პრეზიდენტი - შსს-ს განცხადებაზე: ბარემ ეთქვათ, ყველას დაგიჭერთო, მუქარაც არაფერში ჯდება, რუსული სტილის მმართველობის კიდევ ერთი დასტურია
24/11/2024 08:54:55 პოლიტიკა
ბარემ ეთქვათ, ყველას დაგიჭერთო-მუქარაც არაფერში ჯდება, რუსული სტილის მმართველობის კიდევ ერთი დასტურია,- ასე ეხმაურება საქართველოს პრეზიდენტი, სალომე ზურაბიშვილი შსს-ს განცხადებას, სადაც საპროტესტო აქციის ორგანიზატორებს აფრთხილებენ, არ გასცდნენ შეკრება/მანიფესტაციის კანონით დადგენილ ფარგლებს, წინააღმდეგ შემთხვევაში, პოლიცია მიიღებს ყველა შესაბამის სამართლებრივ ზომას უკანონო ქმედების აღსაკვეთად.
პრეზიდენტის თქმით, ესეც კიდევ ერთი და კონსტიტუციის მთავარი პრინციპის - მანიფესტაციის და შეკრების უფლების - დარღვევაა.
“ბარემ ეთქვათ, ყველას დაგიჭერთო … ესეც კიდევ ერთი და კონსტიტუციის მთავარი პრინციპის - მანიფესტაციის და შეკრების უფლების - დარღვევაა! რა მნიშვნელობაა კანონით თუ დადგენილებით ზღუდავენ ამ უფლებას! მუქარაც არაფერში ჯდება… რუსული სტილის მმართველობის კიდევ ერთ დასტურია“, - წერს პრეზიდენტი.
ვნობისთვის, შინაგან საქმეთა სამინისტრო მეთერთმეტე მოწვევის პარლამენტის შეკრებამდე დაგეგმილ საპროტესტო აქციას ეხმაურება და ორგანიზატორებს აფრთხილებს, არ გასცდნენ შეკრება/მანიფესტაციის კანონით დადგენილ ფარგლებს და თავი შეიკავონ კანონსაწინააღმდეგო ქმედებისგან. როგორც უწყება განმარტავს, წინააღმდეგ შემთხვევაში, პოლიცია მიიღებს ყველა შესაბამის სამართლებრივ ზომას უკანონო ქმედების აღსაკვეთად. ამასთან, განცხადებაში შსს მიუთითებს, რომ კანონით პირდაპირ აკრძალულია სტრატეგიული ან განსაკუთრებული მნიშვნელობის ობიექტის ბლოკირება, რომელიც საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 222-ე მუხლის თანახმად დასჯად ქმედებას წარმოადგენს.

President on Interior Ministry's statement - If they had just said, I'll arrest you all - threats are useless, yet another proof of Russian-style governance
24/11/2024 08:54:55 Politic
"Even if they say, 'I will arrest you all,' even threats are useless. This is yet another proof of Russian-style governance," Georgian President Salome Zurabishvili responded to the statement of the Ministry of Internal Affairs, which warns the organizers of the protest rally not to go beyond the limits established by the law on assembly/manifestation, otherwise the police will take all appropriate legal measures to suppress the illegal action.
According to the President, this is yet another violation of the main principle of the Constitution - the right to demonstrate and assemble.
"Even if they say, 'I will arrest you all,' even threats are useless. This is yet another proof of Russian-style governance," the President wrote.
For information, the Ministry of Internal Affairs responds to the planned protest rally before the convocation of the twelfth convocation of the Parliament and warns the organizers not to go beyond the limits established by the Law on Assembly/Manifestation and to refrain from unlawful actions. As the agency explains, otherwise, the police will take all appropriate legal measures to prevent illegal actions. In addition, the Ministry of Internal Affairs indicates in its statement that the law directly prohibits the blocking of a strategic or special importance object, which is a punishable act according to Article 222 of the Criminal Code of Georgia.