ივანიშვილის ოჯახის დეკლარირებული ქონება: საქართველოში, რუსეთსა და საფრანგეთში
პარტია „ქართული ოცნების“ საპატიო თავმჯდომარის, ბიძინა ივანიშვილის ოჯახს მრავალმილიონიანი ქონება ეკუთვნის საქართველოში, რუსეთსა და საფრანგეთში. უშუალოდ ივანიშვილის სახელზე კი მხოლოდ სოფელ ჭორვილაში არსებული სახლებისა და მიწების ნაწილია.რა ქონებას ფლობს ოფიციალურად ბიძინა ივანიშვილი და მისი ოჯახი - ამის შესახებ მან ჩაწერა 2024 წლის 4 ოქტომბერს დეკლარაციაში, რომელიც მან, როგორც პარლამენტის წევრობის კანდიდატმა, შეავსო. ის პარტია „ქართული ოცნების“ სიის #1-ია. დოკუმენტი "რადიო თავისუფლებამ" ანტიკორუფციული ბიუროდან გამოითხოვა.
ქონება საქართველოში
მისი და მისი ცოლის, ეკატერინა ხვედელიძის სახელზეა რეგისტრირებული 20-მდე მიწის ნაკვეთი საჩხერის მუნიციპალიტეტის სოფელ ჭორვილაში და ამავე სოფელში ოთხი საცხოვრებელი სახლი. ჯამში მათ საკუთრებაში არსებული მიწის ნაკვეთები 180 ათას კვადრატულ მეტრს აღემატება, რაც რამდენჯერმე აღემატება დინამოს სტადიონს. ხვედელიძის სახელზეა გაფორმებული ამავე მუნიციპალიტეტში, სოფელ საირხეში 5,6 ათასი კვადრატული მეტი მიწა.
ბიძინა ივანიშვილის ცოლს ეკუთვნის 5,5 ათასი კვადრატული მეტრი მიწა საგურამოში, თბილისში, კრილოვის ქუჩაზე მდებარე 116 კვადრატული მეტრის ზომის ბინისა და სარდაფის ნაწილი.
რაც შეეხება თბილისში, სოლოლაკში 14 ათას კვ.მ-ზე მეტ ფართობზე აშენებულ საცხოვრებელ კომპლექსს, რომელიც მოიცავს საცხოვრებელ, სპორტულ და დამხმარე ფართებს, ის არც უშუალოდ ივანიშვილისა და არც მისი ცოლის - ხვედელიძის სახელზეა. საჯარო რეესტრის მიხედვით, მიწა შენობა-ნაგებობიანად ეკუთვნის შპს „ფინსერვისი- XXI“-ს, ივანიშვილს კი მისგან აქვს ფართი დაქირავებული. ამ კომპანიის მფლობელი კომპანია საქართველოში არ არის რეგისტრირებული.
ქონება რუსეთში
მოსკოვში, ოდენცოვის რაიონში ჯამში 12 ათას კვადრატულ მეტრზე მეტი სამი მიწის ნაკვეთიც „ქართული ოცნების“ დამფუძნებლის ცოლს ეკუთვნის. მასზეა რეგისტრირებული 614 კვადრატული მეტრის ზომის სავრასოვის ქუჩაზე არსებული საცხოვრებელი სახლის 50 პროცენტი.
ქონება საფრანგეთში
ეკატერინა ხვედელიძე ფლობს საფრანგეთში, ლა-სელ-სენ-კლუში 1935 კვადრატული მეტრის ზომის მიწის ნაკვეთსა და 300 კვადრატული მეტრის ზომის სახლს.
