„ჩემი ხმა“ ცესკო-ს ხელმძღვანელობის სამართლებრივი პასუხისმგებლობის საკითხს აყენებს
სადამკვირვებლო მისია „ჩემი ხმა“ ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის გიორგი კალანდარიშვილის, მისი მოადგილის - გიორგი შარაბიძისა და ცესკოს მდივნის - გიორგი ჯავახიშვილის სამართლებრივი პასუხისმგებლობის საკითხის დაყენებას ითხოვს.
როგორც სადამკვირვებლო მისიის წარმომადგენელმა, ლონდა თოლორაიამ ბრიფინგზე განაცხადა, „ქართული ოცნების“ მიერ 26 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების გაყალბების მასშტაბური სქემის განხორციელებაში ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი როლი სწორედ ცესკომ შეასრულა. კერძოდ, როგორც ბრიფინგზე აღინიშნა,
- ცესკომ არ შეასრულა გაცემული დაპირება, რომ არჩევნების დღეს ბიულეტენის ხარისხი ხმის მიცემის ფარულობას უზრუნველყოფდა;
- არჩევნების დღისთვის განკუთვნილი ბიულეტენი დაბეჭდილი იყო თხელ ქაღალდზე, რაც ყველა ელექტრონულ უბანზე მყოფი პირებისთვის ამომრჩევლის მიერ გაკეთებული არჩევანის იდენტიფიცირებას ხდიდა შესაძლებელს, რამაც არჩევნების დღეს "საშუალება მისცა მმართველ პარტიას მასშტაბურად ეკონტროლებინა ამომრჩევლის ნება, როგორც საარჩევნო კომისიის წევრთა მიერ, ასევე, კენჭისყრის კაბინებთან და ხმის მთვლელ აპარატებთან დამონტაჟებული ვიდეოკამერების გამოყენებით";
- ცესკომ საჯარო განხილვებისა და ჩართულ მხარეებთან კონსულტაციის გარეშე, არჩევნებამდე ორი თვითა და 9 დღით ადრე "უკანონოდ, თვითნებურად და დაუსაბუთებლად შეცვალა საარჩევნო კოდექსით დადგენილი წესი და ნაცვლად იმისა, რომ რეგისტრატორების ფუნქცია არჩევნების დღეს წილისყრით გამოვლენილიყო, აღნიშნული წილისყრის ჩატარების ვადად განსაზღვრა არჩევნებამდე 1 კვირით ადრე. ამ ცვლილების შედეგად, აღნიშნულ პროცესზე დაკვირვება სადამკვირვებლო ორგანიზაციების უმრავლესობისთვის გახდა შეუძლებელი";
- "ამასთან, ცესკოს მიერ ვერიფიკაციის აპარატებთან მომუშავე პირების დანიშვნის წესის ცვლილებამ და ერთი კვირით ადრე მათი ვინაობის განსაზღვრამ, გაამარტივა და შესაძლებელი გახადა ამ ფუნქციის შემსრულებელ პირებზე ზემოქმედება და მმართველი პარტიის ინტერესებისადმი დაქვემდებარება";
- "ცესკოს ამავე გადაწყვეტილებამ განაპირობა ნაკადის რეგულირებასა და მარკირების პროცედურებზე პასუხისმგებელ საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთათვის ამ ფუნქციების გაუმჭვირვალე პროცესით მინიჭება".
- სადამკვირვებლო მისია საზოგადოებას შეახსენებს, რომ "არჩევნების დღის განმავლობაში მარკირების წესის დაუცველობამ მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანა გაყალბების სქემის წარმატებით განხორციელებაში" - "სწორედ მარკირების განუხორციელებლობამ გახადა შესაძლებელი სხვისი პირადობის მოწმობითა და სხვისი პირადი ნომრით ხმის მიცემა".
