აფხაზეთის დე-ფაქტო პრეზიდენტის ადმინისტრაციის წინ საპროტესტო წარწერები გაჩნდა
რუსეთის მიერ ოკუპირებული აფხაზეთის დე-ფაქტო პრეზიდენტის ადმინისტრაციის შენობათა კომპლექსის წინ უცნობმა პირებმა წითელი საღებავით საპროტესტო წარწერები დატოვეს, მათ შორის - "ერის მოღალატეები".
ვარაუდობენ, რომ მომხდარი უკავშირდება რუსეთთან გაფორმებულ შეთანხმებას აფხაზეთის ოკუპირებულ ტერიტორიაზე საინვესტიციო საქმიანობის შესახებ, რომელიც უცხოელი (უმთავრესად, ცხადია, რუსი ინვესტორებისთვის) უპრეცედენტო შეღავათებს ითვალისწინებს.
დოკუმენტს, რომლის ხელმოწერას რუსეთი დაჟინებით მოითხოვდა და აფხაზური მხარის დაუფარავ შანტაჟსაც კი არ მოერიდა 1 სექტემბრიდან ოკუპირებული რეგიონის დაფინანსების შეწყვეტითა და ზამთრის სეზონზე ელექტროენერგიის მიწოდების ჩვეული საშეღავათო პირობების გაუქმების მუქარის სახით, ცოტა ხნის წინ მოსკოვში მოეწერა ხელი. ახლა იგი აფხაზური "პარლამენტის" რატიფიცირებას ელის.
რუსეთის მიერ ინიცირებულ დოკუმენტს აფხაზური ოპოზიცია, არასამთავრობო სექტორი და სამოქალაქო აქტივისტები თვეობით აპროტესტებდნენ. მათი აზრით, მოსკოვი აფხაზეთის რუსული ოლიგარქატის საკუთრებად გადაქცევას გეგმავს.

У здания администрации абхазского президента появились протестные надписи
Неизвестные выразили недовольство политикой абхазских властей. Протестные надписи появились на сухумской набережной, у главного входа в администрацию президента самопровозглашенной республики. Среди надписей – «предатели народа».
Частично облит красной краской и расположенный на набережной памятник махаджирам.
Акция, предположительно, связана с подписанием соглашения об осуществлении российскими компаниями инвестиционных проектов на территории Абхазии. Часть оппозиции и общественных деятелей выступает против соглашения, считая, что оно приведет к «экспансии олигархата».
Документ, подписанный в Москве, теперь подлежит ратификации в абхазском парламенте. В оппозиции призывают депутатов выступить против соглашения.
Напомним, что с 1 сентября Москва приостановила финансирование абхазского бюджета, требуя, в частности, утверждения данного документа.