ბჟანია: "რუსეთისთვის სამხედრო დახმარება არ მითხოვია"
საპროტესტო აქციების დროს აფხაზეთს რუსეთისთვის სამხედრო დახმარების თხოვნით არ მიუმართავს, - განაცხადა რუსულ მედიასთან საუბრისას 19 ნოემბერს გადამდგარმა ყოფილმა დე-ფაქტო პრეზიდენტმა ასლან ბჟანიამ.
"ვთქვი, რომ ცუდი არ იქნებოდა, რუსული მხარე მომლაპარაკებლად გამოსულიყო საჭიროების შემთხვევაში. მაგრამ საქმე აქამდე არ მივიდა - თავად გადავჭერით შექმნილი პრობლემა" - განაცხადა ბჟანიამ.
ცნობისთვის: დე-ფაქტო პრეზიდენტის მოვალეობას თებერვლისთვის დაგეგმილ "საპრეზიდენტო არჩევნებამდე" ბჟანიას გუნდის "ვიცე-პრეზიდენტი" ბადრა გუნბა შეასრულებს. გადამდგარ "პრემიერ" ალექსანდრე ანქვაბის სავარძელი კი დროებით, ასევე "არჩევნებამდე" ოპოზიციონერმა ვალერი ბგანბამ დაიკავა.

Де-факто экс-президент Абхазии: я не просил военной помощи у России
Во время протестов Абхазия не просил военной помощи у России, заявил де-факто экс-президент Абхазии Аслан Бжания в разговоре с российскими СМИ.
«Я говорил, что было бы неплохо, если российская сторона выступила бы в качестве переговорной площадки в случае необходимости. Но до этого дела не дошло. Мы сами своими силами решили возникшую проблему», — сказал Бжания.
Напомним, 19 ноября де-факто парламент Абхазии проголосовал за отставку «лидера» Сухуми Аслана Бжания. Исполнение обязанностей т.н. «президента» оккупированного региона Грузии будет возложено на де-факто вице-президента Бадру Гунба.
Он уже подписал указы об увольнении Александра Анкваба с должности де-факто премьера и назначении на его пост Валерия Бганба.