ასევე, ცესკოს "საჯარო დაპირების მიუხედავად, რომ ვერიფიკაციის პროცესზე დაკვირვებას არანაირი შეფერხება არ ექნებოდა, კენჭისყრის დღეს საარჩევნო უბნებზე სრულიად საპირისპირო რეალობა იყო":
- "საარჩევნო უბნებზე სარეგისტრაციო მაგიდები მიბჯენილი იყო კედელზე იმგვარად, რომ დამკვირვებლებისთვის შეუძლებელი ყოფილიყო პროცესზე სრულყოფილად დაკვირვება. იქ სადაც ჩვენს დამკვირვებლებს ჰქონდათ ვერიფიკაციის აპარატების უკან დგომის შესაძლებლობა, კომისიის წევრები მიუთითებდნენ, რომ ადგილს მოშორებულიყვნენ, რადგან არ ჰქონდათ ამ ლოკაციიდან დაკვირვების უფლება. გარკვეულ შემთხვევებში, ვერიფიკაციის პროცესზე დაკვირვების გამო, ჩვენი დამკვირვებლები მიზანმიმართულად გამოაძევეს უბნებიდან".
როგორც მისია აღნიშნავს, არსებობს მტკიცებულებები, რომ მმართველმა პარტიამ იმ პირების ნაცვლად, რომლებიც არ იმყოფებოდნენ საქართველოში ან/და რეგისტრაციის მისამართზე, სხვა პირებს მიაცემინა ხმა და რომ ამ ტიპის მასშტაბური სქემის განხორციელება, წარმოუდგენელია განხორციელებულიყო საარჩევნო ადმინისტრაციის მონაწილეობს გარეშე.
მისია ასევე აღნიშნავს დამატებით იმასაც, რომ ცესკოს "მიერ მიღებულმა გადაწყვეტილებამ, არ გაეხსნათ საზღვარგარეთ დამატებითი უბნები, გაზარდა იმ მოქალაქეების რაოდენობა ვინც ვერ მიიღო არჩევნებში მონაწილეობა. ცესკოს ამ გადაწყვეტილებამ, ხელი შეუწყო მმართველი პარტიის გეგმას - სხვა პირებს მიეცათ ხმა იმ პირების ნაცვლად, რომლებიც არ იმყოფებოდნენ საქართველოში ან/და რეგისტრაციის მისამართზე".
"არჩევნების დღეს ვრცელდებოდა ინფორმაცია, რომ ამომრჩევლებს არ ეძლეოდათ ხმის მიცემის უფლება, რადგან ისინი თითქოს გადასატანი ყუთების სიაში იყვნენ და მათ ხმა უკვე მიცემული ჰქონდათ. სადამკვირვებლო ორგანიზაციისთვის მოწოდებული ინფორმაციით, საარჩევნო ადმინისტრაციის სახელით მათ ბინებში მიდიოდნენ და ჰპირდებოდნენ გადასატანი ყუთის სიებში შეყვანას და არჩევნების დღეს გადასატანი საარჩევნო ყუთის სახლში მოტანას, თუმცა არჩევნების დღეს გადასატანი ყუთი მათთან არ მოუტანიათ და შესაბამისად, ხმის მიცემა შეეზღუდათ. მაღალი ალბათობით, მათ ნაცვლად ხმა სხვა პირებმა მისცეს.
