ადგურ არძინბა "აფხაზეთში ქართული ოლიგარქატის შეღწევის საფრთხეზე" ალაპარაკდა
აფხაზური ოპოზიციის სავარაუდო "საპრეზიდენტო" კანდიდატი ადგურ არძინბა "აფხაზეთში რუსული პასპორტების მქონე ქართული ოლიგარქატის შეღწევის საფრთხეზე" ალაპარაკდა. ამის შესახებ მან რუსული მედიისთვის მიცემულ ინტერვიუში განაცხადა და სწორედ ამას დაუკავშირა საპროტესტო აქციები, რომელთა მონაწილეები ე.წ. საინვესტიციო საქმიანობის შესახებ რუსეთის მიერ ინიცირებულ შეთანხმებას აპროტესტებდნენ.
"იმის გათვალისწინებით, რომ ბ-ნ ბჟანიას [19 ნოემბერს ოპოზიციის საპროტესტო აქციების ფონზე გადამდგარ დე-ფაქტო ლიდერს - რედ.] ჩვენს რესპუბლიკაში გარკვეული ქართველი დეპუტატები ჩამოჰყავდა და ჩვენი მონაცემებით, აქტიურად კონტაქტობდა რუსეთში ქართული დიასპორის წარმომადგენლებთან, სრულად ვაცნობიერებთ აფხაზეთში რუსული პასპორტების მქონე ქართული ოლიგარქატის შემოღწევის საფრთხეს. აქ უპრიანი იქნება, ისიც გავიხსენოთ, რომ ბ-ნ ბჟანას არანაირი კავშირი არ ჰქონია საქართველოსთან 1990-იანი წლების ომის დროს აფხაზი ხალხის განმათავისუფლებელ ბრძოლასთან - იგი აფხაზურ პოლიტიკურ ასპარეზზე მხოლოდ 2010 წელს, რუსეთის მიერ ჩვენი დამოუკიდებლობის აღიარების შემდეგ გამოჩნდა" - განაცხადა არძინბამ, რომელიც როგორც ნოემბრის საპროტესტო აქციებზე, ისე ამ ინტერვიუს მსვლელობისას მუდმივად ცდილობდა აფხაზეთისთვის რუსეთის როლის, მოსკოვთან "სტრატეგიული ურთიერთობების გადამწყვეტი მნიშვნელობის" ხაზგასმას.
რაც შეეხება "შერიგებისკენ სიგნალებს", რომელმაც წინასაარჩევნოდ საქართველოს მმართველი მარტია "ქართული ოცნების" ლიდერშიფის მხრიდან გაიჟღერა, როგორც აფხაზური ოპოზიციის ლიდერმა აღნიშნა, "სიგნალები კარგია და მხოლოდ მისასალმებელი, მაგრამ უფრო მნიშვნელოვანი საქმეებია":
"კარგად გვახსოვს, რომ ყოფილი პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი ასევე გვესაუბრებოდა შერიგებაზე სულ რამდენიმე თვით ადრე მანამ, სანამ სახმრეთ ოსეთის კონფლიქტის ძალისმიერი გზით მოგვარების მცდელობას განახორციელებდა. ახლა უკვე საკმაოდ დიდი ხანია, საქართველოს ხელისუფლებაში "ქართული ოცნება" იმყოფება, თუმცა ჩვენი ურთერთობების ფუნდამენტური დარეგულირებისთვის არანაირი ნაბიჯები ამ დრომდე არ გადადგმულა. იქ კვლავინდებურად აქვთ "ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ" კანონი, რომელიც სერიოზულ დაბრკოლებებს ქმნის აფხაზეთისთვის უცხოური ინვესტიციების კუთხით, საგარეო ეკონომიკური კავშრებისა და ჩვენს ქვეყანაში ბიზნესის ნორმალური ფუნქციონირებისათვის. შეუძლიათ, მაგალითად, ამ კანონის გაუქმებით დაიწყონ".
