კობახიძე კვლავ ამტკიცებს, რომ "შანტაჟის მექანიზმი" გაანეიტრალეს
პრემიერ-მინისტრი ირაკლი კობახიძე კვლავ ამტკიცებს, რომ "საქართველო რჩება ევროინტეგრაციის მიზნის ერთგული".
ის ირწმუნება, რომ საქართველოს ხელისუფლება გადადგამს ყველა პრაქტიკულ ნაბიჯს 2030 წლისთვის საქართველოს ევროკავშირში გასაწევრიანებლად და რომ "შანტაჟის მექანიზმი" გაანეიტრალა ევროკავშირთან მოლაპარაკების შეჩერებით.
„საქმე შანტაჟის ნაცვლად - ეს არის ჩვენი დამოკიდებულება პროცესისადმი. მხოლოდ მშვიდობით, ღირსებით და კეთილდღეობით ევროპისკენ - ეს არის ჩვენი დამოკიდებულება პროცესისადმი. ჩვენ არავის მივცემთ საშუალებას, ხელოვნური ინსტრუმენტებით განაგრძოს ჩვენი ქვეყნის შანტაჟი და საზოგადოების გახლეჩის გამუდმებული მცდელობა და ამავდროულად გადავდგამთ ყველა პრაქტიკულ ნაბიჯს 2030 წლისთვის საქართველოს ევროკავშირში გასაწევრიანებლად“, - თქვა კობახიძემ.
ცნობისთვის: თბილისში საპროტესტო აქცია 28 ნოემბერს, საღამოდან დაიწყო მას შემდეგ, რაც პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ გამოაცხადა, რომ მიიღეს გადაწყვეტილება 2028 წლის ბოლომდე დღის წესრიგში არ დააყენონ ევროკავშირთან მის წევრობაზე მოლაპარაკების გახსნის საკითხი და 2028 წლის ბოლომდე უარს ამბობენ ევროკავშირის საბიუჯეტო გრანტებზე.
„ქართულმა ოცნებამ" ეს გადაწყვეტილება მიიღო ოპოზიციის და პრეზიდენტ სალომე ზურაბიშვილის მიერ არალეგიტიმურად მიჩნეული მე-11 მოწვევის პარლამენტის შეკრებიდან მესამე დღეს.
28 ნოემბერს, ღამის ორი საათიდან, საქართველოს პარლამენტთან პოლიციასა და დემონსტრანტებს შორის პერიოდული დაპირისპირებების შემდეგ, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ აქციის დაშლა და მონაწილეთა დაკავება დაიწყო. შსს-ს თანახმად, „აქცია გასცდა შეკრებისა და მანიფესტაციის კანონით დადგენილ ნორმებს" და მონაწილეები სამართალდამცავებს ფიზიკურად დაუპირისპირდნენ.
საპოლიციო ძალებმა აქციის მონაწილეთა დასაშლელად გამოიყენეს სპეცსაშუალებები, მათ შორის წყლის ჭავლი და ე.წ. წიწაკის სპრეი მას შემდეგ, რაც დემონსტრანტებმა კვერცხები, საღებავები და სხვადასხვა ნივთი ესროლეს.
აქციის დაშლისას ფიზიკურად გაუსწორდნენ დემონსტრანტებს და მედიის წარმომადგენლებს.
შსს-ს ინფორმაციით, „აქციის მონაწილეთა მხრიდან განხორციელებული კანონსაწინააღმდეგო და ძალადობრივი ქმედებების შედეგად“ დაშავდა შსს-ს 32 თანამშრომელი, რომელთა ნაწილს თავის, თვალის და სხეულის მძიმე დაზიანება აქვს და 13-ს ქირურგიული ჩარევა დასჭირდა.

Премьер Грузии: если ЕС хочет начать переговоры, сегодня же подпишу документ об этом
Премьер Грузии Ираклий Кобахидзе заявил, что сегодня же подпишет документ с Брюсселем об открытии переговоров о вступлении Грузии в Евросоюз, если ЕС положит его «на стол».
Он повторил, что «шантаж» со стороны Евросоюза должен закончиться с началом переговоров. Кобахидзе отметил, что правящая команда могла бы заявить на брифинге, что отказывается начинать переговоры в течение четырех лет, но не заявила об этом.
«Мы сказали, что снимем этот вопрос с повестки дня на следующие четыре года. В течение долгого времени, два года, статус кандидата использовался для шантажа. То, что произошло в отношении нашей страны, было катастрофой тогда, когда мы больше всего нуждались в мире в стране. Во время начала войны на Украине. Именно в то время нашу страну начали шантажировать статусом кандидата, и это продолжалось почти два года: с февраля 2022 по декабрь 2023 года нас шантажировали статусом кандидата.
Потом этот инструмент шантажа «износился», нам дали статус кандидата, но начали шантажировать уже началом переговоров. Все это продолжается уже три года и является искусственным инструментом, тем самым пытаются расколоть общество, разжечь поляризацию, разжечь радикализм.
Это ведь должно закончиться. Поэтому мы говорим простую вещь: прекратите шантажировать нас этим. Пусть будут добры, и если хотят начать переговоры, положат пусть <документ> на стол, и я подпишу его сегодня же.
Мы говорим только одно: с нашей стороны, этот вопрос не будет поставлен на повестку дня в течение следующих четырех лет, чтобы не оставлять инструмент шантажа никому», — заключил премьер, отвечая на дополнительный вопрос журналистов во время брифинга.