ჩეხეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრო: საქართველოში პოლიტიკურმა ძალადობამ კიდევ ახალ დონეს მიაღწია
შოკირებული ვართ საქართველოს ყოფილ პრემიერ-მინისტრ გიორგი გახარიაზე თავდასხმით, საქართველოში პოლიტიკურმა ძალადობამ კიდევ ახალ დონეს მიაღწია. ამის შესახებ განცხადებას ჩეხეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრო ავრცელებს.
"შოკირებული ვართ საქართველოს ყოფილ პრემიერ-მინისტრ გიორგი გახარიაზე თავდასხმით. საქართველოში პოლიტიკურმა ძალადობამ კიდევ ახალ დონეს მიაღწია. საქართველოს ოფიციალურ პირებს მოვუწოდებთ, გამოიძიონ მომხდარი და პოლიტიკური და სამოქალაქო ოპოზიციის წინააღმდეგ შემდგომი ძალადობა აღკვეთონ", - ნათქვამია განცხადებაში.
ცნობისთვის: 15 იანვარს ბათუმში, სასტუმრო „შერატონში” ყოფილ პრემიერ-მინისტრსა და პარტია „საქართველოსთვის“ ლიდერ გიორგი გახარიას სცემეს. მანამდე იმავე სასტუმროში თავს დაესხნენ ჟურნალისტ ზვიად ქორიძეს. მომხდარზე ინფორმაცია თავდაპირველად ჟურნალისტმა გელა მთივლიშვილმა გაავრცელა. მისი ინფორმაციით, რასაც ქორიძეც ადასტურებს, თავდასხმაში „ქართული ოცნების“ დეპუტატი დიმიტრი სამხარაძე და აჭარის ფინანსთა და ეკონომიკის მინისტრის მოადგილე გიორგი მანველიძე მონაწილეობდნენ.

МИД Чехии: политическое насилие в Грузии вышло на новый уровень
«Политическое насилие в Грузии вышло на новый уровень», пишет Министерство иностранных дел Чехии в социальной сети X. Ведомство таким образом реагирует на сообщения о нападении на экс-премьера Грузии Георгия Гахария со стороны членов «Грузинской мечты»:
«Мы шокированы нападением на бывшего премьер-министра Грузии Георгия Гахария… Мы призываем грузинских чиновников расследовать инцидент и не допустить дальнейшего насилия в отношении политической и гражданской оппозиции», — говорится в заявлении.
Напомним, в Батуми в отеле Sheraton было совершено нападение на лидера «За Грузию» Георгия Гахария. Оппозиционер был доставлен в клинику, но позже покинул больницу. По словам врача, у Гахария перелом носовой кости и сотрясение мозга.