მიჰკელსონი:  NATO-მ უკრაინისა და საქართველოს მიღება 2008-ში გადაწყვიტა, პირობა უნდა შეასრულოს
ესტონეთის პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე, მარკო მიჰკელსონი აცხადებს, რომ NATO-მ, უკრაინისა და საქართველოს ალიანსში გაწევრიანებასთან დაკავშირებით, პირობა უნდა შეასრულოს.
„NATO-მ ჯერ კიდევ 2008 წელს გადაწყვიტა, რომ უკრაინა და საქართველო გახდებოდნენ ალიანსის წევრები. NATO-მ, მათ შორის აშშ-მა და გერმანიამ, თავისი სიტყვა უნდა შეასრულოს“, - წერს იგი სოციალურ პლატფორმა X-ზე.
ცნობისთვის: უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ გუშინ განაცხადა, რომ შეერთებული შტატები, გერმანია, უნგრეთი და სლოვაკეთი უკრაინის ალიანსში გაწევრიანებას მხარს არ უჭერენ.

Михкельсон: "НАТО, включая США и Германию, должно сдержать данное Украине и Грузии слово"
Глава эстонского парламентского комитета по внешней политике Марко Михкельсон напоминает НАТО решение от 2008 года о том, что Украина и Грузия станут членами альянса, и заявляет, что "данное слово надо выполнять".
"Североатлантический альянс еще в 2008 году принял решение о том, что Укранина и Грузия будут приняты в НАТО. Альянс, включая США и Германию, должен сдержать слово" - пишет Михкельсон в соцсети Х.
Вчера, 16 января, президент Украины Володимир Зеленский заявил, что против принятия Украины в НАТО, помимо Венгрии и Словакии, чьи правительства считаются партнерами путинской России, выступают также Германия и США.