ოკუპანტი რუსეთი საქართველოს დსთ-ში კიდევ ერთხელ იწვევს
საქართველოს ტერიტორიების 20%-ზე მეტის ოკუპანტი, აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის "დამოუკიდებელ სახელმწიფოებად" ამღიარებელი, თბილისთან სამშვიდობო შეთანხმების დღემდე არმქონე რუსეთი საქართველოს "დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობაში" (დსთ) კიდევ ერთხელ ეპატიჟება. შესაბამისი განცხადება ბოლო დღეების განმავლობაში უკვე მეორედ გააკეთა დსთ-ის გენერალურმა მდივანმა სერგეი ლებედევმა.
"თანამეგობრობის წევრი ქვეყნების პირველ პირებს არაერთგზის განუცხადებიათ, რომ ჩვენი კარი ღიად რჩება როგორც ყოფილი წევრი ქვეყნებისთვის, ისე სხვა სახელმწიფოებისთვისაც. ამასწინათ ბელორუსის პრეზიდენტმა ალექსანდრე ლუკაშენკომ იმედი გამოთქვა, რომ მოლდოვა, უკრაინა და საქართველო დაუბრუნდებიან ურთერთქმედებას ჩვენი თანამეგობრობის ფარგლებში. პირადად მე ამას ორივე ხელით ვუჭერ მხარს! ჩვენც და დანარჩენი სახელმწიფოების ხალხებსაც გვსურს კეთილმეზობლობა მოლდოვასთანაც, უკრაინასთანაც და საქართველოსთანაც" - განაცხადა ლებედევმა.
ცნობისთვის: საქართველომ დსთ რუსეთთან 2008 წლის ომის შემდეგ დაახლოებით ერთ წელიწადში, 2009-ში, მოსკოვის მიერ აფხაზეთისა და ცხინვალის ოკუპირებული რეგინების ე.წ. დამოუკიდებლობის აღიარების გადაწყვეტილების გამო დატოვა.

В СНГ надеются на возвращение Грузии
Содружество Независимых Государств (СНГ) выступает за возвращение в свой состав Грузии, заявил российским СМИ генеральный секретарь союза Сергей Лебедев.
«Главы государств СНГ неоднократно говорили, что двери для возвращения в содружество открыты не только для бывших членов, но и для других стран. Поэтому совсем недавно президент Белоруссии Александр Лукашенко выразил надежду, что Молдова, Украина и Грузия вернутся к взаимодействию в рамках содружества. Я двумя руками поддерживаю эту идею», — заявил Лебедев.
Он также отметил, что остальные государства и их народы хотели бы «добрососедствовать и с Молдовой, и с Украиной, и с Грузией».
Напомним, что решение выйти из СНГ принял экс-президент Грузии Михаил Саакашвили после войны в августе 2008 года и признания Россией независимости регионов Грузии. Официально выход страны из СНГ состоялся в 2009 году.