პრეზიდენტი: ვერცერთი ჩვენი პარტნიორი ქვეყანა და პარტნიორი ქვეყნის მეთაურები ვერ იტყვიან, „არ ვიცოდი“, ყველამ ყველაფერი იცის
10/12/2024 14:52:40 პოლიტიკა
საქართველოს პრეზიდენტ სალომე ზურაბიშვილის განცხადებით, მან ყველა ქვეყნის ლიდერს მიაწოდა ქვეყანაში არსებული მდგომარეობის შესახებ ინფორმაცია, ამიტომ ამის მერე ვერ იტყვიან „არ ვიცოდი“.
„იცით, რომ მივმართე ვეღარ დავითვლი, რამდენ ჩემ კოლეგას, ევროკავშირის კოლეგას და ალბათ, ნახეთ ამერიკის პრეზიდენტთან მოკლე, მაგრამ შინაარსიანი შეხვედრა, სადაც ზუსტად იგივე შინაარსით მივმართე ყველას, რომ ის, რაც დღეს საქართველოში ხდება, მიუღებელია ნებისმიერი დემოკრატიული ქვეყნისთვის და ყველამ უნდა მოახდინოს რეაგირება. დღეს, რადგან 10 დეკემბერია და ეს ტრადიციულად ხდებოდა, სადილი მქონდა 27 ელჩთან (27 -ვე არ არის საქართველოში, მგონი 23 ელჩი იყო), ყველას ძალიან კარგი „მესიჯი“ გადავეცი თავიანთი ქალაქებისთვის, რომ დღეს ამ ყველაფრის მიმართ რეაგირებით წყდება არა მარტო საქართველოს მომავალი, არამდე დღეს წყდება ამ რეგიონის მომავალი, - ჩვენ ვნახეთ სხვა ქვეყნებში რა შეიძლება კიდე მოხდეს –, და ევროკავშირის პოლიტიკის და მის მიმართ ნდობის მომავალი. არ შეიძლება ისაუბრო და დიდი განცხადებები აკეთო და მერე არ იყოს მიღებული მთავარი გადაწყვეტილებები, რომელიც ნამდვილად ახდენს ქვეყნის მომავალზე გავლენას და ჩვენი მოსახლეობის შემართებაზე. ისიც უნდა ვთქვა, რომ ამ დღეებში 30-32 ინტერვიუ მივეცი ევროპულ და ამერიკულ მედია წარმომადგენლებს, სადაც ასახულია საქართველოს დღევანდელი მდგომარეობა. ამ ყველაფრისგან ერთადერთი დასკვნა შემიძლია გამოვიტანო, რომ ამის მერე ვერცერთი ჩვენი პარტნიორი ქვეყანა და პარტნიორი ქვეყნის მეთაურები ვერ იტყვიან, რომ არ ვიცოდი. ყველამ, ყველაფერი იცის. ეს იყო ჩემი მოვალეობა“,- განაცხადა სალომე ზურაბიშვილმა.

Президент: ни одна из стран-партнеров не сможет сказать, что «не знала» о ситуации в Грузии
Президент Грузии Саломе Зурабишвили заявила, что рассказала обо всей ситуации в стране в содержательных беседах с лидерами западных стран во время своего визита в Париж. Глава государства подчеркнула, что теперь ни в одной из стран-партнеров Грузии не смогут сказать, что «не знали» о ситуации в стране — «все все знают», добавила она.
Зурабишвили отметила встречу с Дональдом Трампом, новоизбранным президентом США, с которой имела «короткую, но содержательную встречу».
По ее словам, она обратилась ко всем с «одинаковым содержанием о том, что происходящее сегодня в Грузии неприемлемо для любой демократической страны и каждый должен отреагировать».
«Каждый должен отреагировать. Сегодня, поскольку сегодня 10 декабря (День прав человека — ред.) и это традиционно было так, я поужинала с 27 послами (не все 27 находятся в Грузии, я думаю, что было 23 посла), я передала очень хорошее «послание» всем их городам — о том, что через реагирование <на события> решается не только будущее Грузии, но это решается и будущее этого региона.
<> Нельзя выступать и делать громкие заявления, не принимать после больших решений, которые действительно повлияют на будущее страны и дух нашего населения», — заявила Зурабишвили.
Она отметила, что дала 30-32 интервью о ситуации в Грузии представителям европейских и американских СМИ.
«Из всего этого я могу сделать единственный вывод, что после этого ни одна из наших стран-партнеров и руководители стран-партнеров не смогут сказать, что не знали <об этом>. Все все знают. Это был мой долг», — заявила Зурабишвили.
Напомним, Саломе Зурабишвили 7 декабря во Франции, в Париже, присутствовала на торжественном открытии собора Парижской Богоматери (Нотр-Дам).
На мероприятии президент по личной инициативе поприветствовала нового лидера США Дональда Трампа, а позже побеседовала с ним и президентом Франции Эммануэлем Макроном о ситуации в Грузии.