საზღვარგარეთ შექმნილ უბნებზე, რამდენიმე ქალაქში, სადაც ემიგრანტი ამომრჩევლების რიცხვი მაღალი იყო, ხმის მიცემის პროცესი გაუმართავი ინფრასტრუქტურისა და არასაკმარისი რეგისტრატორების ფონზე მიმდინარეობდა, რამაც რისკის ქვეშ დააყენა მთლიანად საარჩევნო პროცესი - ბევრმა ამომრჩეველმა ვერ მისცა ხმა, ასევე, საფრთხე შეექმნა ამომრჩევლების, დამკვირვებლებისა და კომისიის წევრების ჯანმრთელობას;
ოპოზიციური პარტიებისა და მედიით გავრცელებული ინფორმაციით დგინდება, რომ საარჩევნო ადმინისტრაციამ საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრებად და თავმჯდომარეებად "ქართული ოცნების" წარმომადგენლების ოჯახის წევრები და მათთან დაკავშირებული პირები დანიშნა. დღეს უკვე ნათელი ხდება, რომ კომისიების ასეთი ფორმით დაკომპლექტების მიზანი მასშტაბური გაყალბების სქემის განხორციელება იყო. კომისიის წევრები სადამკვირვებლო ორგანიზაციებს ხელს უშლიდნენ დაკვირვების განხორციელებაში. ისინი იყვნენ აგრესიულები, ფიზიკურ და სიტყვიერ შეურაცხყოფას აყენებდნენ დამკვირვებლებს, ღიზიანდებოდნენ როცა იწერებოდა საჩივრები, ხელს უწყობდნენ არაუფლებამოსილი პირების ყოფნას საარჩევნო უბანზე, აღრიცხავდნენ და აკონტროლებდნენ ამომრჩევლებს, გადასცემდნენ ამომრჩევლების მონაცემებს მმართველი პარტიის ე.წ. “ქოლ ცენტრებს“, - აცხადებენ სადამკვირვებლო მისიაში.
„ჩემი ხმის“ ინფორმაციით, არჩევნების დღის განმავლობაში ინტენსიურად ვრცელდებოდა ინფორმაცია სხვისი პირადობის მოწმობებითა და სხვისი პირადი ნომრებით ხმის მიცემის, ვერიფიკაციის პროცესის გაუმართაობის, მარკირების პროცედურების დარღვევის, მარკირების სითხისა და ფანრის გაუმართაობის, სადამკვირვებლო ორგანიზაციების წარმომადგენლებზე ძალადობის არაერთი ფაქტის შესახებ. „ჩემი ხმის“ ცნობით, ცესკო-ს თავმჯდომარე არ რეაგირებდა დარღვევებზე და არც კომისიის წევრებს და შესაბამის სამსახურებს მოუწოდებდა რეაგირებისკენ. აღნიშნული აჩენს დასაბუთებულ ეჭვს, რომ ცესკოსთვის მისაღები იყო საარჩევნო უბნებზე განვითარებული მოვლენები.
„აღსანიშნავია, რომ მედიით გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, ცესკოს აკრედიტაცია გაცემული ჰქონდა რუსულ პროპაგანდისტულ მედიასაშუალებებზე, მათ შორის, NTV-ს მიერ აკრედიტირებულ რუს პროპაგანდისტ, „ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ“ საქართველოს კანონის დამრღვევ ალექსანდრ მალკევიჩზე. იგი ძებნილია აშშ-ს სპეც სამსახურების მიერ ამერიკის არჩევნებში ჩარევის ბრალდებით და ჯილდოდ დაწესებულია 10 მლნ დოლარი. მის აკრედიტაციაზე პასუხისმგებელია ცესკოს მდივანი.
საზოგადოებას შევახსენებთ, რომ მმართველმა პარტიამ გიორგი კალანდარიშვილის ცესკოს თავმჯდომარის პოზიციაზე ყოფნის მიზნით, შეცვალა კანონი, რაც საერთაშორისო ორგანიზაციების კრიტიკის საგანი გახდა. როგორც დღეს ჩანს, მმართველი პარტიისთვის პერსონალურად გიორგი კალანდარიშვილის ამ პოზიციაზე ყოფნა იყო მნიშვნელოვანი საარჩევნო პერიოდში პარტიის ინტერესების გატარების მიზნით.
ცესკოს სხდომების ვიდეომასალის ანალიზი ადასტურებს, რომ სასურველი სქემის ხელშესაწყობად უკანონო გადაწყვეტილებების მიღებაში ცესკოს თავმჯდომარე გიორგი კალანდარიშვილთან ერთად, აქტიურად იყო ჩართული მისი მოადგილე გიორგი შარაბიძე და ცესკოს მდივანი გიორგი ჯავახიშვილი.
