ბჟანიამ სოხუმის აეროპორტში პირველი ტექნიკური რეისების შესრულების შესახებ განაცხადა
რუსეთის მიერ ოკუპირებული აფხაზეთის დე-ფაქტო ლიდერმა ასლან ბჟანიამ სოხუმის აეროპორტში პირველი ტექნიკური რეისების განხორციელების შესახებ განაცხადა.
თავდაპირველი გეგმის მიხედვით, პირველი რეისები მიმდინარე წლის ზაფხულში უნდა განხორციელებულიყო.
"ბოლო რამდენიმე დღის განმავლობაში სოხუმის აეროპორტში პირველი ტექნიკური რეისების განხორციელება მიმდინარეობს. ინვესტორმა შეძლო, საკუთარი სახსრებით უზრუნველეყო ობიექტის შეუფერხებელი ენერგომომარაგება. მოიძიეს კვების სარეზერვო წყაროები, შეიძინეს 24 ტრანსფორმატორი, საკუთარი სახსრებით გაჰყავთ ახალი ხაზი, შეაკეთეს ორი ქვესადგური" - განაცხადა ასლან ბჟანიამ.
ცნობისთვის: გასული წლის შემოდგომაზე ცნობილი გახდა, რომ სოხუმის აეროპორტის რეაბილიტაციის პროექტი რუსეთის ყოფილი შს მინისტრის, ამჟამად უშიშროების საბჭოს მდივნის პირველი მოადგილის - რაშიდ ნურგალიევის ვაჟის კომპანია «Инфраструктурное развитие»-ს ჩაჰბარდა.
სამოქალაქო ავიაციის საერთაშორისო ორგანიზაცია სოხუმის აეროპორტს საერთაშორისოდ არ აღიარებს, ვინაიდან პატივს სცემს საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის ურღვევობის პრინციპს. 2006 წელს ორგანიზაციამ აეროპორტს კოდი გაუუქმა და მის შესახებ ინფორმაცია საკუთარი დოკუმენტებიდან ამოიღო.

Бжания сообщил о начале технических рейсов в сухумском аэропорту
В течение последних нескольких дней в сухумском аэропорту выполняются первые технические рейсы, сообщил президент самопровозглашенной республики Абхазия Аслан Бжания в интерью «Абаза ТВ».
Ранее начало технических рейсов было запланировано на июль текущего года.
По словам Бжания, инвестор смог за собственные средства обеспечить бесперебойное электроснабжение объекта:
«Нашли резервные источники питания, 24 трансформатора купили, новую линию тянут за свои деньги, отремонтировали две подстанции».
Осенью 2023 года стало известно, что восстанавливать сухумский аэропорт будет ООО «Инфраструктурное развитие» – компания Рашида Рашидовича Нургалиева, сына бывшего главы МВД России Рашида Нургалиева, теперь занимающего пост первого заместителя секретаря Совета безопасности РФ.
Международная организация гражданской авиации не признает cухумский аэропорт в качестве международного, поскольку признает территориальную целостность Грузии. ИКАО аннулировала код аэропорта и с 2006 года изъяла информацию о нем из своих документов.