- ფული
ცოლ-ქმარს ფულის შენახვა უცხოურ ვალუტაში, უფრო ზუსტად კი ამერიკულ დოლარში ურჩევნია. რომელ ბანკებში აქვთ მათ ანგარიშებზე თანხა, ამის დადგენა შეუძლებელია, რადგან წინასაარჩევნოდ შევსებული დეკლარაცია პოლიტიკოსისგან ავალდებულებს ამ ინფორმაციის მითითებას. მათ საბანკო ანგარიშებზე ჰქონდათ:
159,3 მილიონ ამერიკულ დოლარზე მეტი;
17 ათას ევრომდე;
110 ათას ლარზე მეტი.
„ბლუმბერგის“ დღევანდელი, 31 ოქტომბრის მონაცემების მიხედვით, ბიძინა ივანიშვილის ქონება 7,55 მილიარდ დოლარად არის შეფასებული.
- კომპანიები
უშუალოდ ცოლ-ქმრის სახელზეა რეგისტრირებული რამდენიმე კომპანია საქართველოში, საფრანგეთში, პანამაში, ბრიტანეთის ვირჯინიის კუნძულებზე და ბაჰამის კუნძულებზე.
ამ ჩამონათვალში არ არის „ბანკი ქართუ“. ამ ბანკის ანგარიშის მიხედვით, მფლობელი უტა ივანიშვილია, ბიძინა ივანიშვილის ვაჟი.

Иванишвили представил декларацию впервые за 9 лет – чем владеет самый богатый человек Грузии?
Единственной недвижимостью, официально зарегистрированной на миллиардера-основателя и почетного председателя правящей партии «Грузинская мечта» Бидзину Иванишвили, оказались владения в его родном селе Чорвила в Сачхерском районе. Дорогостоящие дома и квартиры в Грузии, Франции и России числятся на его супруге Екатерине Хведелидзе.
Это следует из декларации миллиардера, которую изучила грузинская служба Радио Свобода.
До сих пор Иванишвили подавал декларацию только однажды – когда был премьером Грузии в 2013 году. После своей скорой отставки он не занимал государственных должностей. Перед этими выборами Иванишвили пришлось отчитаться в Антикоррупционное бюро, поскольку он возглавил партийный список «Грузинской мечты» на парламентских выборах.
В материале о декларации нет данных по детям Иванишвили – Уте, Бере, Гванце и Цотне. Они совершеннолетние и живут отдельно.
Согласно документу, Бидзине Иванишвили и его жене принадлежит около 20 земельных участков и четыре жилых дома в Чорвила. Общая площадь земель превышает 180 тысяч кв. метров. В соседнем селе Саирхе на Хведелидзе зарегистрировано еще 5,6 тысячи квадратных метров земли. Она также владеет 5,5 тысячами квадратных метров земли в поселке Сагурамо недалеко от грузинской столицы, квартирой площадью 116 кв. метров и частью подвала на улице Крылова в историческом центре Тбилиси.
Огромный стеклянный бизнес-центр в Сололаки не зарегистрирован ни на Иванишвили, ни на его супругу. Согласно документам, участок площадью почти 15 тысяч кв. метров принадлежит компании «Финсервис XXI», у которой миллиардер арендует помещения. У владельца фирмы нет регистрации в Грузии.
На Екатерине Хведелидзе числятся три земельных участка общей площадью более 12 тысяч кв. метров в Одинцовском районе Москвы и 50% жилого дома площадью 614 кв. метров на улице Саврасова. Хведелидзе также принадлежит земельный участок в 1935 кв. метров и дом площадью 300 кв. метров в коммуне Ла Сель-Сен-Клу на севере Франции.
На банковских счетах у супругов хранится в целом 159,3 млн долларов, до 17 тысяч евро и более 110 тысяч лари. Это весьма скромные суммы для человека, имущество которого Bloomberg оценивает в 7,55 млрд долларов. Радио Свобода обратило внимание, что в декларации не назвали банки, которые обслуживают счета, хотя закон требует сообщать эти данные.
Что касается компаний, то, согласно декларации, на супругов зарегистрировано 13 фирм в Грузии, Франции, на Панаме, Британских Виргинских островах и Багамах. Иванишвили и раньше широко пользовался иностранными юрисдикциями