პაპუაშვილი: "ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არჩევნებს ვერ ვატარებთ, შესაბამისად, დელეგატებიც არ არიან, უნარების ტესტის საკითხია, რომ აღიქვა რა არის სლაიდზე: დელეგატების სლაიდი, საარჩევნო ოლქები, ოკუპირებული ტერიტორია - ასე უნდა დავუღეჭოთ, როგორც ჩანს, ენჯეო-საზოგადოებას"
04/11/2024 09:09:14 პოლიტიკა
"როგორც იცით, ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არჩევნებს ვერ ვატარებთ, შესაბამისად, დელეგატებიც არ არიან ოკუპირებულ ტერიტორიებზე, ამიტომ , აქ არის ის საარჩევნო ოლქები სადაც დელეგატები იყვნენ წარმოდგენილი და სადაც ჩატარდა არჩევნები. საქართველოს სრულ ტერიტორიაზე არჩევნები ოკუპაციის გამო, ვერ ტარდება", - ამის შესახებ პარლამენტის თავმჯდომარემ შალვა პაპუაშვილმა განაცხადა.
როგორც პაპუაშვილმა აღნიშნა, "საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიები რუკაზე რუხი ფერით არის გამოსახული, მის გარშემო სხვა ქვეყნების ტერიტორიები - თეთრი ფერით", შესაბამისად, მისი შეფასებით, "მსგავსი სპეკულაციები სამარცხვინოა".
„თუკი ვინმეს აქვს პრობლემა ფერების აღქმაში, მაშინ მათ მოვუწოდებ, რომ დააკვირდნენ, რომ საქართველოს ის ნაწილები, რომლებიც ოკუპირებულია, რუხი ფერით არის გამოსახული, მის გარშემო არასაქართველოს ტერიტორიები არის თეთრი ფერით გამოსახული, ამიტომ, ესეც ხომ აჩვენებს, რა სამარცხვინო ხალხთან გვაქვს საქმე. ვინც მაგას აკეთებს, ეს ადამიანები, უბრალოდ, ამ ქვეყნის შვილები არ არიან ამ ქვეყნის შეფასებით. ვინ დაწერა? საქართველოს მოქალაქეებმა არ იციან რომ აფხაზეთში არ ტარდება არჩევნები თუ საქართველოს მოქალაქეებმა არ იციან, რომ ცხინვალში არჩევნებს ვერ ვატარებთ? რომელ ქვეყანაში ცხოვრობენ.“ - აღნიშნა პაპუაშვილმა.
მან ხაზი გაუსვა იმ გარემოებას, რომ "პრეზენტაციის კონკრეტულ სლაიდში მოცემული იყო დელეგატების რუკა, შესაბამისად, ოკუპირებული ტერიტორიები იმავე ფერით ვერ იქნება აღნიშნული". მისი თქმით, "ამის აღსაქმელად „ენჯეო-საზოგადოებას“ ამ საკითხის "დაღეჭვა" სჭირდება".
„რუკაზე როგორ იქნება აღქმული, ეს არის დელეგატების [რუკა], ეს ადამიანები ჩვენ რომ გველაპარაკებიან არჩევნების სისტემებზე, როდესაც იმხელა ცოდნა, გამჭრიახობა თუ უნარები არ აქვთ, ელემენტარული უნარების ტესტის საკითხია, რომ აღიქვა რა არის სლაიდზე - დელეგატების სლაიდი, საარჩევნო ოლქები, ოკუპირებული ტერიტორია - ასე უნდა დავუღეჭოთ, როგორც ჩანს, ყოველ მეორე დღეს ამ ენჯეო-საზოგადოებას“, - განაცხადა შალვა პაპუაშვილმა.

Спикеру парламента пришлось оправдываться из-за использованной им карты Грузии
Спикер парламента Грузии провел пресс-конференцию, посвященную итогам парламентских выборов. Шалва Папуашвили, в частности, рассказал о предвыборных встречах, проведенных представителями «Грузинской мечты» в регионах.
При этом политик представил карту Грузии, на которой регионы, в которых у «Грузинской мечты» были т.н. делегаты, были обозначены синим цветом.
В телевизионной трансляции пресс-конференции создалось впечатление, что на карте в состав Грузии не были включены самопровозглашенные республики – Абхазия и Южная Осетия. Пользователи соцсетей выразили возмущение по этому поводу. Некоторые указали на статью УК Грузии, согласно которой «использование карты, отражающей нарушение принципа территориальной целостности Грузии, наказывается штрафом или лишением свободы на срок до двух лет».
В конце пресс-конференции Папуашвили пояснил журналистам, что Абхазия и Цхинвальский регион выделены на карте серым цветом, а соседние с Грузией страны – белым.
«Как вы знаете, мы не можем проводить выборы на оккупированных территориях. Соответственно, там также нет делегатов. Здесь указаны те избирательные округа, где были представлены делегаты и где прошли выборы. Если у кого-то есть проблемы с восприятием цветов, я призываю их внимательно посмотреть. Эти граждане Грузии не знают, что в Абхазии выборы не проводятся, и что в Цхинвали невозможно провести выборы?», – сказал Папуашвили.
Поправка к Уголовному кодексу, согласно которой изготовление, производство, реклама, использование или распространение карты, нарушающей принцип территориальной целостности Грузии, а также иного предмета с таким изображением, стало уголовно наказуемым, вступила в силу в 2020 году.