დივერსია, სანქციების გვერდის ავლასა და ნატო-ს წინააღმდეგ სადაზვერვო საქმიანობაში მოსკოვის დახმარება: რუსეთის ჩრდილოვანი ფლოტის ხომალდის ქართველი კაპიტანი და ეკიპაჟი საერთაშორისო სკანდალში გაეხვნენ
05/01/2025 19:38:48 პოლიტიკა, სამართალი
რუსეთის ხელისუფლების მიერ დასავლური სანქციების გვერდის ავლით შექმნილი ჩრდილოვანი ფლოტის ერთ-ერთი ხომალდი, რომლის კაპიტანი და ეკიპაჟის ნაწილი ქართველები აღმოჩნდნენ, საერთაშორისო სკანდალში გაეხვა: ფინეთი იძიებს ხომალდის კავშირს წყალქვეშა კაბელის სავარაუდოდ, განგებ დაზიანებასა და სანქციებისთვის გვერდის ავლაში რუსეთის დახმარებასთან.
კერძოდ, ფინეთის ეროვნულმა საგამოძიებო ბიურომ გასული წლის ბოლოს დააკავა ტანკერი Eagle S, რომელიც ეჭვმიტანილია ელექტროკაბელ EstLink 2-ისა და ოთხი საკომუნიკაციო კაბელის დაზიანებაში. პოლიცია ვარაუდობს, რომ ხომალდმა ფსკერზე ჩაუშვა ღუზა და განზრახ მიათრევდა მას ათეულობით კილომეტრის მანძილზე, რათა დაეზიანებინა ხსენებული კაბელები. შედეგად დაზიანებულია ფინეთ-ესტონეთის დამაკავშირებელი ელექტროკაბელი, ასევე ოთხი საკომუნიკაციო კაბელი: სამი - ესტონეთსა და ფინეთს, ერთი - ფინეთსა და გერმანიას შორის.
Eagle S დაცურავს კუკის კუნძულების დროშით, მისი ოპერატორი არაბთა გაერთიანებული საემიროების კომპანია Caravella LLC-FZ-ია, ტანკერის ეკიპაჟი კი საქართველოსა და ინდოეთის მოქალაქეებითაა დაკომპლექტებული. კერძოდ, გემის კაპიტანია დავით ვადაჭკორია, რომელიც, ფინური მედიის ინფორმაციით, კითხვებზე პასუხს თავს არიდებს და ამბობს მხოლოდ, რომ ეკიპაჟი თავს კარგად გრძნობს.
როგორც ფინეთის ხელისუფლება იტყობინება, ხომალდი დაკავებულია, როგორც მტკიცებულება სისხლის სამართლის საქმეში. გემზე ტარდება საგამოძიებო სამუშაოები და ეკიპაჟის დაკითხვა. როგორც ვარაუდობენ, გამოძიება ერთ თვემდე გასტანს.
პრესაში გავრცელებული ინფორმაციით, ტანკერი Eagle S რუსეთის ე. წ. ჩრდილოვანი ფლოტის ნაწილია და გამოიყენება რუსული ნავთობის ტრანსპორტირებისთვის საერთაშორისო სანქციების გვერდის ავლით. ამავე დროს იტყობინებიან, რომ ტანკერს რუსეთი ნატო-ს წინააღმდეგ სადაზვერვო-დივერსიული საქმიანობისთვის იყენებდა. ამის ერთ-ერთ დასტურად ასახელებენ გემზე აღმოჩენილ ძვირადღირებულ სადაზვერვო აღჭურვილობას და ეკიპაჟში შემავალ სულ მცირე, ერთ პირს, რომელიც სავარაუდოდ, რუსეთის სამხედრო დაზვერვის თანამშრომელია.

Капитан и часть экипажа подозреваемого в диверсии в Финском заливе танкера — граждане Грузии
Швеция направит военный корабль в Финский залив, чтобы помочь Финляндии в расследовании обстоятельств, связанных с повреждением электрического кабеля EstLink 2. Об этом сообщает финский портал Yle со ссылкой на заявление премьер-министра Швеции Ульфа Кристенсона.
Минобороны Швеции сообщает, что корабль HMS Belos, предназначенный для подводных спасательных работ, будет направлен на помощь Финляндии.
Национальное бюро расследований Финляндии арестовало танкер Eagle S в конце 2024 года по подозрению в повреждении электрического кабеля EstLink 2 и четырех коммуникационных кабелей. Полиция предполагает, что судно опустило на дно якорь и намеренно протащило его десятки километров, чтобы повредить кабели.
В результате поврежден электрический кабель, соединяющий Финляндию и Эстонию, а также четыре коммуникационных кабеля: три между Эстонией и Финляндией и один между Финляндией и Германией.
Финские власти сообщили, что судно было задержано в качестве вещественного доказательства по уголовному делу. На судне проводятся следственные действия и допросы экипажа. Предполагается, что расследование продлится до месяца.
Судно Eagle S ходит под флагом островов Кука, его оператором является компания Caravella LLC-FZ из Объединенных Арабских Эмиратов, а экипаж танкера состоит из граждан Грузии и Индии, капитаном судна является Давид Вадачкория, пишет SOVA.
По данным финских СМИ, капитан избегает вопросов. Он говорит лишь, что экипаж чувствует себя хорошо. Также в прессе сообщается, что танкер Eagle принадлежит т.н. теневому флоту России и используется для транспортировки российской нефти в обход международных санкций.
В то же время сообщается, что РФ использовала танкер для разведывательно-диверсионной деятельности против НАТО. Одним из доказательств этого является дорогостоящее страховое оборудование, обнаруженное на судне, и, по крайней мере, один человек в экипаже, который, предположительно, является сотрудником российской военной разведки ГРУ.