პუტინმა ცხინვალთან სამხედრო-ტექნიკური თანამშრომლობის განვითარების შესახებ ე.წ. კანონის რატიფიცირება მოახდინა
24/11/2024 13:33:01 კონფლიქტები
პრეზიდენტმა ვლადიმირ პუტინმა რუსეთსა და მის მიერ ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონს შორის "სამხედრო ტექნიკური თანამშრომლობის განვითარების შესახებ" 2023 წლის 23 აგვისტოს ხელმოწერილი შეთანხმების რატიფიცირება მოახდინა.
ე.წ. შეთანხმება, რომელიც "სამხედრო-ტექნიკურ სფეროში თანამშრომლობის გაღრმავებაზეა" მიმართული, "სამხედრო დანიშნულების პროდუქციის მიწოდების წესებს" განსაზღვრავს.
კერძოდ, დოკუმენტის თანახმად, თითოეული ხელმომწერი მხარე მეორეს სამხედრო დანიშნულების პროდუქციას "იმავე მახასიათებლებითა და კომპლექტაციით აწვდის, როგორითაც საკუთარ შეიარაღებულ ძალებს".

Президент РФ ратифицировал т.н. закон о развитии военно-технического сотрудничества с Цхинвали
Президент РФ Владимир Путин ратифицировал т.н. закон о развитии военно-технического сотрудничества с оккупированным Цхинвали.
«Договор» направлен на углубление сотрудничества в военно-технической сфере. Сообщается, что он устанавливает порядок поставок продукции военного назначения.
Согласно документу, каждая из «сторон» поставляют «продукцию военного назначения другой стране и с такими же характеристиками и в той же комплектации, как для собственных вооруженных сил».
Отметим, договор был подписан в оккупированном Цхинвальском регионе (Южная Осетия) 23 августа прошлого года.