რიჰარდს კოლსი  ეუთო-ს საპარლამენტო ასამბლეის პრეზიდენტის საქართველოში ვიზიტს "კატასტროფულ და ცუდ დროს შერჩეულ ნაბიჯად" აფასებს
05/01/2025 09:44:03 პოლიტიკა
ლატვიელი ევროპარლამენტარი რიჰარდს კოლსი ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის (OSCE PA) პრეზიდენტ პია კაუმას საქართველოში დაგეგმილ ვიზიტს „კატასტროფულ და ცუდ დროს შერჩეულ გადაწყვეტილებად“ აფასებს.
„მიუხედავად იმისა, რომ მე ეუთო-ს საპარლამენტო ასამბლეის წევრი აღარ ვარ, ჩემი ყურადღება მიიქცია ფაქტმა, რომ ეუთო-ს საპარლამენტო ასამბლეის პრეზიდენტი პია კაუმა 8-10 იანვარს საქართველოში გეგმავს ვიზიტს, რაც კატასტროფული და ცუდ დროს შერჩეული გადაწყვეტილებაა“, - წერს კოლსი სოციალურ ქსელში.
მისი შეფასებით, ეს ვიზიტი "ემთხვევა ივანიშვილის რეჟიმის მიერ ძალაუფლების განმტკიცებას - რუსული სტილის პრევენციული დაპატიმრებებით, დრაკონული კანონებით და საპროტესტო აქციების ძალადობრივი ჩახშობით, ასევე იმ არჩევნების შემდგომ პერიოდს, რომელიც ზოგადად, თავისუფალი იყო, თუმცა არღვევდა ლეგიტიმური არჩევნების ორ სხვა პრინციპს – არ იყო არც სამართლიანი, არც გამჭვირვალე“.
„ბევრი დელეგაცია აღშფოთებულია და სამართლიანადაც. მსგავსი ვიზიტი რეჟიმს მოუტანს პროპაგანდისტულ გამარჯვებას, ლეგიტიმაციას მისცემს ავტოკრატიას, რომელიც ყალიბდება, ამავე დროს მნიშვნელოვნად გამოუთხრის ძირს ეუთო-ს საპარლამენტო ასამბლეის სანდოობას. თუ პია კაუმას ასე ძლიერ სურს ეს ვიზიტი, ის კერძო სტატუსით უნდა ჩავიდეს საქართველოში და არა როგორც წარმომადგენელი საერთაშორისო დემოკრატიული თანამშრომლობის ერთ-ერთი უძველესი და ყველაზე გამორჩეული ინსტიტუტისა, რომელსაც გადასახადების გადამხდელები აფინანსებენ და რომელთა აბსოლუტური უმრავლესობა წინააღმდეგი იქნებოდა ასეთი უხერხემლო და უპრინციპო ნაბიჯების. სუსტი ლიდერობა ქმნის ცუდ დროს. იმედი ვიქონიოთ, რომ პია კაუმამ უკეთ იცის“, - წერს ევროპარლამენტარი, რომელიც „ევროპელ კონსერვატორთა და რეფორმისტთა“ ჯგუფს წარმოადგენს.
კოლსის ეს პუბლიკაცია X-ზე გააზიარა საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების ყოფილმა ელჩმა იან კელიმ, რომელიც წერს, რომ დღეს ერთპარტიულ რეჟიმთან შეხვედრა ძალიან ცუდი გადაწყვეტილებაა:
„არც ერთი დასავლელი მაღალჩინოსანი არ უნდა შეხვდეს საქართველოს მმართველ პარტიას, სანამ ის არ აიღებს ვალდებულებას, აღადგინოს ნდობა საკუთარი ლეგიტიმურობისადმი და ეს, უპირველეს ყოვლისა, უნდა მოხდეს ხელახალი არჩევნების გზით“, - წერს იან კელი.

Евродепутат раскритиковал запланированный визит президента ПА ОБСЕ в Грузию
Евродепутат от Латвии Рихардс Колс критикует запланированный визит президента ПА ОБСЕ в Грузию. Пиа Каума, по его словам, намерена посетить Тбилиси и встретиться с властями страны 8-10 января, пишет SOVA.
Колс считает, что этот визит – «катастрофический» и «несвоевременный шаг» и напоминает о принятии «режимом Иванишвили» «драконовских» законов, жестоких подавлениях акций протеста в «российском стиле», указывает на парламентские выборы 26 октября 2024 года, которые, по его признанию, хотя и были свободными, но «не были ни справедливыми, ни прозрачными».
Рихардс Колс уверен, что визит Каума обеспечит властям Грузии «пропагандистскую победу, узаконит готовящуюся автократию» в стране. Он отметил, что у ПА ОБСЕ «слабое руководство» и что лучше бы президент Парламентской Ассамблей ОБСЕ осуществила предстоящий визит в частном порядке, а не от имени всей организации.
«Хотя я больше не являюсь частью Парламентской Ассамблеи ОБСЕ, до меня дошло, что президент ПА ОБСЕ Пиа Каума планирует визит делегации в Грузию на 8-10 января – катастрофический и несвоевременный шаг. Этот визит совпадает с укреплением власти режима Иванишвили путем превентивных арестов в российском стиле, принятия драконовских законов, жестокого подавления протестов и после выборов, которые, хотя и были в целом свободными, не соответствовали двум другим принципам легитимных выборов – они не были ни справедливыми, ни прозрачными.
Многие делегации возмущены, и вполне обоснованно. Такой визит принесет режиму пропагандистскую победу, узаконит готовящуюся автократию и одновременно критически подорвет доверие к ПА ОБСЕ.
Если этот визит так важен для Пии Каума, то она должна совершить его в частном порядке, а не как представитель одного из старейших и самых известных институтов международного демократического сотрудничества, финансируемого налогоплательщиками, которые в подавляющем большинстве случаев выступают против таких бесхребетных и беспринципных шагов.
Слабое руководство порождает плохие времена. Будем надеяться. Пиа Каума знает лучше», – пишет евродепутат от Латвии.