სოხუმში ენგურჰესის მუშაობის იძულებითი შეჩერების შესახებ განაცხადეს
რუსეთის მიერ ოკუპირებუ აფხაზეთში ენგურჰესის მუშაობის იძულებით - "წყლის კრიტიკულად დაბალი დონის გამო" შეჩერების შესახებ განაცხადეს.
კომპანია "ჩერნომორენერგოს" განცხადებაში აღნიშნულია, რომ სტაბილური ელექტრომომარაგების უზრუნველსაყოფად მზადდება ენერგომომარაგების ახალი განრიგი, რომელიც დღის საათებში ელექტროენერგიის მიწოდების საათების ცვლილებას ითვალისწინებს, ხოლო ღამის საათებში ენერგომომარაგების განრიგი უცვლელი დარჩება, თუმცა დე-ფაქტო ხელისუფლება მოსახლეობას სთხოვს, 21:00-დან 07:00 სთ-მდეც ელექტროენერგია ეკონომიურად მოიხმაროს.
ცნოისთვის: ენგურჰესი საქართველოს ყველაზე მძლავრი ელექტროსდგურია, რომელიც ექსპლუატაციაში ჯერ კიდევ 1978 წელს შეიყვანეს. მისი ნაწილი - ოფიციალური თბილისის მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე ოპერირებს, ნაწილი - რუსეთის მიერ ოკუპირებულ აფხაზეთში. ოკუპირებული რეგიონი ჰიდროელექტროსადგურის მიერ გამომუშავებული ელექტროენერგიის 40%-ს იღებს.

11-12-2024 15:16:27 Конфликты
В самопровозглашенной республике Абхазия сообщили о вынужденной приостановке работы Ингурской гидроэлектростанции – «в связи с критическим уровнем воды в водохранилище и недостаточным притоком воды».
В заявлении компании «Черноморэнерго» указано, что в целях обеспечения стабильной работы энергоснабжения готовится новый график подачи электроэнергии.
«Дневные включения будут осуществляться по новому графику, который будет опубликован дополнительно. Ночной режим энергосбережения остается без изменений: с 21:00 до 07:00 просим вас соблюдать экономный расход электроэнергии», – говорится в сообщении.
«Ингури ГЭС» — самая мощная гидроэлектростанция Грузии. Ее ввели в эксплуатацию в 1978 году. Плотина, водоприемник и часть тоннеля находятся на территории, которая контролируется грузинскими властями; часть тоннеля, пульт управления и здание ГЭС — на абхазской стороне. Абхазия бесплатно получает 40% электроэнергии, выработанной на станции в течение года.