შსს: მესტიაში მომხდარ ფაქტთან დაკავშირებით დაკავებულ პირებს 16 დან 20 წლამდე ან უვადო პატიმრობა ემუქრებათ
06/01/2025 16:59:03 სამართალი
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცნობით, უწყების სამეგრელო-ზემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტისა და განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ცხელ კვალზე ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ჯგუფურად ჩადენილი ყაჩაღობის, დამამძიმებელ გარემოებაში განზრახ მკვლელობის მცდელობის და ცეცხლსასროლი იარაღის უკანონო შეძენა-შენახვა-ტარების ბრალდებით, ორი პირი - 1986 წელს დაბადებული რ.პ. და 1992 წელს დაბადებული ბ.ჭ. დააკავეს.
შსს–ს ინფორმაციით, დანაშაული 16 დან 20 წლამდე ან უვადო თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
"გამოძიებით დადგინდა, რომ მიმდინარე წლის 5 იანვარს, ბრალდებულებმა ზუგდიდიდან მესტიაში მიმავალი უცხო ქვეყნის ორი მოქალაქე დააყაჩაღეს, გასტაცეს მობილური ტელეფონები, და ერთ-ერთ მათგანს, 1986 წელს დაბადებულ ვ.ს.-ს მიაყენეს ცეცხლნასროლი ჭრილობა და უკანონოდ აღუკვეთეს თავისუფლება.
ბრალდებულებმა დანაშაულის დაფარვის მიზნით, ცხედარი მოგვიანებით მდინარეში გადააგდეს და მიიმალნენ.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სხვადასხვა დანაყოფის თანამშრომლები, 2 დღის განმავლობაში უწყვეტ რეჟიმში ატარებდნენ შესაბამის მოქმედებებს.
საგამოძიებო მოქმედებები მიმდინარეობდა, როგორც მესტიის მუნიციპალიტეტში, ასევე, სამეგრელო-ზემო სვანეთის მთელ ტერიტოარიაზე, რაშიც ვერტმფრენიც იყო ჩართული.
ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, პოლიციამ დანაშაულში ბრალდებული ორივე პირი დააკავა.
სამართალდამცველებმა უცხო ქვეყნის მოქალაქის ვ.ს. ცხედარი მესტიის მუნიციპალიტეტის ტეროტორიაზე მდინარე ნაკრაში იპოვეს.
გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 179-ე, 19-109-ე და 236-ე მუხლებით მიმდინარეობს”, - ნათქვამია შსს–ს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.

МВД Грузии: в Местия задержаны обвиняемые в убийстве иностранного гражданина
Сотрудники Управления полиции Самегрело-Верхней Сванетии и ДОП (спецназ — ред.) МВД Грузии задержали двух человек по обвинению в убийстве гражданина РФ. Это — Р.П. 1986 года рождения и Б.Ч. — 1992 года рождения.
Следствием установлено, что 5 января этого года обвиняемые ограбили двух иностранных граждан, следовавших из Зугдиди в Местия, похитили мобильные телефоны. Одного из них — В.С. 1986 года рождения — незаконно лишили свободы и ранили смертельно. Обвиняемые позже сбросили тело в реку, чтобы скрыть следы преступления, и скрылись сами.
Сотрудники различных подразделений МВД Грузии проводили оперативно-разыскные мероприятия в непрерывном режиме в течение двух дней в муниципалитете Местия, а также в регионе Самегрело-Верхняя Сванетия, где также был задействован вертолет.
Задержаны оба обвиняемых в преступлении. Тело убитого В.С. правоохранители обнаружили в реке Накра.
Расследование ведется по статьям 179, 19-109 и 236 УК Грузии. В качестве меры наказания преступление предусматривает лишение свободы сроком от 16 до 20 лет или пожизненное заключение.
Добавим, МВД не сообщает, что речь идет о гражданах РФ. Однако то, что Алина и Виктор, прибывшие в Сванети, — граждане России, стало известно ранее.