ალიევმა სომხეთს „ფაშისტური სახელმწიფო“ უწოდა
აზერბაიჯანის პრეზიდენტი ილჰამ ალიევი მიიჩნევს, რომ სომხეთი "ფაშისტურ სახელმწიფოდ ჩამოყალიბდა" და "რეგიონში ფაქტობრივად, საფრთხის წყაროს წარმოადგენს". ამის შესახებ, აზერბაიჯანული მედიის ცნობით, მან 7 იანვარსადგილობრივ ტელეარხებთან ინტერვიუში განაცხადა.
"სომხეთის დამოუკიდებელი სახელმწიფო არსობრივად, ფაშისტური სახელმწიფოა, რადგან მას თითქმის 30 წლის განმავლობაში მართავდნენ ფაშისტური იდეოლოგიის მიმდევრები და ქვეყანაც ასეთად ჩამოაყალიბეს. შესაბამისად, აზერბაიჯანი ფაშისტური სახელმწიფოს მეზობელია და ეს საფრთხე არსად გამქრალა. ამიტომ ფაშიზმი უნდა განადგურდეს. მას გაანადგურებს ან სომხეთის ხელისუფლება, ან ჩვენ. სხვა გამოსავალი არ გვაქვს“, - განაცხადა ალიევმა.
აზერბაიჯანის პრეზიდენტმა ინტერვიუში ისიც თქვა, რომ "საფრანგეთმა და სხვა ქვეყნებმა, რომლებიც სომხეთს იარაღს აწვდიან, კონტრაქტები უნდა გააუქმონ, უკვე მიწოდებული იარაღი კი უკან დააბრუნონ".
მას შემდეგ, რაც 2023 წლის სექტემბერში ჩატარებული „ანტიტერორისტული ღონისძიებების“ შედეგად აზერბაიჯანმა მთიანი ყარაბაღი თავის შემადგენლობაში დაიბრუნა, სომხეთში არაერთხელ გამოითქვა ვარაუდი, რომ აზერბაიჯანი სომხეთზე თავდასხმას აპირებს.
ბაქო და ერევანი დიდი ხანია, მოლაპარაკებას აწარმოებენ სამშვიდობო შეთანხმებაზე. აზერბაიჯანის მონაცემებით, შეთანხმების 17 პუნქტიდან ორი შეუთანხმებელი ეხება საერთაშორისო სარჩელებზე ორმხრივ უარსა და საზღვარზე მესამე ქვეყნების წარმომადგენლების განთავსების დაუშვებლობას.
სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა 2024 წლის დეკემბერში განაცხადა, რომ აზერბაიჯანს თვეზე მეტი ხნის წინ გადასცეს შეთავაზება ორ შეუთანხმებელ საკითხზე, თუმცა პასუხი არ მიუღიათ. ფაშინიანის თანახმად, ბაქოს სთავაზობენ, მესამე ქვეყნის ძალების განლაგების დაუშვებლობის პუნქტი გავრცელდეს სომხეთ-აზერბაიჯანის საზღვრის დემარკირებულ მონაკვეთებზე.
როგორც ნიკოლ ფაშინიანმა განაცხადა, თუ აზერბაიჯანს არ აქვს სომხეთზე თავდასხმის განზრახვა, რეგიონში ესკალაციის ალბათობა ნულის ტოლია.
7 იანვარს აზერბაიჯანულ ტელეარხებთან ინტერვიუში პრეზიდენტმა ილჰამ ალიევმა განაცხადა, რომ თუ ერევანს სამშვიდობო შეთანხმება არ სჭირდება, ის არც ბაქოსთვისაა საჭირო.

Алиев назвал Армению «фашистским государством» - азербайджанские СМИ
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявляет, что Армения является источником угрозы в регионе и ее вооружение приведет к новой напряженности. Об этом Алиев заявил в интервью местным телеканалам 7 января.
По словам президента Азербайджана, независимое государство Армения по сути является «фашистским государством», поскольку почти 30 лет им управляли носители «фашистской идеологии», и страна была сформирована как таковая. По словам Алиева, Азербайджан является соседом фашистского государства, и эта угроза никуда не исчезла.
«Поэтому фашизм должен быть уничтожен. Его уничтожит либо руководство Армении, либо мы. Другого выхода у нас нет», – добавил он.
Президент Азербайджана также заявил, что Франция и другие страны, поставляющие оружие в Армению, должны аннулировать контракты и вернуть уже поставленное вооружение. Власти Армении неоднократно заявляли, что наличие боеспособной армии является суверенным правом страны.
Баку и Ереван давно ведут переговоры по мирному соглашению. Как заявляют в Азербайджане, два несогласованных пункта из 17 пунктов соглашения касаются взаимного отказа от международных исков и недопустимости размещения на границе представителей третьих стран.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в декабре 2024 года заявил, что Азербайджану были сделаны предложения по двум несогласованным вопросам, однако ответа сторона так и не получила. По словам Пашиняна, Баку предлагается распространить пункт о недопустимости размещения сил третьих стран на демаркированные участки армяно-азербайджанской границы.
Как заявил Никол Пашинян, если у Азербайджана нет намерений нападать на Армению, вероятность эскалации в регионе равна нулю.
7 января в интервью азербайджанским телеканалам президент Ильхам Алиев заявил, что если мирное соглашение не нужно Еревану, то оно не нужно и Баку.