ალიევი: "საქართველომ მედიისა და NGO-სექტორის თანხების კონტროლის დანერგვა ცოტა დააგვიანა"
აზერბაიჯანის პრეზიდენტ ილჰამ ალიევის აზრით, "საქართველომ ქვეყანაში მედიისა და არასამთავრობო სექტორის დაფინანსების კონტროლის დანერგვის კუთხით ცოტა დააგვიანა კიდეც".
"გარე გავლენის საკითხს რომ დავუბრუნდეთ, ხომ გაირკვა, რომ საქართველოში ფუნქციონირებს ათასობით არასამთავრობო ორგანიზაცია, რომელიც დაფინანსებას დასავლეთიდან იღებს? და ამ ორგანიზაციებში ასობით, თუ არა ათიათასობით ადამიანი მუშაობს, რომელიც იქ ხელფასს იღებს. ჩვენ ეს ყველაფერი მოვაწესრიგეთ. მაგალითად, აზერბაიჯანული მედია უცხოეთიდან დაფინანსების 1%-საც კი ვერ მიიღებს. ან რატომ უნდა მიიღოს? ჩვენ ხომ არ ვაფინანსებთ ამერიკულ მედიას? მაშ აშშ-მა რატომ უნდა აფინანსონ ჩვენი?! - ვიცით, რატომაც და რისთვისაც: მათ ხელთ არსებული რესურსები, როგორიცაა "ამერიკის ხმა", ასევე "რადიო თავისუფლება", დღე და ღამე ტალახს ისვრიან ჩვენი ხალხის, ჩვენი ქვეყის მისამართით და ეჭვქვეშ აყენებენ სომხეთზე ჩვენს გამარჯვებას. ვფიქრობ, საქართველოში გარკვეული დრო დაიკარგა ამ საკითხის მოგვარების კუთხით, ხოლო როცა მოგვარდა, როგორც იტყვიან, მატარებელი უკვე ჩავლილი იყო. თუმცა კარგია, რომ ახლა ვითარება სტაბილიზაციისკენ მიდის. და ხედავთ, რომ საქმეში ისევ მაკრონის ყურები ჩაანს. ვერ ეტევა ადამიანი თავის ქვეყანაში - აუცილებლად უნდა გადასწვდეს საქართველოსაც" - განაცხადა ალიევმა, რომლის მმართველობის საყოველთაოდ ცნობილი ავტორტარული სტილი არაერთგზის გამხდარა როგორც ადგილობრივი ოპოზიციის, ისე დასავლეთის კრიტიკის საგანი.
ცნობისთვის: ალიევი ერთ-ერთია იმ თითზე ჩამოსათვლელ მსოფლიო ლიდრებს შორის, რომლებიც "ოცნების" ხელისუფლების ლეგიტიმურობას აღიარებენ, "ოცნებას" 26 ოქტომბრის სადავო საპარლამენტო არჩევნებში გამარჯვება, ხოლო "ოცნების" პრეზიდენტ მიხეილ ყაველაშვილს ასევე სადავო ლეგიტიმაციის მქონე 14 დეკემბრის საპრეზიდენტო არჩევნებში გამარჯვება მიულოცეს.
ჯერ კიდევ 26 ოქტომბრის არჩევნებამდე აზერბაიჯანულმა სახელისუფლებო მედიამ საქართველოში ყველა პროდასავლური ძალის, ოპოზიციის, მედიისა და სამოქალაქო სექტორის დაუფარავ დისკრედიტაციას მიჰყო ხელი, რაც ამ დრომდე გრძელდება.
რაც შეეხება აზერბაიჯანში დასავლური მედიის, კერძოდ, ალიევის მიერ ნახსენები "ამერიკის ხმისა" და "რადიო თავისუფლების" მუშაობას, ორივეს ოფისი ავტორირატურმა ხელისუფლებამ 2009 და 2014 წლებში დახურა.
ზოგადად, ამ ორი მედიასაშუალების მისია დემოკრატიული ფასეულობების ხელშეწყობაა მოსახლეობისთვის ზუსტი, ცენზურას დაუქვემდებარებელი ინფორმაციის მიწოდების გზით, განსაკუთრებით - იმ ქვეყნებში, სადაც სიტყვის თავისუფლება საფრთხის ქვეშაა და დეზინფორმაცია დომინირებს.

Алиев: Грузия немного опоздала с внедрением контроля над финансами НПО и СМИ
Президент Азербайджана считает, что Грузия немного опоздала с внедрением контроля над финансированием неправительственных организаций и СМИ. Об этом Ильхам Алиев заявил в интервью ВГТРК и РИА Новости, приведя в пример свою страну.
«Возвращаясь к внешнему влиянию – ведь выяснилось, что в Грузии функционируют тысячи неправительственных организаций, которые получают финансирование с Запада. И людей, которые в этих организациях работают, либо получают зарплату, наверное, десятки тысяч, если не больше. Мы это всё упорядочили. Например, азербайджанское медиа не может финансироваться зарубежным источником даже на один процент. Не может. А зачем? Мы же не финансируем медиа в США, а зачем им финансировать наши медиа? И так они через свои подручные ресурсы типа Голос Америки и Радио Свобода день и ночь льют грязь на наш народ, на нашу страну, и наводят тень на нашу победу с Арменией. Мне кажется, что определённое время было упущено в Грузии (по) упорядочению этого, а когда это было сделано, как говорится, поезд немного ушел. Но хорошо, что ситуация сейчас идет в сторону стабильности. И опять, видите, уши Макрона торчат. Не сидится человеку в своей стране, ему обязательно надо и в Грузию залезть», – сказал Алиев.
Согласно принятому в Грузии закону об «иноагентах» («О прозрачности иностранного влияния»), регистрации в реестре организаций, проводящих интересы иностранной силы, подлежат СМИ и НПО, получающие более 20% дохода из-за рубежа. Грузинские власти пока полностью не задействовали положения закона.
Алиев – один из немногих лидеров, который поздравил «Грузинскую мечту» с победой на парламентских выборах 26 октября, а Михаила Кавелашвили – с избранием на пост президента по итогам выборов 14 декабря.Офисы «Голоса Америки» и «Радио Свобода» были закрыты в авторитарном Азербайджане в 2009 и 2014 годах. В настоящее время «Голос Америки» работает на азербайджанском языке из Вашингтона, а Радио Свобода – из офиса в Праге.Миссия Радио Свобода и Голоса Америки заключается в продвижении демократических ценностей путём предоставления точных, неподцензурных новостей и проведения открытых дискуссий в странах, в которых свобода слова находится под угрозой и в которых доминирует дезинформация.