3 კოალიცია PACE-ს: ასამბლეაში არ დაადასტუროთ საქართველოს დელეგაციის უფლებამოსილება
სამი კოალიცია ( "ერთიანობა-ნაციონალური მოძრაობა", "ძლიერი საქართველო" და "კოალიცია ცვლილებისთვის") ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის პრეზიდენტსა და საპარლამენტო ფრაქციებს მიმართავს, ასამბლეაში საპარლამენტო დელეგაციის უფლებამოსილება არ დადასტურდეს.
წერილში პარტიები წერენ, რომ სადავო არჩევნებით შედეგად ჩამოყალიბებული პარლამენტი და მის მიერ არჩეული პრეზიდენტი ლეგიტიმაციას მოკლებულნი არიან და დელეგაციაც, რომელიც "ქართულმა ოცნებამ" ასამბლეაში შეიძლება წარადგინოს, მხოლოდ "თვითგამოცხადებული რეჟიმის წარმომადგენლებისგან შედგება".
"ძვირფასო პრეზიდენტო,
ჩვენ, საქართველოს პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლები, მოგმართავთ თხოვნით, ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეაში არ დაადასტუროთ საქართველოს დელეგაციის უფლებამოსილება, რადგან 2024 წლის 26 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნები ჩატარდა სერიოზული დარღვევებით, რაც ეწინააღმდეგებოდა საერთაშორისო სტანდარტებსა და ქართველი ხალხის ნებას.
არჩევნების გაყალბების შედეგად ჩამოყალიბებული "პარლამენტი" და მის მიერ არჩეული "პრეზიდენტი" ლეგიტიმაციას მოკლებულნი არიან. დელეგაციაც, რომელიც "ქართულმა ოცნებამ" ასამბლეაში შეიძლება წარადგინოს, მხოლოდ თვითგამოცხადებული რეჟიმის წარმომადგენლებისგან შედგება.
მნიშვნელოვანია ასევე აღინიშნოს, რომ "ქართული ოცნების" ლიდერები, მათ შორის, ბიძინა ივანიშვილი, საერთაშორისო სანქციების ქვეშ არიან - ისინი პასუხისმგებლები არიან ქვეყნის დემოკრატიული რეგრესისა და ადამიანის უფლებების მასობრივი დარღვევების ორგანიზებაზე. საქართველოში მშვიდობიანი პროტესტების მონაწილეთა მიმართ ხორციელდება რეპრესიები, დაკავებები და ძალადობა, რაც კიდევ უფრო აღრმავებს კრიზისს.
ჩვენი მოთხოვნებია:
1. ყველა პოლიტიკური პატიმრის დაუყოვნებლივ გათავისუფლება;2. ახალი, თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნების ჩატარება.
ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის პრინციპული პოზიცია გადამწყვეტია დემოკრატიული ღირებულებების დასაცავად საქართველოში.

Оппозиция призывает ПАСЕ не подтверждать полномочия делегации Грузии в Ассамблее
Три оппозиционные силы Грузии обращаются к председателю Парламентской ассамблеи Совета Европы с просьбой «не подтверждать полномочия парламентской делегации Грузии в Ассамблее». Совместное заявление подписали: «Коалиция за перемены», «Единство — Национальное движение» и «Сильная Грузия».
«Парламентские выборы 26 октября 2024 года прошли с грубыми нарушениями, которые противоречили международным нормам и воле грузинского народа. Сформированный в результате фальсификаций выборов «парламент» и избранный им «президент» лишены легитимности. Делегация, которую «Грузинская мечта» может представить в Ассамблею, будет состоять только из представителей самопровозглашенного режима.
Важно также отметить, что лидеры «Грузинской мечты», включая Бидзину Иванишвили, находятся под международными санкциями — они ответственны за организацию демократического регресса страны и массовые нарушения прав человека. В Грузии мирные протестующие подвергаются репрессиям, арестам и насилию, что еще больше усугубляет кризис.
Наши требования:
Немедленное освобождение всех политических заключенных;Проведение новых, свободных и справедливых выборов.Принципиальная позиция Парламентской ассамблеи Совета Европы имеет решающее значение для защиты демократических ценностей в Грузии. С уважением, представители политических партий Грузии», — говорится в совместном заявлении.