სრულიად ვაცნობიერებთ, რომ ეფექტიანი გამოძიების ჩატარება იმ პირობებში, როცა ყველა სახელმწიფო ინსტიტუტი, მათ შორის საგამოძიებო სამსახურები, მმართველი პარტიის დაქვემდებარებაშია, ამ ეტაპისთვის არარეალისტურია, თუმცა ზემოაღნიშნულ პირთა მხრიდან სულ მცირე სახეზეა საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 342-ე მუხლი - სამსახურებრივი გულგრილობა, ხოლო განზრახვის დადასტურების შემთხვევაში სახეზეა საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 332-ე (სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენება) მუხლით გათვალისწინებული დანაშაული საარჩევნო დანაშაულებთან ერთობლიობაში (162 (არჩევნებში ნების განხორციელებისთვის ხელის შეშლა), 164-ე (ხმის მიცემის ფარულობის დარღვევა), 164 სეკუნდა (ყალბი დოკუმენტის საფუძველზე არჩევნებში მონაწილეობა), 164 ტერცია (არჩევნების გაყალბება), 164 (4) (ამომრჩევლის ნებაზე ზეგავლენა).ამიტომ, მივმართავთ პროკურატურას, დაიწყოს გამოძიება ცესკოს წარმომადგენელთა მიერ სამოხელეო დანაშაულის ჩადენის ფაქტზე".
მისია ხაზს უსვამს, რომ არჩევნების "ასეთი მასშტაბური გაყალბების სქემაში ცესკო იყო ერთ-ერთი, და არა ერთადერთი ჩართული სახელმწიფო უწყება" და დასძენს, რომ სადამკვირვებლო მისია სხვა მიმართულებებითაც აგრძელებს მუშაობას და საზოგადოებას ეტაპობრივად მიაწვდის ინფორმაციას.

«Мой голос» требует от прокуратуры поднять вопрос об ответственности руководителей ЦИК
Наблюдательная миссия «Мой голос — Европе» требует поднять вопрос об ответственности руководителей ЦИК. Спикер коалиции Лонда Толорая рассказала о лицах, предположительно причастных к процессу фальсификации, формирования и подтасовки результатов выборов.
Она отметила, что публичные доказательства свидетельствуют о том, что одну из важных ролей в реализации правящей партией крупномасштабной схемы фальсификации выборов сыграла избирательная администрация. В частности:
ЦИК не беспечила тайну голосования: бюллетень, предназначенный для голосования в день выборов, был напечатан на тонкой бумаге, что позволило всем присутствующим на электронных избирательных участках идентифицировать выбор, сделанный избирателями, что позволило «Мечте» контролировать волеизъявление избирателей 26 октября с помощью членов Избирательной комиссии и видеокамер, установленных у кабин для голосования и элетромашин;
ЦИК незаконно, произвольно и неоправданно изменила правило, установленное избирательным кодексом за два месяца и 9 дней до выборов — вместо определения функций регистраторов путем жеребьевки в день выборов установила крайний срок проведения этой жеребьевки — 1 неделю перед выборами. В результате этого изменения для большинства организаций-наблюдателей стало невозможным наблюдать за процессом. А изменение процедуры назначения лиц, работающих с верификационными машинами ЦИК, и определения их личности неделей ранее упростило и дало возможность влиять на лиц, выполняющих эту функцию, и подчинять их интересам правящей партии;
решением ЦИК эти функции были переданы членам участковых избирательных комиссий, ответственным за регулирование потока и процедуры маркировки, в рамках непрозрачного процесса. Несоблюдение правил маркировки в день выборов способствовало успешной реализации схемы мошенничества. Именно отсутствие маркировки позволило проголосовать с помощью чужого удостоверения личности и чужого личного номера.регистрационные столы на избирательных участках были прикреплены к стене таким образом, что наблюдатели не могли в полной мере наблюдать за ходом голосования этот процесс. В некоторых случаях, из-за наблюдения за процессом проверки, наблюдатели «Мой голос» были целенаправленно выдворены с участков;
