ხვალ ევროპელი ლიდერები ევროპული საბჭოს არაფორმალურ შეხვედრაზე განიხილავენ საქართველოში არსებულ ვითარებას
07/11/2024 07:05:13 პოლიტიკა
ევროპული საბჭოს არაფორმალურ შეხვედრაზე ევროპელი ლიდერები, მათ შორის, არჩევნების შემდეგ საქართველოში არსებულ ვითარებას განიხილავენ, - ამის შესახებ ევროპული საბჭოს პრეზიდენტის შარლ მიშელის წერილშია მითითებული, რომელიც მან ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოების ლიდერებს გაუგზავნა.
„ასევე, ჩვენ არჩევნების შემდეგ საქართველოში არსებულ ვითარებას და წინსვლის გზას განვიხილავთ“, - ნათქვამია შარლ მიშელის წერილში.
ამის შესახებ შარლ მიშელმა 27 ოქტომბერსაც დააანონსა: "ნოემბერში ევროპული საბჭო შეაფასებს სიტუაციას და საქართველოსთან ურთიერთობაში შემდგომ ნაბიჯებს განსაზღვრავს"
ევროპული საბჭოს არაფორმალურ შეხვედრაზე, რომელიც ბუდაპეშტში ხვალ, 8 ნოემბერს გაიმართება, ლიდერები ტრანსატლანტიკური ურთიერთობებისა და გაერო-ს მხარდაჭერის შესახებ ისაუბრებენ.
დღეს ბუდაპეშტში ევროპის პოლიტიკური გაერთიანების სამიტი გაიმართება, რომელშიც მონაწილეობას 47 სახელმწიფო, მათ შორის საქართველო მიიღებს.

Шарль Мишель: европейские лидеры обсудят ситуацию в Грузии после выборов
«На неформальном заседании Европейского совета европейские лидеры обсудят ситуацию в Грузии после выборов и дальнейшие шаги», — об этом говорится в пригласительном письме президента Европейского совета Шарля Мишеля лидерам государств-членов ЕС.
На неформальном заседании Европейского совета, которое пройдет в Будапеште, 8 ноября, лидеры также обсудят трансатлантические отношения и поддержку ООН.
«Наши отношения с США очень важны, и мы готовы их углублять. В соответствии со стратегической повесткой дня мы должны продолжать реализовывать наши приоритеты, активно работать над построением сильной и суверенной Европы», — заявил Шарль Мишель.
Между тем, в Будапеште 7 ноября пройдет саммит Европейского союза, в котором примут участие представители 47 государств, в том числе Грузии.
На саммите Европейского политического союза главы государств и правительств обсудят вызовы европейской безопасности, войну России против Украины, эскалацию на Ближнем Востоке, нелегальную миграцию и глобальную торговлю.