სენატორი შაჰინი მომავალ სახელმწიფო მდივან რუბიოს საქართველოზეც ესაუბრა
ამერიკის შეერთებული შტატების სენატის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის წევრი, დემოკრატი ჯინ შაჰინი, რომელიც „ქართული ოცნების“ ხელისუფლების პოლიტიკისადმი განსაკუთრებული კრიტიკით გამოირჩევა, კოლეგა სენატორს, პრეზიდენტად არჩეული დონალდ ტრამპის მიერ სახელმწიფო მდივნობის კანდიდატად დასახელებულ რესპუბლიკელ მარკო რუბიოს შეხვდა.
სენატორ შაჰინის ინფორმაციით, იმსჯელეს გლობალური გამოწვევებზე, მათ შორის უკრაინის მხარდაჭერასა და ჩინეთის მავნე გავლენასთან ბრძოლაზე.
ჯინ შაჰინის განცხადებით, "განიხილეს საქართველოს მიმართ აშშ-ის ამჟამინდელი პოლიტიკის შენარჩუნების მნიშვნელობაც".
პრეზიდენტ ჯო ბაიდენის ადმინისტრაციამ საქართველოსთან სტრატეგიული პარტნიორობა შეაჩერა.
სახელმწიფო დეპარტამენტმა გადაწყვეტილება 30 ნოემბერს გამოაცხადა მას შემდეგ, რაც ორი დღით ადრე „ქართული ოცნების" ხელისუფლებამ გადაწყვიტა, 2028 წლის ბოლომდე დღის წესრიგში არ დააყენოს ევროკავშირში გასაწევრიანებლად მოლაპარაკების გახსნის საკითხი.

Сенатор Шахин поговорила о Грузии с кандидатом на пост госсекретаря США
Член комитета Сената США по международным отношениям, демократ Джин Шахин обсудила со своим коллегой, республиканцем Марко Рубио (выдвинутым на пост госсекретаря избранным президентом Дональдом Трампом) важность сохранения нынешней политики США в отношении Грузии.
Администрация президента Джо Байдена приостановила стратегическое партнерство с Грузией. Госдепартамент объявил об этом решении 30 ноября после того, как двумя днями ранее правительство «Грузинской мечты» решило не ставить вопрос об открытии переговоров о вступлении в Евросоюз в повестку дня до конца 2028 года.
В последние месяцы США неоднократно призывали власти Грузии вернуться на путь европейской и евроатлантической интеграции после принятия закона об «иноагентах» и антизападной риторикой членов «Грузинской мечты».
Правительство Грузии, которое не признает президент Саломе Зурабишвили и оппозиция, надеется на «перезагрузку» отношений с Соединенными Штатами после того как президентское кресло официально займет Дональд Трамп.