ბალტიის ზღვაში მნიშვნელოვან ობიექტებს NATO დაიცავს
ნატოს ხომალდები დაიცავენ ბალტიის ზღვაში კრიტიკულ წყალქვეშა ობიექტებს. ამის შესახებ ფინური Yle იტყობინება 7 იანვარს.
გამოცემის ცნობით, ოპერაცია, რომელშიც 10-მდე გემი ჩაერთვება, კვირის ბოლოდან დაიწყება და აპრილამდე გაგრძელდება.
გემები პირველ რიგში შეასრულებენ შემაკავებელ ფუნქციას და მოახდენენ იმ რაიონების პატრულირებას, სადაც განლაგებულია ენერგეტიკული და სატელეკომუნიკაციო კაბელები. ამასთან, საერთაშორისო წყლებში ნატოს არა აქვს უფლება, ხელი შეუშალოს სხვა ქვეყნების გემების მოძრაობას.
ფინეთის ყურის დაცვას ფინეთისა და ესტონეთის ძალები გააგრძელებენ.
ნატოს სამხედრო ალიანსმა ფინეთისა და ესტონეთის მოთხოვნით გადაწყვიტა, ბალტიის ზღვაში ყოფნა გააძლიეროს წყალქვეშა კაბელების ბოლოდროინდელი დაზიანების ფონზე.
• გასული წლის 25 დეკემბერს ფინეთისა და ესტონეთის ხელისუფლებებმა გამოთქვეს ეჭვი, რომ ტანკერმა Eagle S-მ ფინეთის ყურეში დააზიანა ელექტროკაბელი Estlink 2 და ოთხი სატელეკომუნიკაციო კაბელი. ჰელსინკისა და ტალინის თანახმად, ტანკერი რუსეთის „ჩრდილოვანი ფლოტის“ ნაწილია და მოსკოვს ეხმარება დასავლეთის სანქციების გვერდის ავლასა და რუსული ნავთობის მესამე ქვეყნებისთვის მიწოდებაში.
• შარშან ნოემბერში დაზიანდა კაბელი შვედეთს, ლიეტუვას, ფინეთსა და გერმანიას შორის.
• 2023 წლის ოქტომბერში ჩინეთის ხომალდმა Newnew Polar Bear-მა გაზსადენი Balticconnector-ი და რამდენიმე კაბელი დააზიანა.

НАТО направит до 10 кораблей на охрану инфраструктуры Балтики
НАТО с конца недели начнет охранять критически важные объекты в Балтийском море, используя до 10 кораблей. Об этом сообщает финский портал телерадиовещания Yle.
Охрану обеспечат корабли, уже находящиеся в Балтийском море, а также те, которые непосредственно направят страны НАТО. Эти силы останутся в море до апреля.
Корабли будут выполнять в основном сдерживающую функцию и патрулировать районы, где расположены энергетические и телекоммуникационные кабели. При этом в международных водах НАТО не вправе препятствовать проходу судов других стран.
Охрана Финского залива будет продолжена силами Финляндии и Эстонии.
Военный союз НАТО решил усилить присутствие в Балтийском море по просьбе Финляндии и Эстонии на фоне повреждений подводных кабелей, произошедших в последнее время.
25 декабря прошлого года власти Финляндии и Эстонии заподозрили, что танкер «Игл С» повредил электрический кабель Estlink 2 и четыре телекоммуникационных кабеля в Финском заливе. По мнению Хельсинки и Таллинна, танкер входит в «теневой флот» России и помогает обходить западные санкции, поставляя российскую нефть в третьи страны.В ноябре прошлого года был поврежден кабель между Швецией, Литвой, Финляндией и Германией.
В октябре 2023 года судно «Нью-нью полар бир» повредило газопровод Balticconnector и нескольких кабелей.