საფრანგეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი - ტრამპს: "EU მის საზღვრებზე თავდასხმას არ შეეგუება"
პარიზი გრენლანდიაზე ტრამპის პრეტენზიებს ეხმიანება და აცხადებს, რომ "ევროკავშირი არავის მისცემს უფლებას, თავს დაესხას მის საზღვრებს".
ასეთი კომენტარი გააკეთა საფრანგეთის საგარეო უწყების ხელმძღვანელმა ჟან-ნოელ ბარომ აშშ-ის არჩეულ პრეზიდენტ დონალდ ტრამპის ახალ განცხადებაზე, რომელშიც გრენლანდიასა და პანამის ყურეზე კონტროლის მოსაპოვებლლად ეკონომიკური ან სამხედრო ძალის გამოყენების შესაძლებლობაზე იყო საუბარი.
"ხალხმა დანამდვილებით არც კი იცის, აქვს თუ არა დანიას გრენლანდიაზე რაიმე იურიდიული უფლება, მაგრამ თუ აქვს, უნდა დათმოს, რადგან ჩვენ ეს გვჭირდება ეროვნული უსაფრთხოებისთვის" - თქვა 7 იანვარს ტრამპმა, რომელიც მანამდე გრენლანდიის "ყიდვის" შესაძლებლობაზე საუბრობდა.
მის სურვილს, შეიძინოს გრენლანდიის კუნძული, დანიის მეფისგან საპასუხო ნაბიჯი მოჰყვა: ფრედერიკ მეათემ სამეფოს გერბის შეცვლის განკარგულება გამოსცა. ახალ ვერსიაში დანიის სამეფოს ავტონომიური რეგიონების - ფარერის კუნძულებისა და გრენლანდიის სიმბოლოებია გამოკვეთილი.
"ევროკავშირი არც ერთ სახელმწიფოს არ მისცემს უფლებას, თავს დაესხას მის სუვერენულ საზღვრებს, ვინც არ უნდა იყოს ეს. ეს ცალსახაა და უდავო! ჩვენ ძლიერი კონტინენტი ვართ" – განაცხადა საპასუხოდ ბარომ ფრანგულ მედიასთან საუბრისას და იქვე დასძინა, რომ "დაუჯერებელია, მოცემულ საერთაშორისო ვითარებაში აშშ-მა გრენლანდიაში საერთაშორისო ინტერვენცია განახორციელოს".

Глава французского МИД: «Евросоюз не даст никому вторгнуться в Гренландию»
Министр иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барро заявил, что Евросоюз не допустит вторжения в свои границы других стран, кто бы это ни был. Так политик прокомментировал по просьбе журналиста отказ избранного президента США Дональда Трампа исключить применение силы при решении вопроса с покупкой Гренландии.
Трамп несколько раз заявлял о желании приобрести Гренландию у Дании, назвав её «абсолютно необходимой» для американской безопасности. Дания отрицает возможность сделки. На пресс-конференции 7 января у избранного президента США спросили, исключает ли он применение экономического или военного принуждения для решения этого вопроса. Он отказался подтвердить, что это невозможно.
Барро комментировал слова Трампа для «Радио Франс». «Гренландия – автономия Дании и является территорией ЕС. Не может быть и речи о том, чтобы ЕС позволил какой-либо другой стране в мире атаковать свои суверенные границы», – заявил он.
Французский министр добавил, что не считает, что США на самом деле будут вторгаться на остров. «Если вы спрашиваете меня, думаю ли я, что Соединенные Штаты вторгнутся в Гренландию, мой ответ – нет. Но вступили ли мы в период, когда выживает сильнейший? Мой ответ – да», – сказал Барро.