აფხაზური ოპოზიცია შესაძლო შემდგომ ესკალაციაზე პასუხისმგებლობას დე-ფაქტო ხელისუფლებას აკისრებს
აფხაზური ოპოზიცია დე-ფაქტო პარლამენტის მიერ მორიგი მავნე რუსული კანონის რატიფიცირების მოლოდინში ვითარების შესაძლო ესკალაციაზე პასუხისმგებლობას ასლან ბჟანიას გუნდს აკისრებს.
ოპოზიციის ერთ-ერთმა ლიდერმა ადგურ არძინბამ დე-ფაქტო ხელისუფლებას ღია წერილით მიმართა და მოუწოდა, "მომავალ საპრეზიდენტო არჩევნებამდე გადადოს ყველა იმ მწვავე საკითხის განხილვა, რომელიც საზოგადოებას ხლეჩს და ხალხში მღელვარებას იწვევს".
ამასთან, არძინბა აფხაზ ძალოვანებს მიმართავს და მოუწოდებს, "გამოიჩინონ სიბრძნე და თავშეკავება":
ცნობისთვის: ამ დღეებში აფხაზური დე-ფაქტო პარლამენტი მოსკოვის მიერ ინიცირებული "საინვესტიციო საქმიანობის შესახებ" ხელშეკრულების რატიფიცირებას ეცდება, რომელსაც ოპოზიცია, არასამთავრობო სექტორი, სამოქალაქო საზოგადოება დიდ საფრთხედ განიხილავს და თვლის, რომ დოკუმენტი აფხაზეთს "რუსული ოლიგარქატის საკუთრებად გადააქცევს".
თავის მხრივ, რუსული და აფხაზური სახელისუფლებო მედია ბოლო პერიოდში აქტიურად ცდილობენ ხელშეკრულების რატიფიცირების ყველა მოწინააღმდეგის დისკრედიტაციას. ვრცელდება, მათ შორის, დეზინფორმაცია, თითქოს ოპოზიციას "აფხაზეთის საქართველოს შემადგენლობაში დაბრუნების მიზანი ამოძრავებს".

Ардзинба возложил ответственность за возможные будущие беспорядки на Бжания
Один из лидеров сухумской оппозиции Адгур Ардзинба обратился к властям самопровозглашенной республики Абхазия с призывом «отложить все острые вопросы, которые разделяют народ и будоражат общественность, до предстоящих президентских выборов».
«Если власть не пойдет на это, вся ответственность за возможные последствия в ближайшие дни полностью ложится на президента Абхазии Аслана Бжания и его окружение», - пишет Ардзинба в телеграм-канале.
Действия абхазских властей, выразившиеся «в жестоком задержании соратников-активистов», по заявлению оппозиционера, резко обострили общественно-политическую ситуацию.
Адгур Ардзинба обращается и к силовикам с призывом «проявить мудрость и сдержанность».
«Не позволяйте использовать себя в качестве инструмента в руках власти, которая преследует цель личного обогащения за счет народа. Помните, что вы давали присягу не президенту, не Аслану Бжания и его олигархам, а нашей Родине. Ваша верность должна быть направлена на защиту интересов страны и ее народа, а не на поддержку узкой группы, которая готова жертвовать общим благом ради собственной выгоды», - пишет Ардзинба.