საელჩო იმ პროექტების ჩამონათვალს აქვეყნებს, რომელთა დაფინანსებაც შეწყვიტა გერმანიამ
საქართველოში გერმანიის საელჩო იმ პროექტების ჩამონათვალს აქვეყნებს, რომელთა დაფინანსებაც შეწყვიტა გერმანიამ.
დიპლომატიური უწყების ცნობით, გერმანიის ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ფედერალურმა სამინისტრომ გადაწყვიტა, შეაჩეროს საქართველოს მთავრობასთან 237 მილიონი ევროს ღირებულების დაგეგმილი პროექტები.
"შეჩერებულ პროექტებში იგულისხმება:
• საქართველოში მწვანე წყალბადის მეურნეობის განვითარების პროექტი.
• ბათუმში წყლის ინფრასტრუქტურის მოდერნიზაციის პროექტი.
• საქართველოში ენერგეტიკული ქსელების გაფართოების პროექტი.
ამგვარად, ეს არის განვითარების მინისტრის სვენია შულცეს შემდგომი რეაგირება საქართველოს მთავრობის მიერ ევროკავშირის დაახლოების გზიდან გადახვევასა და პროევროპული მასობრივი დემონსტრაციების წინააღმდეგ ძალის გამოყენებაზე.
გერმანიის განვითარების პოლიტიკის დიდი ნაწილი საქართველოში მიზნად ისახავდა ქვეყნის ევროკავშირთან დაახლოების წინსვლას, რაც ასევე დაფიქსირებულია საქართველოს კონსტიტუციაში. ამას საქართველოს ხელისუფლება დე ფაქტოდ აღარ აგრძელებს. ამავდროულად სისტემატიურად ირღვევა ადამიანის უფლებები ხელისუფლების პოლიტიკის წინააღმდეგ მიმართული მასობრივი პროტესტის შეჩერების მცდელობისას.
სწორედ ამიტომ, განვითარების ფედერალურმა სამინისტრომ 3 დეკემბერს მიიღო გადაწყვეტილება, ჯერჯერობით აღარ განაცხადოს თანხმობა საქართველოსთან განვითარების სფეროში თანმშრომლობის ახალი პროექტების დაფინანსებაზე და საქართველოს მთავრობასთან თანამშრომლობა გამოსაცდელი ვადით შეაჩეროს. 237 მილიონი ევროს ღირებულების პროექტების შეჩერება პირველი გადაწყვეტილებაა, რომელიც ურთიერთობების ამ გადახედვიდან გამომდინარეობს.
სხვა მიმდინარე პროექტების გადახედვა ჯერ არ დასრულებულა. თუმცა, უნდა გაგრძელდეს პროექტები, რომლებიც უფრო მეტად სარგებელს მოუტანს პროევროპულ მოსახლეობას და რომლებითაც არსებულ პირობებშიც კი შესაძლებელი იქნება ევროპასთან დაახლოების გაგრძელება. ე.წ. „გამჭვირვალობის კანონის“ მიღების შემდეგ გერმანიამ 2024 წლის ზაფხულშივე დაიწყო დამატებითი მხარდამჭერი ღონისძიებების შეთავაზება სამოქალაქო საზოგადოებრივი ორგანიზაციებისთვის. ეს მოიცავს იურიდიულ კონსულტაციებს, კიბერუსაფრთხოების ტრენინგს ან ფსიქო-სოციალურ მხარდაჭერას. გერმანიის ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ფედერალურმა მინისტრმა სვენია შულცემ საქართველოს მთავრობას მოუწოდა, შეწყვიტოს ძალადობა მოსახელობის მიმართ და დაუბრუნდეს ევროკავშირში ინტეგრაციის კონსტიტუციით გამყარებულ გზას", – ნათქვამია საელჩოს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.

Посольство Германии разъясняет, финансирование каких проектов в Грузии приостановлено
Посольство Германии разъяснило, финансирование каких проектов в Грузии было приостановлено на деньги немецких налогоплательщиков. Федеральное министерство экономического сотрудничества и развития Германии решило приостановить выделение 237 млн евро на разные проекты.
Среди них — проекты по развитию хозяйств зеленого водорода, модернизация водной инфраструктуры Батуми, а также проектов по расширению энергетических сетей в Грузии.
«Таким образом, это является последующим реагированием министра развития Германии СвЕньи Шульце на решение правительства Грузии свернуть с пути сближения с ЕС, а также применение силы во время проевропейских массовых демонстраций.
Под приостановленными проектами подразумевается финансирование проектов по развитию хозяйств зеленого водорода, модернизация водной инфраструктуры Батуми, а также проектов по расширению энергетических сетей в Грузии.
Целью большей части политики развития Германии в Грузии был прогресс на пути сближения с Евросоюзом, что также прописано в Конституции Грузии. Де-факто это правительство Грузии продолжать не собирается. В то же время в стране систематически нарушаются права человека при попытке остановить массовый протест против политики властей.
Именно поэтому Федеральное министерство развития 3 декабря приняло решение о том, что пока не заявит о своем согласии на финансирование новых проектов по сотрудничеству в сфере развития и приостановлении сотрудничества с правительством Грузии на испытательный срок. Приостановление проектов стоимостью 237 млн евро является первым решением, исходящим из указанного пересмотра взаимоотношений.