რაც შეეხება "ოცნების" ხელისუფლების პირობებში თბილისსა და მოსკოვს შორის ბოოდროინდე დაახლოებას და ამ პირობებში აფხაზეთის კონფლიქტის მოგვარების პერსპექტივებს, როგორც არძინბამ აღნიშნა, "მართალია, "ოცნების" ხელისუფლებას რუსეთის წინააღმდეგ სანქციები არ შემოუღია და ამ კუთხით ნამდვილად იყოჩაღა, თუმცა უახლესი ისტორია მოწმობს, რომ მის ხელმძღვანელობას საკმაოდ კარდინალური პოლიტიკური მანევრების განხორციელება შეუძლია":
"შეგახსენებთ, რომ თბილისის ოფიციალური, მათ შორის კონსტიტუციით გამყარებული საგარეო პოლიტიკური კურსი კვლავინდებურად ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციაა. ჩვენ, ჩვენი ხალხები, საქართველო და აფხაზეთი ასობით წელია, ვმეზობლობთ და მერწმუნეთ, კარგად ვიცით, რაზეც ვსაუბრობთ. ამასთან, ჩვენი პოზიცია მკაფიოა: ჩვენ დამოუკიდებელი სახელმწიფო ვართ, შესაბამისად, შერიგების პროცესი უნდა დაიწყოს ამ მარტივ ნაბიჯით - ისტორიული და ფაქტობრივი რეალობის აღიარებით!".

Адгур Ардзинба: «Осознаем угрозу проникновения грузинского олигархата к нам»
Один из лидеров абхазской оппозиции дал интервью российскому изданию «Ведомости». Адгур Ардзинба говорит, что окончательного решения по поводу его участия в выборах президента самопровозглашенной республики не принято, однако «нет каких-либо весомых причин для отказа от борьбы за высший государственный пост».
Кроме того, он рассказал, почему оппозиция выступала против «инвестиционного соглашения» с Россией, ответив на вопрос о возможности владения объектами грузинскими гражданами с российскими паспортами.
«Стоит сказать, что мы осознаем угрозу проникновения грузинского олигархата к нам. С учетом того, что господин Бжания тайно привозил неких грузинских депутатов в Абхазию и, по нашим сведениям, активно общался с представителями грузинской диаспоры в России. И тут стоит вспомнить, что господин Бжания не имел никакого отношения к вооруженной борьбе нашего народа в 1990-е гг. во время войны с Грузией. Он появился в абхазской политике только в 2010 г., после признания нашей независимости Россией», – отметил Ардзинба.
Оппозиционер также прокомментировал «сигналы о примирении», которые прозвучали из Тбилиси:
«Сигналы – это хорошо, можно только приветствовать, но стоит смотреть на дела. Мы помним, что бывший президент Грузии Михаил Саакашвили говорил о возможности примирения буквально за месяцы до попытки силового решения проблемы в Южной Осетии. Теперь партия «Грузинская мечта» находится у власти довольно долгое время, с 2012 г., но при этом реальных шагов к тому, чтобы фундаментально урегулировать отношения, пока не было. Там есть так называемый закон об «оккупированных территориях», который создает серьезные трудности для иностранных инвестиций, внешнеэкономических связей и нормальной работы бизнеса в нашей стране. Можно начать, к примеру, с отмены этого закона».
Ответил Ардзинба о на вопрос об урегулировании конфликта с Грузией, учитывая сближение Москвы и Тбилиси:
«Да, действительно, Грузия не вводила санкций против России, в этом отношении они молодцы. Но недавняя история свидетельствует о том, что ее руководство может предпринимать довольно кардинальные политические маневры. Напомню, что официальный курс Тбилиси и при правящей «Грузинской мечте», что также до сих пор закреплено в конституции Грузии, – это курс на европейскую и североатлантическую интеграцию. Мы, наши народы, Грузия и Абхазия соседствуем сотни лет, поверьте, мы знаем, о чем говорим. При этом наша позиция ясна – мы независимое государство. Любые шаги к примирению и нормализации отношений следует начинать с этого простого шага – признания исторической и фактической реальности».
Уйти в отставку абхазского президента Аслана Бжания вынудила оппозиция: 15 ноября в Сухуми митингующие, протестующие против российско-абхазского «инвестиционного соглашения», снесли часть забора вокруг комплекса правительственных зданий и проникли на территорию, прилегающую к зданию парламента, а затем и внутрь парламента и администрации президента.На фоне протеста парламент отменил сессию, на которой должно было пройти голосование по вопросу ратификации инвестиционного соглашения с Москвой, а в администрации президента пообещали его отозвать. Бжания выехал в родное село Тамыш.По итогам переговоров властей и оппозиции Бжания подал в отставку, и.о. президента стал вице-президент Бадра Гунба, пост премьера вместо Александра Анкваба временно занял Валерий Бганба.