"კოალიცია ცვლილებისთვის" ლიდერების თქმით, ცესკო-ში სიების ჩახსნაზე განცხადება გადააგზავნეს
"კოალიცია ცვლილებისთვის" ლიდერების - ელენე ხოშტარიას, ზურა გირჩი ჯაფარიძის და თენგო თევზაძის განცხადებით, კოალიციამ უკვე მიმართა ცესკო-ს სიების ჩახსნის თაობაზე, ხოლო პროცედურულად შემდეგი ნაბიჯია ინდივიდუალური განცხადებები მანდატის ჩახსნასთან დაკავშირებით.
"ორი სხვადასხვა პროცედურაა. ჯერ არის სიების ჩახსნა, რაზეც განცხადება წესით უკვე შესული უნდა იყოს ცესკო-ში და მაგის შემდეგ იწერება ინდივიდუალური განცხადებები მათთვის, ვისთვისაც ესენი გამოწერენ მანდატებს. მაგ პროცედურასაც გავივლით. ჯერ იხსნება სია და შემდეგ კეთდება ინდივიდუალური განცხადებები." - თქვა ჯაფარიძემ ჟურნალისტებთან საუბრისას.
ხოშტარიას თქმით, მათ კოალიციაში "არ არსებობს ადამიანი, რომელიც ამ პარლამენტში შედგამს ფეხს".
თენგო თევზაძემ განაცხადა, საარჩევნო ადმინისტრაციას მათი განაცხადის დაკმაყოფილებისთვის სამდღიანი ვადა აქვს, თუმცა კოალიცია კალანდარიშვილისგან ითხოვს, ეს გადაწყვეტილება ხვალვე დააკმაყოფილოს:
"კოალიცია ცვლილებისთვის" არის პასუხისმგებლიანი პოლიტიკური პარტია. ის სიტყვა რაც ვთქვით და შევპირდით ჩვენს ამომრჩეველს, ყველა იმ ამომრჩეველს ვინც ფიქრობს, რომ ქართულმა ოცნებამ მიიტაცა არჩევნები და ის შედეგი, რაც მათ დაიწერეს და დაუწერა ცესკომ, არ გამოხატავს ქართველი ამომრჩევლის ნებას, ჩვენ, აქედან გამომდინარე დღეს ცესკოში, ჩავაბარეთ განცხადება, სადაც ვითხოვთ პარტიული სიის ჩახსნას და ამის შემდეგ, ჩვენ მივმართავთ საქართველოს პარლამენტს უკვე იმ დეპუტატების, რომელსაც ე.წ. საქართველოს პარლამენტმა უფლებამოსილების ცნობა მოახდინა, ის ადამიანები მოვითხოვთ ჩვენი უფლებამოსილების შეწყვეტას პირადი განცხადების საფუძველზე.
რატომ ვაკეთებთ ამ თანმიმდევრობით? იმიტომ, რომ ქართულ ოცნებას მოვუსპოთ რაც შეიძლება მეტი ე.წ. რეგლამენტით გათვალისწინებული ვადა და პერიოდი. ამიტომ, ჩვენ გვიდა რომ ჩავხსნათ სია და ცესკოს აქვს 3 დღე ამისთვის, მაგრამ მოვუწოდებ ცესკოს თავმჯდომარეს ეს გააკეთოს ხვალვე ვინაიდან მან არ შეუწყოს ხელი და არ მიიღოს მონაწილეობა ქვეყნის კონსტიტუციურ გადატრიალებაში, რასაც ქართული ოცნება აკეთებს...
ამის შემდეგ ჩვენ მივმართავთ ე.წ. პარლამენტს და მოვითხოვთ ჩვენი მანდატების გაუქმებას იმიტომ, რომ პირველ რიგში რომ მიგვემართა ე.წ. პარლამენტისთვის და ჩაეხსნა, შემდეგ ადგილმონაცვლეობით უნდა შემოსულიყო ახალი ადამიანები. ისინი ვინც სიაშია." - განაცხადა თევზაძემ.
მე-11 მოწვევის პარლამენტმა, რომელმაც პირველი სხდომა 25 ნოემბერს, 12:00 საათზე გახსნა, პრეზიდენტის საკონსტიტუციო სარჩელის მიუხედავად, რომლითაც ის არჩევნების შედეგების გაუქმებას ითხოვს, პარლამენტის 150-ვე წევრის უფლებამოსილება ცნო. ოპოზიციური პარტიები შეკრებას არალეგიტიმურად მიიჩნევენ და ხელახალ არჩევნებს ითხოვენ. პარლამენტის პირველი სხდომა საპროტესტო აქციის ფონზე მიმდინარეობდა.

Коалиция «За перемены» обратилась в ЦИК с требованием отозвать их список
«Коалиция за перемены» обратилась в ЦИК Грузии с просьбой отозвать список. Заявление в госструктуру подал член объединения Тенго Тевзадзе.
Коалиция требует от ЦИК исключить из партийного списка тех оставшихся кандидатов в члены парламента, полномочия которых не были признаны итоговым протоколом о результатах выборов.
По словам Тэнго Тевзадзе, когда председатель ЦИК снимет партийный список, они обратятся в парламент с просьбой об упразднеии мандатов. Он призвал ЦИК снять партийный список коалиции завтра же (26 ноября).
Коалиция отметила, что главный источник суверенитета – грузинский народ — «был лишен конституционного права формировать правительство, и выборы стали формальной предпосылкой для захвата власти» партии «Грузинская мечта».
«За перемены» напоминают о том, что итоги выборов оспариваются в Конституционном суде Грузии.
«Созыв парламента Грузии следует рассматривать как захват власти и свержение конституционного строя в стране. Следует учитывать, что практически никто из наших демократических партнеров не признал результаты выборов. В сложившейся ситуации мы считаем необходимым действовать только в интересах грузинского народа и грузинского государства», — говорится в заявлении.
Другой лидер коалиции, Элене Хоштария, заявила, что «Коалиция за перемены» не признает результатов выборов и не намерена проходить в парламент. Она подчеркнула, что итоги выборов 26 октября не признаны международным сообществом.
«Коалиция «За перемены» не признает результатов этих выборов и не собирается входить в парламент. Нет ни мандата, ни списка, нет ни одного представителя — ни индивидуально, ни в составе партии; нет ни одного человека из коалиции «За перемены», который войдет в этот парламент», — заявила Хоштария.
Напомним, ранее члены коалиции «За перемены» заявили о снятии своего списка и отказе от своих мандатов перед видеокамерами в прямом эфире.