აფხაზ ოპოზიციონერს სავარაუდოდ, რუსეთის მოქალაქეობა ჩამოართვეს
აფხაზ ოპოზიციონერს, საზოგადოებრივი მოძრაობა "აიდგილარას" ლიდერ კან ქვარჩიას სავარაუდოდ, რუსეთის მოქალაქეობა ჩამოართვეს, - იუწყება ადგილობრივი მედია.
ქვარჩიასთვის "სტრატეგიული პარტნიორი" ქვეყნის მოქალაქეობის ჩამორთმევის შესახებ ცნობებს დე-ფაქტო სახელისუფლებო ტელეგრამ-არხები ჯერ კიდევ 1- იანვარს ავრცელებდნენ, ამ დღეებში კი უკვე რუსეთის შსს-ს კრასნოდარის სამხარეო სამმართველომ გაავრცელა ოფიციალური განცხადება, რომლის მიხედვით, აფხაზეთის 50 წლის მკვიდრის მიმართ მიღებულია გადაწყვეტილება, რუსეთის ფედერაციის მოქალაქეობა ჩამოერთვას. მისი ვინაობა განცხადებაში დაკონკრეტებული არაა, თუმცა 10 იანვარს გავრცელებული ცნობების გათვალისწინებით, აფხაზეთში ვარაუდობენ, რომ საუბარი სწორედ ოპოზიციონერ ქვარჩიაზეა.
კრასნოდარის სამხარეო სამმართველოს ინფორმაციაში მოქალაქეობის ჩამორთმევის მიზეზად დასახელებულია "ქმედებები, რომელიც რუსეთის ფედერაციის უსაფრთხოებას საფრთხეს უქმნის". რა ქმედებებზეა საუბარი - ასევე არ კონკრეტდება.
რუსული სახელისუფლებო ტელეგრამ-არხი "Рыбарь" კი იუწყება, რომ კან ქვარჩია და კიდევ ერთი აფხაზი ოპოზიციონერი - ადგურ არძინბა "გასული წლის შემოდგომაზე აფხაზეთში სახელმწიფო გადატრიალების ერთ-ერთი მთავარი ინიციატორები იყვნენ".
თავად ქვარჩიას ზემოაღნიშნულთან დაკავშირებით კომენტარი ამ დრომდე არ გაუკეთებია.
ცნობისთვის: ქვარჩია 15 თებერვლისთვის დანიშნულ დე-ფაქტო საპრეზიდენტო არჩევნებში გეგმავდა მონაწილეობას, თუმცა მოგვიანებით კანდიდატურა მოხსნა. 19 დეკემბერს კი იგი აფხაზურ "პარლამენტში" მომხდარი შეიარაღებული ინციდენტის დროს დაიჭრა: მაშინ "დეპუტატმა" ადგურ ხარაზიამ მისი კოლეგა ვახტანგ გოლანძიაც დაჭრა, ამ შემთხვევაში - სასიკვდილოდ.
შეგახსენებთ, რომ "არასაიმედო" პირთათვის რუსეთის მოქალაქეობის ჩამორთმევის საკითხი აწ უკვე ყოფილ დე-ფაქტო პრეზიდენტ ასლან ბჟანიას 2004 წლის აგვისტოში რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილესთან - დიმიტრი კოზაკთან აქვს განხილული. "არასაიმედო პირებში" იგულისხმებოდნენ ის აფხაზი "დეპუტატები", რომლებიც მოსკოვის მიერ ინიცირებულ "აპარტამენტების შესახებ" დრაკონულ კანონპროექტს ეწინააღმდეგებოდნენ. იმ შეხვედრის შესახებ სოცქსელში გაჟონილი ინფორმაციის თანახმად, ბჟანიას რუსული მხარისთვის 2024 წლის 20 სექტემბრამდე უნდა წარედგინა "არასაიმედო პირთა" სია, რომელთაც მოსკოვი ასე მოიხსენიებს: "რუსეთის მოქალაქეობის მქონე პირები, რომლებიც რუსეთ-აფხაზეთის ურთერთობებს საფრთხეს უქმნიან და აზიანებენ აფხაზეთის რესპუბლიკაში რუსეთის ფედერაციის ინტერესებს". მოგვიანებით, სკანდალის აგორების შემდეგ ბჟანიამ ამ საკითხის კოზაკთან განხილვა დაადასტურა, თუმცა ირწმუნებოდა, რომ რუსული მხარის წინაშე სიის წარდგენის ვალდებულება არ აუღია.

Абхазского оппозиционера Кана Кварчия, предположительно, лишили гражданства РФ
На Кубани принято решение о прекращении гражданства Российской Федерации у «приезжего из Абхазии», – сообщается в телеграм-канале главного управления МВД России по Краснодарскому краю.
«50-летний мужчина совершил действия, создающие угрозу национальной безопасности страны. <...> В отношении мужчины вынесено решение о прекращении гражданства, его российский паспорт признан недействительным и подлежит изъятию», – говорится в сообщении.
Предположительно, речь идет об абхазском оппозиционере, депутате, лидере общественной организации «Аидгылара» Кане Кварчия.
Абхазской провластный телеграм-канал «АМРА-life» со ссылкой на источники еще 10 января сообщил, что Кварчия лишен гражданства РФ.
О лишении Кварчия гражданства пишет и российский телеграм-канал «Рыбарь», указывая, что он вместе с Адгуром Ардзинба был «одним из инициаторов госпереворота осенью прошлого года».
Возраст Кана Кварчия совпадает с указанным в сообщении МВД России по Краснодарскому краю. Сам он информацию пока не комментировал.
Напомним, что Кварчия планировал принять участие в президентских выборах, назначенных на 15 февраля, но снял свою кандидатуру. 19 декабря он был ранен в ходе стрельбы в здании парламента, которую устроил его коллега Адгур Харазия, убив еще одного депутата Вахтанга Голандзия.
В конце августа 2024 года абхазские оппозиционные телеграм-каналы сообщили, что занимавший тогда пост президента самопровозглашенной республики Аслан Бжания обсуждал на встрече с заместителем руководителя администрации президента России Дмитрием Козаком вопрос лишения российского гражданства депутатов, выступавших против законопроекта об «апартаментах». В документе было указано, что Бжания должен был до 20 сентября 2024 года предоставить информацию о депутатах и лидерах абхазской оппозиции, имеющих российское гражданство, «действующих в ущерб интересам Российской Федерации и развитию российско-абхазских отношений, для дальнейшего рассмотрения вопроса лишения их российского гражданства». Бжания не стал отрицать, что данный вопрос обсуждался, однако заявил, что не брал на себя обязательство предоставлять информацию российской стороне.
О том, что лишить гражданства могут Кана Кварчия, говорил в сентябре замглавы комитета Госдумы РФ по делам СНГ Константин Затулин.
В прошлом году гражданства РФ лишили депутатов парламента самопровозглашенной республики Южная Осетия Давида Санакоева, Дзамболата Медоева и Гарри Мулдарова. Им запретили въезд в Россию до 2049 года. Причина – «действия, ведущие к нарастанию напряженности вблизи границы России». Депутаты, в частности, выступали за пересмотр де-факто границы Южной Осетии с Грузией.