ბრიტანეთის ელჩი: საქართველოს შეუძლია, გახდეს ევროპის ერთ-ერთი წარმატებული მრავალპარტიული დემოკრატია, სხვა არჩევანი არის ავტოკრატია
12/12/2024 08:35:23 პოლიტიკა
საქართველოში დიდი ბრიტანეთის ელჩი გარეტ უორდი განმარტავს, კონკრეტულად რას გულისხმობს გაერთიანებული სამეფოს საგარეო საქმეთა მინისტრის დევიდ ლამის განცხადება საქართველოსთან ორმხრივი თანამშრომლობის შეზღუდვასთან დაკავშირებით.
"ბოლო 2 კვირის განმავლობაში ვხედავთ, თუ როგორ გამოხატავს ქართველი ხალხი წინააღმდეგობას მთელი ქვეყნის მასშტაბით, "ქართული ოცნების" მიერ მიღებული გადაწყვეტილებების, მათ შორის ევროატლანტიკური გზიდან გადახვევის შესახებ. შოკირებულები ვართ იმ ძალადობით, რომელიც გამოიყენეს პოლიციამ და არაფორმალურმა ჯგუფებმა მომიტინგეების, ჟურნალისტებისა და ოპოზიციების წარმომადგენლების მიმართ, როგორც ჩვენმა საგარეო საქმეთა მინისტრმა აღნიშნა, ეს ძალადობა მიუღებელია და უნდა შეწყდეს!
შესაბამისად, მინისტრმა ასევე შეზღუდა დიდ ბრიტანეთსა და საქართველოს შორის არსებული ორმხრივი თანამშრომლობა. ეს ნიშნავს, რომ
• ჩვენ ვაჩერებთ საქართველოს მთავრობის პროგრამულ მხარდაჭერას, როგორიცაა საჯარო ადმინისტრაციის რეფორმისა და შერიგებისა და სამოქალაქო თანამშრომლობის სახელმწიფო აპარატის, მშვიდობის ფონდის დაფინანსებას.
• ასევე ვზღუდავთ სამხედრო სფეროში თანამშრომლობას, მაგალითად აღარ ვეხმარებით საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს კიბერუსაფრთხოების საოპერაციო ცენტრის მშენებლობაში.
• ასევე შევზღუდავთ პოლიტიკურ შეხვედრებს და ურთიერთობას, უორდროპის სტრატეგიულ დიალოგს ვერ განვაახლებთ ამ ვითარებაში".
ელჩი ხაზს უსვამს ანგარიშვალდებულების აუცილებლობას,
"400-ზე მეტი ადამიანია დაკავებული და სახალხო დამცველის მიხედვით, უმეტესობას აღენიშნება ცემის ნიშნები. უნდა ჩატარდეს სწრაფი და დამოუკიდებელი გამოძიება, პოლიციის მხრიდან გადამეტებული ძალის გამოყენების შესახებ.
მოვუწოდებთ, "ქართული ოცნების" ხელმძღვანელობას, მოუსმინოს იმ დასავლელ პარტნიორებს, რომლებიც 20 წელზე მეტია, მხარს უჭერენ საქართველოს სუვერენიტეტის დაცვას რუსული ზეწოლის წინააღმდეგ. დარწმუნებულები ვართ, რომ საქართველოს შეუძლია, გახდეს ევროპის ერთ-ერთი წარმატებული მრავალპარტიული დემოკრატია. სხვა არჩევანი არის ავტოკრატია. ჩვენ გვჯერა საქართველოს დემოკრატიის", - ამბობს ბრიტანეთის ელჩი ვიდეომიმართვაში.

Великобритания ограничивает двустороннее сотрудничество с Грузией — посол
Великобритания ограничивает двустороннее сотрудничество с Грузией, сообщил посол королевства в Грузии Гарет Уорд в видеообращении. Соответствующее решение принял министр иностранных дел Дэвид Лам, говорит дипломат.
«За последние две недели мы видели, как грузинский народ по всей стране выражает свое несогласие с решениями, принятыми «Грузинской мечтой», в том числе с отклонением от евроатлантического пути. Мы шокированы насилием, применяемым полицией и неформальными группами против протестующих, журналистов и представителей оппозиции.
Как отметил наш министр иностранных дел, это насилие неприемлемо и должно быть прекращено. Соответственно, министр также ограничил существующее двустороннее сотрудничество между Великобританией и Грузией. Это означает, что мы прекращаем программную поддержку правительства Грузии, как финансирование реформы общественной администрации Фонда мира государственного аппарата по примирению и гражданскому сотрудничеству, также ограничиваем сотрудничество, например, в военной сфере, мы больше не будем помогать Министерству обороны Грузии строить центр кибербезопасности. Также мы ограничим политические встречи и общение. В этой ситуации мы не можем возобновить стратегический диалог Уордропа.
Привлечение к ответственности имеет важное значение: задержано более 400 человек, и, по словам Народного защитника, на большинстве из них наблюдаются следы побоев. Необходимо провести быстрое и независимое расследование о применении полицией чрезмерной силы.
Мы призываем руководство «Грузинской мечты» прислушаться к тем западным партнерам, которые уже более 20 лет поддерживают защиту суверенитета Грузии от давления России. Мы уверены, что Грузия может стать одной из успешных многопартийных демократий в стране. Другой выбор — автократия. Мы верим в демократию Грузии», — заявил британский посол в видеообращении.