პარიზის პროკურატურამ მარინ ლე პენისთვის თავისუფლების ხუთი წლით აღკვეთა მოითხოვა
პარიზის პროკურატურამ მოითხოვა საფრანგეთის ულტრამემარჯვენე პარტიის, "ეროვნული გაერთიანების" ლიდერ მარინ ლე პენს ევროკავშირის თანხების არამიზნობრივი ხარჯვის საქმეზე თავისუფლების ხუთი წლით აღკვეთა მიესაჯოს. აქედან ვერდიქტი ითვალისწინებს 3 წლით პირობითი პატიმრობის ვადას და 300 ათასი ევროს ოდენობის ჯარიმას.
გარდა ამისა, პროკურატურა მოითხოვს, რომ პოლიტიკოსს ხუთი წლით აეკრძალოს სამთავრობო ორგანოებში არჩევის უფლება.
ლე პენის საქმეში “ეროვნული გაერთიანების” 20 წევრი ფიგურირებს. პროკურატურამ მათთვის პატიმრობის შეფარდება მოითხოვა.
თუ სასამართლო გამამტყუნებელ განაჩენს გამოიტანს, მაშინ ლე პენი არჩევნებში მონაწილეობის მისაღებად საკუთარი კანდიდატურის დასახელებას ვერ შეძლებს.
პოლიტიკოსმა ბრალდებების საპასუხოდ განაცხადა, რომ პროკურატურას სურს ფრანგებს ჩამოართვას მათთვის სასურველი პოლიტიკოსისთვის ხმის მიცემის შესაძლებლობა.

Прокуратура Парижа запросила пять лет лишения свободы для Ле Пен
Прокуратура Парижа попросила приговорить лидера парламентской фракции партии «Национальное объединение» Марин Ле Пен к пяти годам лишения свобода, из них три условно, и штрафу в размере 300 тысяч евро по делу о нецелевом расходовании средств Европарламента. Об этом сообщает телеканал BFMTV.
Кроме того, обвинение потребовало лишить политика права избираться в органы власти в течение пяти лет.
Кроме Ле Пен по делу проходят 20 членов «Национального объединения». Прокуратура запросила для них тюремные сроки.
Если суд вынесет обвинительный приговор, то Ле Пен не сможет выдвинуть свою кандидатуру для участия в выборах.
Политик в ответ на обвинения заявила, что прокуратура хочет лишить французов возможности голосовать за тех, за кого они хотят.
Судебные слушания по делу Ле Пен и её соратников начались в Париже в сентябре. По данным следствия обвиняемые фиктивно нанимали помощников в Европарламенте с целью похитить деньги для «Национального объединения».