ირაკლი ზარქუა: ვისურვებდი, დავიწყოთ გერმანიის ელჩის საქართველოდან გაწვევის პროცედურა
„ქართული ოცნების“ დეპუტატი ირაკლი ზარქუა საგარეო საქმეთა მინისტრს მიმართავს, საქართველოში გერმანიის ელჩის, პიტერ ფიშერის მუშაობით დაინტერესდეს და მისი ქვეყნიდან გაწვევის პროცედურა დაიწყოს.
ზარქუა მიიჩნევს, რომ გერმანის ელჩს „არეული აქვს თავისი უფლება-მოვალეობები და ახლა მავნებლობს“.
"ამ ტონალობაში დამოუკიდებელი ქვეყნის ხელისუფლებას არ უნდა ელაპარაკო. მით უმეტეს, თქვენ, რომელიც დაგნიშნეს, ლეგიტიმაცია გაქვთ თუ არა, ეგეც არ ვიცი. დაიშალა მთავრობა, რომელმაც თქვენ დაგნიშნათ და იმდენს ბედავთ, რომ პოლემიკაში შედიხართ და პოლიტიკურ განცხადებებს აკეთებთ.
რაც შეეხება ეკონომიკის მიმართულებას, ეტყობა ეგ ნიუანსი გამოგრჩათ. რომ იცოდეთ, სწორედ აღმოსავლეთ ევროპიდან თქვენმა მეგობრებმა გადაასწრეს საქართველოს, მაგალითად, რუსეთთან ვაჭრობაში ღვინის მიმართულებით. ნახეთ ლატვია და სხვა ქვეყნები. ეს კიდევ ერთხელ მიუთითებს ორმაგ სტანდარტზე. თქვენ თუ რადიკალების მომხრე ხართ, ეს თქვენთვის შეინახეთ, თქვენს მანდატს არ შეეფერება. მინდა, საგარეო საქმეთა სამინისტროს მივმართო, იქნებ ამ ელჩის აქ მოღვაწეობით დაინტერესდეს და ვისურვებდი, ამ ელჩის გაწვევის პროცედურა დავიწყოთ, რადგან ის არ შეესაბამება იმ მანდატს, რა მანდატითაც აქ არის. არ მგონია, მან შეძლოს გერმანელი და ქართველი ხალხის ურთიერთობაში რამე პოზიტიურის შეტანა. პირიქით მგონია, რომ ის მავნებლობს. არ ვიცი, რა დაკვეთა აქვს. ფაქტობრივად, იგივე როთია, როთი ორი.
მინდა ამ როთებს მივმართო, რომ ის მთავრობა, რომელმაც თქვენ დაგნიშნათ, შოლცის მთავრობა ჩამოშლილია, დაინგრა კოალიცია და თქვენ ლეგიტიმაცია არ გაქვთ, ამ ტონალობაში ელაპარაკებით 54%-ით არჩეულ მთავრობას. ამას არ გაგიტარებთ. მე კიდევ ერთხელ მივმართავ საგარეო საქმეთა საკინისტრის და ახალ მინისტრს, ალბათ ამის შესახებ ვთხოვ, რომ ამ პერსონით დაინტერესდეს, რასთან გვაქვს საქმე – გერმანის ელჩი, რომელიც არ შეესაბამება თავისი განცხადებებითა და ქმედებებით ელჩის მანდატს“, – განაცხადა, "საზოგადოებრივი მაუწყებლის" ცნობით, ირაკლი ზარქუამ.
ცნობისთვის: 27 ნოემბერს გერმანიის ელჩმა საქართველოში პეტერ ფიშერმა „საქმიანი დილის“ რუბრიკაში „საუბრები ბიზნესსა და ევროკავშირზე“ განაცხადა, რომ "საქართველო გერმანიას პარტნიორად და მეგობრად აღარ მოიაზრებს და ქვეყნებს შორის ურთიერთობები კრიზისშია". მისივე თქმით, „საქართველოს მომავალი ევროკავშირში ახლა კითხვის ნიშნის ქვეშ დგას". როგორც მან აღნიშნა, "ისეთი კომპანიაც კი, როგორიც “ჰაიდელბერგ ცემენტია”, გავიდა ქართული ბაზრიდან".

Депутат «Мечты» намерен обратиться в МИД с призывом отозвать из Грузии посла Германии
Ираклий Заркуа обращается к министру иностранных дел с призывом заинтересоваться деятельностью посла Германии в Грузии Петера Фишера и начать процедуру его отзыва из страны.
«Посол Германии немного запутался в своих правах и обязанностях. Я думаю, что он несколько сбит с толку и потерялся в своих обязанностях… Я думаю, что правительство независимой страны не должно говорить в таком тоне, особенно те легитимность которых непонятна, потому что правительство, которое вас (посла Германии) назначило, развалилось.
Вы осмеливаетесь вступать в полемику и делать политические заявления. Что касается экономического направления, то похоже, вы упустили этот нюанс, это ваши соседи из Восточной Европы обогнали Грузию, например, в торговле с Россией, в направлении вина… Это еще раз указывает на то, что это двойной стандарт.
Если вы за радикалов, то держите это при себе, это не соответствует вашему мандату. Я хотел бы обратиться в МИД, возможно, их заинтересует деятельность здесь этого посла. Я бы вообще хотел начать процесс отзыва этого посла, потому что он не соответствует мандату, с которым он здесь находится.
Я не думаю, что он сможет внести что-то позитивное в отношения между немецким и грузинским народами. Наоборот, я считаю, что сейчас это вредно… По сути, это тот же «Рот 2». Я хочу обратиться к этим «Ротам»: правительство, которое вас назначило, распущено. Правительство Шольца распалось. У вас нет легитимности, и, если вы в таком тоне будете говорить с правительством, избранным 54% (населения Грузии), мы этого не простим.
Я свяжусь с МИД, наверное, попрошу нового министра поинтересоваться этим человеком. Посол Германии своими заявлениями и действиями не соответствует мандату посла», — заявил Заркуа.