ცესკო პარტიული სიების გაუქმებასთან დაკავშირებით განცხადებას ავრცელებს
"საარჩევნო ადმინისტრაციამ რეგისტრაცია გაუუქმა პოლიტიკური გაერთიანებების -„კოალიცია ცვლილებისთვის გვარამია მელია გირჩი დროას“, „ერთიანობა-ნაციონალური მოძრაობის“ და „ძლიერი საქართველო-ლელო, ხალხისთვის, თავისუფლებისთვის“ პარტიული სიით წარდგენილ დარჩენილ კანდიდატებს. გადაწყვეტილება ცესკომ აღნიშნული პარტიების მომართვის საფუძველზე კანონმდებლობის შესაბამისად მიიღო.
თუმცა აქვე გვინდა გამოვეხმაუროთ აღნიშნული პოლიტიკური სუბიექტების განცხადებებს სიების გაუქმებასთან დაკავშირებით და განვაცხადოთ, რომ უწყების გადაწყვეტილება სიების გაუქმებასთან დაკავშირებით არ ნიშნავს, რომ საარჩევნო ადმინისტრაცია იზიარებს პარტიების შეფასებებს არჩევნებთან დაკავშირებით. აღნიშნული გადაწყვეტილებების მიღებისას საარჩევნო ადმინისტრაციამ იხელმძღვანელა მხოლოდ და მხოლოდ საქართველოს საარჩევნო კანონმდებლობით. ცესკო არ იზიარებს პოლიტიკური პარტიების მიერ სიების გაუქმებასთან დაკავშირებით გამოგზავნილ წერილებში გამოთქმულ პოლიტიკური ხასიათის და უსაფუძვლო შეფასებებს საქართველოს პარლამენტის 2024 წლის 26 ოქტომბრის არჩევნებისა და აღნიშნული არჩევნების შედეგების შემაჯამებელი ოქმის შესახებ. ვთვლით, რომ აღნიშნული შეფასებები პოლიტიკური დღის წესრიგიდან გამომდინარეობს და არ ასახავს რეალობას.
ცესკო ხაზგასმით აცხადებს, რომ საქართველოს პარლამენტის 2024 წლის 26 ოქტომბრის არჩევნები ჩატარდა საქართველოს კონსტიტუციით გათვალისწინებული პრინციპების სრული დაცვით და ცესკოს მიერ შედგენილი იქნა კანონშესაბამისი არჩევნების შედეგების შემაჯამებელი ოქმი.
პარტიული სიების გაუქმების შესახებ ცესკოს თავმჯდომარის განკარგულებები და წერილები გაეგზავნებათ შესაბამის პოლიტიკურ გაერთიანებებს", – ნათქვამია განცხადებაში.

ЦИК аннулировал списки трех оппозиционных коалиций
ЦИК Грузии (Центральная избирательная комиссия) отменила регистрацию остальных кандидатов, выдвинутых по партийному списку оппозиционных коалиций «За перемены», «Единство-Национальное движение» и «Сильная Грузия». Они аннулированы.
Согласно заявлению, решение принято в соответствии с законодательством на основании заявления партий. В нем подчеркивается, что решение ЦИК об аннулировании списков не значит, что избирательная администрация разделяет оценки партий относительно выборов.
«При принятии этих решений избирательная администрация руководствовалась только избирательным законодательством Грузии. ЦИК не разделяет политические и необоснованные оценки, выраженные в письмах, направленных политическими партиями, относительно упразднения списков кандидатов на парламентских выборах 26 октября 2024 года и итогового протокола о результатах этих выборов. Мы считаем, что эти оценки вытекают из политической повестки дня и не отражают реальности.
ЦИК подчеркивает, что парламентские выборы 26 октября 2024 года в Грузии прошли в полном соответствии с принципами, предусмотренными Конституцией Грузии, и ЦИК составила итоговый протокол о результатах выборов в соответствии с законом.
Распоряжения и письма председателя ЦИК об отмене партийных списков будут направлены соответствующим политическим объединениям», — говорится в сообщении.
Напомним, с требованием отозвать списки в ЦИК обратились коалиции «За перемены» , «Сильная Грузия» и «Единство — Национальное движение».
В партии «Гахария за Грузию», которая также не признает парламент XI созыва легитимным, только на уровне заявлений подчеркнули, что не собираются работать в этом законодательном органе.
Георгий Гахария, экс-премьер Грузии и лидер оппозиционной партии «Гахария за Грузию», подчеркнул, что никто не сможет оказать давление на его партию, членов партии и что они сделают этот шаг тогда и в той форме, когда посчитают «нужным».