Имеются свидетельства того, что вместо лиц, которых не было в Грузии и/или по месту регистрации, правящая партия позволила проголосовать другим лицам, что не удалось бы сделать без участия ЦИК.принятое ЦИК решение не открывать дополнительные избирательные участки за рубежом привело к увеличению числа граждан, которые не смогли принять участие в выборах.В день выборов поступило сообщение о том, что избирателям не разрешили проголосовать, поскольку они, по-видимому, были внесены в список избирателей и уже якобы проголосовали на местах. Хотя урна им предоставлена не была — это также факт ограничения право голоса. С большой долей вероятности, вместо него проголосовали другие люди;
на избирательных участках, созданных за рубежом, в нескольких городах, где число избирателей-эмигрантов было высоким, процесс голосования проходил на фоне неисправной инфраструктуры и нехватки регистраторов, что поставило под угрозу весь избирательный процесс — многие избиратели не смогли проголосовать;
согласно сообщениям оппозиционных партий и СМИ, ЦИК назначила членов семей представителей «Грузинской мечты» и связанных с ними лиц членами и председателями участковых избирательных комиссий. Члены комиссии препятствовали наблюдательным организациям в проведении наблюдений: вели себя агрессивно, физически и устно оскорбляли наблюдателей, раздражались при написании жалоб, способствовали присутствию посторонних лиц на избирательном участке, регистрировали избирателей и контролировали их, передавали данные избирателей правящей партии в т.н. «колл-центры»;
в день выборов интенсивно распространялась информация о голосовании с использованием чужих удостоверений личности и личных номеров других людей, сбое процесса верификации, нарушении процедуры маркирования, негодности жидкости для нанесения на палец и неисправности фонарика для идентификации голосовавшего на другом участке, а также о ряде фактов насилия в отношении представителей организаций-наблюдателей. Глава ЦИК никак не отреагировала на нарушения и не призвала членов комиссии и соответствующие службы отреагировать. Это вызывает обоснованные сомнения в том, что события на избирательных участках были приемлемы для ЦИК.
НПО «Мой голос» говорит и об аккредитации, выданной российским пропагандистским СМИ, в том числе российскому пропагандисту, нарушителю закона Грузии «Об оккупированных территориях» Александру Малькевичу, аккредитованному на телеканале НТВ, и заявляет, что секретарь ЦИК несет ответственность за их аккредитацию.
«Мы хотели бы напомнить общественности, что правящая партия изменила закон, чтобы назначить Георгия Каландаришвили председателем ЦИК, что стало предметом критики со стороны международных организаций. <> Анализ видеозаписей заседаний ЦИК подтверждает, что председатель ЦИК Георгий Каландаришвили вместе со своим заместителем Георгием Шарабидзе и секретарем ЦИК Георгием Джавахишвили принимали активное участие в принятии незаконных решений для содействия желаемой схеме», — заявили в коалиции.
По словам Лонды Толорая, миссия полностью осознает, что проведение эффективного расследования в условиях, когда все государственные учреждения, включая следственные службы, подчиняются правящей партии, на данном этапе нереально, но они отмечают, что, по крайней мере, со стороны вышеупомянутых лиц нарушена:
статья 342 Уголовного кодекса Грузии — служебная халатность, и в случае подтверждения умысла преступление, предусмотренное статьей 332 (злоупотребление должностными полномочиями) Уголовного кодекса Грузии, является преступлением в сочетании с избирательными преступлениями (162 (воспрепятствование волеизъявлению на выборах);
статья 164-я (нарушение тайны голосования);164-я статья (участие в выборах по поддельным документам);164-я статья (фальсификация выборов);164 (4) статья (влияние на волеизъявление избирателей).
Коалиция наблюдательской миссии «Мой голос» обращается в прокуратуру с просьбой начать расследование по факту совершения должностного преступления представителями ЦИК.