კობახიძე – ოპოზიციაზე: მე მგონია, რომ ბოლოს ყველა შემოვა პარლამენტში
პრემიერ-მინისტრი ირაკლი კობახიძე არ გამორიცხავს, რომ ოპოზიცია პარლამენტში შევიდეს. ამის შესახებ მან გადაცემაში "აქტუალური თემა" განაცხადა.
„მე მგონია, რომ ბოლოს ყველა შემოვა პარლამენტში. ეს არის ჩემი პროგნოზი, თუმცა საბოლოო ჯამში, ამ პოლიტიკურ პარტიებს არ აქვთ არავითარი რესურსი, მათ შორის ისინი პირველ რიგში, პარლამენტს ვერავითარ სიკეთეს ვერ მოუტანენ. იმდენად დესტრუქციულები და რადიკალურები არიან თავის არსით, რომ მათი მონაწილეობა საპარლამენტო ცხოვრებაში მხოლოდ და მხოლოდ კონტრპროდუქტიული იქნება. წინა ოთხი წელი ყველას ახსოვს, ისინი მართალია, შემოვიდნენ პარლამენტში, მაგრამ ვერაფერი დადებითი ვერ მოუტანეს საპარლამენტო ცხოვრებას, მთლიანად იყო დესტრუქცია, მთლიანად იყო რადიკალიზმი, აქედან გამომდინარე თამამად შეიძლება ითქვას, რომ შემოვლენ ისინი პარლამენტში, თუ არ შემოვლენ, ამით არსებითად არაფერი შეიცვლება. მთავარი არის ერთი რამ - ოპოზიციის ლეგიტიმაცია არ სჭირდება პარლამენტს, პარლამენტს სჭირდება სახალხო ლეგიტიმაცია, რომელიც ამ პარლამენტმა უკვე მიიღო, როდესაც მილიონ 120 ათასი ადამიანი გამოვიდა, მხარი დაუჭირა მმართველ გუნდს, როდესაც მთლიანობაში ორი მილიონ 100 ათასი ადამიანი გამოვიდა და მხარი დაუჭირა სხვადასხვა პოლიტიკურ პარტიას, ამით შედგა უკვე პარლამენტის ლეგიტიმაცია. ოპოზიციის ლეგიტიმაცია რომ სჭირდებოდეს რომელიმე პარლამენტს რომელიმე ქვეყანაში, ამ შემთხვევაში ვერც ერთი დემოკრატიული სისტემა ვერ იფუნქციონირებდა, შესაბამისად, ყველაფერი არის ძალიან მარტივად. შემოვლენ, არ შემოვლენ ეს არის მათ გადასაწყვეტი. პარლამენტის ლეგიტიმაცია არის სახეზე“, - განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.
“ძლიერი საქართველო“ ოპოზიციურ პარტიებს სთავაზობს, მანდატების დატოვებისა და სიების ჩახსნის პროცედურული ქმედება ერთობლივად, ერთ დღესა და ერთ დროს განახორციელონ.

Премьер Грузии: я думаю, что в итоге в парламент войдут все
«Парламенту не нужна легитимность оппозиции, парламенту нужна народная легитимность, которую этот парламент уже получил», — заявил премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе. Так глава правительства комментирует решение оппозиционных партий, преодолевших проходной барьер на прошедших выборах, бойкотировать работу парламента.
«Я думаю, что в итоге в парламент войдут все. Это мой прогноз, хотя в конечном итоге у этих политических партий нет ресурсов, в том числе они не могут принести никакой пользы парламенту. Они настолько деструктивны и радикальны по своей природе, что их участие в парламентской жизни будет контрпродуктивным.
Все помнят предыдущие четыре годы, они хоть и вошли в парламент, но ничего положительного в парламентскую жизнь не принесли, была полная разруха, полный радикализм, поэтому можно смело сказать, что войдут они в парламент или не войдут, ничего по сути не изменится.
Главное одно — парламенту не нужна легитимность оппозиции, парламенту нужна народная легитимность, которую этот парламент уже получил, когда 1 миллион 120 тысяч человек вышли, поддержали правящую команду, когда всего 2 миллиона 100 тысяч человек вышли и поддержали различные политические партии, тем самым легитимизация парламента уже произошла.
Если бы любому парламенту в любой стране была нужна легитимность оппозиции, в этом случае никакая демократическая система не могла бы функционировать, поэтому все очень просто. Придут они или нет, это их дело. Легитимность парламента на лицо», — заявил Ираклий Кобахидзе.