех граждан Грузии от незаконного содержания под стражей на оккупированных территориях.
Центральные власти совместно со своими международными партнерами продолжают активную работу по освобождению всех граждан Грузии от незаконного содержания под стражей на оккупированных территориях», — говорится в заявлении СГБ.