ევროკავშირის ელჩი: საქართველოს საკითხს 16 დეკემბერს განიხილავენ, ყველა ვარიანტი მაგიდაზეა
საქართველოში ევროკავშირის ელჩმა პაველ ჰერჩინსკიმ ჟურნალისტებთან განაცხადა, რომ საქართველოს საკითხს ევროკავშირი საგარეო საქმეთა საბჭოს შეხვედრაზე, 16 დეკემბერს განიხილავს.
"ყველა ვარიანტი მაგიდაზეა, მათ შორის საქართველოსთან უვიზო მიმოსვლის რეჟიმის შეწყვეტის შესაძლებლობა", - თქვა ელჩმა, როდესაც ჰკითხეს, განიხილება თუ არა პერსონალური სანქციების დაწესების საკითხიც, ასევე, საქართველოსთან უვიზო მიმოსვლის რეჟიმის შეწყვეტის შესაძლებლობა.
„საქართველოს საკითხი რამდენჯერმე განიხილეს ბოლო დროს. საქართველოს საკითხს განიხილავს 27 წევრი სახელმწიფო მოახლოებულ საგარეო საქმეთა საბჭოს შეხვედრაზე 16 დეკემბერს. ვფიქრობ, მეტ ინფორმაციას გაგიზიარებთ ამ შეხვედრის შემდეგ. რისი თქმაც შემიძლია არის ის, რომ ყველა ვარიანტი მაგიდაზეა. ეს არის ის, რასაც ბევრი თვეა ვამბობთ და ეს ვარიანტები ასევე მოიცავს საქართველოსთან უვიზო მიმოსვლის რეჟიმის შეწყვეტის შესაძლებლობას, მაგრამ ამას განიხილავს და გადაწყვეტს ევროკავშირის 27 წევრი სახელმწიფო“, - თქვა ელჩმა.

Посол ЕС: вопрос Грузии члены ЕС обсудят 16 декабря, вопрос безвизового режима в том числе
Посол ЕС в Грузии Павел Герчинский заявил, что вопрос Грузии будет обсуждаться 27 государствами-членами на предстоящем заседании Совета по иностранным делам 16 декабря.
По словам главы миссии ЕС в Грузии, будут рассматриваться все варианты, включая возможность прекращения безвизового режима с Грузией.
«Вопрос о Грузии будет обсуждаться 27 государствами-членами на предстоящем заседании Совета по иностранным делам 16 декабря. Я думаю, что поделюсь с вами дополнительной информацией после этого заседания.
Что я могу сказать сейчас, так это то, что рассматриваются все варианты. Это то, о чем мы говорили в течение многих месяцев, и эти варианты также включают возможность прекращения безвизового режима с Грузией, но это будет рассмотрено и принято 27 государствами-членами ЕС», — заявил Герчинский.