ევროკავშირი: მოვუწოდებთ „ოცნებას“, დაასრულოს ეს ვითარება, რომელიც საქართველოს მოსახლეობას ძალიან დიდ ფასად უჯდება
10/12/2024 10:11:46 პოლიტიკა
ევროკავშირი საქართველოში განვიტარებულ მოველენებს ეხმიანება და "მოუწოდებს „ქართულ ოცნებას“, დაასრულოს ვითარება, რომელიც საქართველოს მოსახლეობას ძალიან დიდ ფასად უჯდება".
• "თითქმის ორი კვირის განმავლობაში საქართველოს მოსახლეობა იცავს თავის დემოკრატიულ და ევროპულ მისწრაფებებს, პოლიციის მხრიდან სასტიკი, უკანონო ძალის გამოყენების პირისპირ, გამოხატვის თავისუფლების უფლების რეალიზებისას. გრძელდება საპროტესტო აქციების მონაწილეებისა და ოპოზიციის ლიდერების თვითნებური დაკავებები, ამავდროულად მედიის წარმომადგენლები სამართალდამცავი ორგანოების და არაფორმალური ძალადობრივი ჯგუფების კონკრეტულ სამიზნეს წარმოადგენენ.
• დააკავეს 400-ზე მეტი ადამიანი და გავრცელებული ინფორმაციით, 300-ზე მეტი ძალადობის და არასათანადო მოპყრობის მსხვერპლი გახდა, მათგან ბევრს სასწრაფო სამედიცინო დახმარება დასჭირდა. სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებისა და საქართველოს სახალხო დამცველის აღმაშფოთებელი შეტყობინებები მიუთითებს სასტიკ და განზრახ ჩადენილ ძალადობაზე, რაც იწვევს საფუძვლიან შეშფოთებას წამებასა და არაადამიანურ მოპყრობასთან დაკავშირებით. მიუხედავად ამ შეტყობინებებისა, ჯერჯერობით არცერთ პოლიციელს ან არაფორმალური ძალადობრივი ჯგუფის წევრს პასუხისმგებლობა არ დაჰკისრებია.
• ევროკავშირი გმობს ამ რეპრესიულ ქმედებებს საპროტესტო აქციების მონაწილეების, მედიის წარმომადგენლებისა და ოპოზიციის ლიდერების წინააღმდეგ და ყველა დაკავებულის დაუყოვნებლივ გათავისუფლებისკენ მოუწოდებს. ევროკავშირი ფართოდ გავრცელებული დაშინების, პოლიტიკური დევნის, წამების, რომლის შესახებაც ცნობები არსებობს და მოქალაქეების მიმართ არასათანადო მოპყრობის შეწყვეტას მოითხოვს. ძირითადი უფლებები, როგორიცაა მშვიდობიანი შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლება, უნდა იყოს დაცული და გარანტირებული საქართველოს კონსტიტუციისა და საერთაშორისო ვალდებულებების შესაბამისად.
• ყველა განცხადება წამებისა და არასათანადო მოპყრობის შესახებ სარწმუნოდ უნდა იყოს გამოძიებული. მოვუწოდებთ ადგილობრივ და საერთაშორისო ორგანიზაციებს და სახალხო დამცველს, გააგრძელონ საქართველოში ადამიანის უფლებების ფართოდ გავრცელებული დარღვევების დოკუმენტირება.
• მოვუწოდებთ „ქართულ ოცნებას“ დეესკალაციისკენ, რომ დაასრულოს ეს ვითარება, რომელიც საქართველოს მოსახლეობას ძალიან დიდ ფასად უჯდება. ძალადობა არ არის პასუხი საპროტესტო აქციების მონაწილეების მოთხოვნებზე საქართველოს დემოკრატიულ და ევროპულ მომავალთან დაკავშირებით.
შეგახსენებთ, რომ სწორედ „ქართული ოცნების“ მოქმედების კურსმა ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესის დე ფაქტო შეჩერება გამოიწვია. დემოკრატიის განუწყვეტელმა უკუსვლამ და საქართველოს ხელისუფლების მიერ ბოლო დროს გამოყენებულმა რეპრესიულმა საშუალებებმა ჩვენს ორმხრივ ურთიერთობებზე გავლენა იქონია. ევროკავშირი დამატებით ზომებს განიხილავს 16 დეკემბერს, ევროკავშირის ქვეყნების საგარეო საქმეთა მინისტრების მომავალ შეხვედრაზე.
ევროკავშირი საქართველოს მოსახლეობას და მის დემოკრატიულ და ევროპულ მისწრაფებებს სოლიდარობას უცხადებს", – ნათქვამია ევროკავშირის პრეს-სპიკერის განცხადებაში.

ЕС призывает власти Грузии «разрядить ситуацию в стране»
Европейская служба внешних связей распространяет письменное заявление в связи с текущими в Грузии событиями и призывает правящую партию разрядить ситуацию в стране. Авторы заявления указывают на задержания участников митинга, неправомерное обращение с ними и насилие:
«В течение почти двух недель грузинский народ отстаивает свои демократические и европейские устремления, сталкиваясь с жестокими и незаконными действиями полиции во время осуществления своего права на свободу выражения мнений. Происходят произвольные задержания протестующих и лидеров оппозиции, при этом на представителей СМИ нападают служащие правоохранительных органов и члены неформальных насильственных групп».
В заявлении отмечается, что за это время силовики задержали более 400 человек, и более 300 из них сообщают о фактах насилия и жестокого обращения:
«Ужасающие сообщения от организаций гражданского общества и Уполномоченного по правам человека в Грузии свидетельствуют о серьезном и преднамеренном насилии, вызывают обоснованные опасения по поводу пыток и жестокого обращения. Тем не менее, несмотря на эти сообщения, на сегодняшний день ни один полицейский или член неформальной насильственной группы не понес ответственности», - говорится в заявлении.
Евросоюз призывает власти Грузии к немедленному освобождению всех задержанных и «прекратить запугивания, политические преследования, пытки и жестокое обращение с гражданами»:
«Все обвинения в пытках и жестоком обращении должны быть тщательно расследованы. Мы призываем местные и международные организации, а также Уполномоченного по правам человека продолжать документировать широко распространенные нарушения прав человека в Грузии. Мы настоятельно призываем "Грузинскую мечту" разрядить ситуацию и положить конец этой обстановке, которая несет серьезные последствия для грузинского народа».
Авторы заявления напоминают, что именно курс действий «Грузинской мечты» привел к фактической остановке процесса вступления государства в ЕС, а также к постоянным откатам от демократии. Евросоюз рассмотрит дополнительные меры в отношении Грузии на предстоящем Совете по представителей внешнеполитических ведомств стран ЕС 16 декабря, подчеркивается в заявлении.