სიგარეტსა და „აიქოსზე“ აქციზი ძვირდება, იზრდება სათამაშო ბიზნესის მოგების გადასახადი
მმართველი გუნდის გადაწყვეტილებით, სიგარეტის შემთხვევაში აქციზის, ხოლო სათამაშო ბიზნესის შემთხვევაში, მოგების გადასახადი გაიზრდება. ამის შესახებ „ქართული ოცნების“ აღმასრულებელმა მდივანმა მამუკა მდინარაძემ უმრავლესობის სხდომის დასრულების შემდეგ განაცხადა.
„მმართველმა გუნდმა მიიღო გადაწყვეტილება, რომ საგადასახადო კოდექსში შევიდეს ცვლილება, სიგარეტისა და აიქოსის შემთხვევაში გაძვირდეს აქციზის გადასახადი, რაც აიქოსის შემთხვევაში იქნება 15 თეთრის, ხოლო 20 თეთრის ოდენობის იქნება სიგარეტის შემთხვევაში.
ასევე ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ თამაშების ორგანიზატორებზე მოგების გადასახადი იზრდება 5%-ით. როგორიც მოგებასთან დაკავშირებით ბანკებს აქვთ საგადასახადო რეგულაცია, იგივე ექნება სათამაშო ბიზნესთან, ონლაინ კაზინოებთან დაკავშირებით.
სხვა სახის გადაწყვეტამ ისეთი შედეგი არ მოგვცა, რომელსაც ჩვენ ველოდით. ასევე საბიუჯეტო სახსრების მოზიდვის თვალსაზრისით, ეს ძალიან მნიშვნელოვანი ცვლილებაა“, - თქვა მდინარაძემ.

В Грузии планируют повысить акциз на сигареты и IQOS
Акциз на сигареты и продукцию IQOS подорожает – о соответствующих изменениях в налоговый кодекс сообщил из лидеров «Грузинской мечты» Мамука Мдинарадзе на пресс-конференции в офисе партии.
«[Подорожание акциза] составит 15 тетри для IQOS и 20 тетри для сигарет», - сказал Мдинарадзе.
Политик также сообщил, что «Грузинская мечта» планирует повысить налог и на прибыль для игорного бизнеса.
«Налог на прибыль организаторов игр повысится на 5%. Подобно тому, как в банках действуют налоговые правила в отношении прибыли, то же самое будет распространяться на игорный бизнес и онлайн-казино», – сообщил Мдинарадзе.
Правящая партия Грузии планирует в декабре инициировать еще несколько законодательных изменений. Среди таковых запрет на ношение масок на акциях. Кроме того, планируется ужесточить правила приобретения, продажи и использования пиротехники.