როთი: ვისაც ევროკავშირის წევრობა სურს, თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნები უნდა უზრუნველყოს
"მთელი ევროპიდან უმაღლესი დეპუტატები თავისუფლებისა და დემოკრატიისთვის მებრძოლი ქართველი ხალხის გვერდით მტკიცედ დგანან. ჩვენ თვალს არ ვაშორებთ და შედეგებს ველით. ვისაც ევროკავშირის წევრობა სურს, თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნები უნდა უზრუნველყოს. სამწუხაროდ, საქართველოში ასე არ მოხდა", - ამის შესახებ გერმანიის ბუნდესტაგის საგარეო ურთიერთობა კომიტეტის თავმჯდომარე მიხაელ როთი სოციალურ ქსელში წერს.
ცნობისთვის: 3 ევროპარლამენტარი და 18 ქვეყნის საპარლამენტო კომიტეტების თავმჯდომარეები და წევრები ერთობლივ განცხადებას ავრცელებენ, რომელშიც ევროკავშირის კომისიას და საბჭოს, მათ შორის საქართველოსთვის დაწესებული ვიზალიბერალიზაციის რეჟიმის გადახედვისკენ მოუწოდებენ.
ისინი ასევე, მოუწოდებენ, ევროკავშირსა და ტრანსატლანტიკურ მოკავშირეებს სანქციები დაუწესონ, მათ შორის "ქართული ოცნების" საპატიო თავმჯდომარეს ბიძინა ივანიშვილს.

Представитель Бундестага: те, кто хочет присоединиться к ЕС должны обеспечить справедливые выборы
Председатель комитета по международным отношениям немецкого Бундестага Михаэль Рот комментирует продолжающиеся в Грузии процессы вокруг прошедших парламентских выборов. В социальной сети X немецкий политик написал:
«Высшие депутаты со всей Европы непоколебимо стоят на стороне грузинского народа, борющегося за свободу и демократию. Мы не отворачиваемся и ждем результатов.
Те, кто хочет присоединиться к Европейскому Союзу, должны обеспечить свободные и справедливые выборы. К сожалению, в Грузии этого не произошло», — написал Рот.
Напомним, что многие страны ЕС потребовали международного расследования фактов фальсификации выборов в Грузии.