HarrisX ეგზიტპოლებსა და ცენტრალური საარჩევნო კომისიის შედეგებს შორის "სტატისტიკურად აუხსნელი შეუსაბამობების" შესახებ იტყობინება
01/11/2024 12:33:32 პოლიტიკა
კომპანია HarrisX, რომელმაც 2024 წლის საარჩევნო ეგზიტპოლები „მთავარი არხის“ დაკვეთით ჩაატარა, ეგზიტპოლებსა და ცენტრალური საარჩევნო კომისიის შედეგებს შორის "სტატისტიკურად აუხსნელი შეუსაბამობების" შესახებ იტყობინება.
კომპანიაში აცხადებენ, რომ მათი ეგზიტპოლის საბოლოო ანალიზი "კითხვებს აჩენს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის მონაცემების სტატისტიკურად აუხსნელ შეუსაბამობაზე, რაც მოიცავს, სულ მცირე 172 523 ხმას 27 ოლქში, რომელიც სულ მიცემული ხმების 8%-ზე მეტია".
"ეს შეუსაბამობა ვერ აიხსნება სტატისტიკური გადახრით. რაც კენჭისყრის დროს სავარაუდო დარღვევებზე მიუთიეთებს“, – ნათქვამია ანალიზში.
HarrisX ამბობს, რომ მაშინაც კი, როდესაც კომპანიამ თავისი ეგზიტპოლის მონაცემები ცესკოს მიერ გამოქვეყნებულ მონაცემებს შეუსაბამა ე.წ. „შეწონვის“ პროცესის მეშვეობით, როდესაც სრულად გაითვალისწინა ნებისმიერი სახის მიკერძოება, როდესაც 95%-იანი ნდობის ინტერვალით – ყველაზე მაღალი სტატისტიკური ზღვარით – შეაამოწმა განსხვავება ხმების რაოდენობაში ეგზიტპოლსა და ცესკოს ოფიციალურ რიცხვებს შორის, ანალიზის შედეგები მაინც იგივე დასკვნამდე მივიდა.
"ეგზიტპოლებსა და ცენტრალური საარჩევნო კომისიის შედეგებს შორის დიდი განსხვავებები 27 საარჩევნო უბანზე აღმოვაჩინეთ. ამის ერთი მაგალითი მარნეულია. მარნეულის შემთხვევაში „ქართულმა ოცნებამ“ 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნებში 48% მოიპოვა. ჩვენი ეგზიტპოლის მიხედვით, 2024 წელს - 40%. მაგრამ ცესკო–ს მონაცემები გვეუბნება, რომ მათ 80% აიღეს. ასეთი დიდი განსხვავება სტატისტიკურად შეუძლებელია. მსგავსი შემთხვევები დაფიქსირდა 27 ოლქში და ცესკომ უნდა ახსნას ეს დიდი განსხვავება მონაცემებში", – აცხადებენ კომპანიაში.
კომპანიის ცნობით, „მაშინაც კი, როცა ეგზიტპოლის მონაცემები დაკორექტირდა ცესკოს მიერ გამოქვეყნებული მონაცემების სრული პარამეტრების გათვალისწინებით, არჩევნების საბოლოო შედეგი, რომლითაც „ქართულმა ოცნებამ“ ხმების 53,96% მოიპოვა, მარტივად რომ ვთქვათ, სტატისტიკურად შეუძლებელია“.

HarrisX сообщает о «статистически необъяснимых расхождениях» экзит-полов и результатов ЦИК Грузии
Компания HarrisX, которая проводила экзит-пол во время парламентских выборов по заказу «Фонда свободы медиа», заявляет, что опубликованные ЦИК данные содержат «статистически необъяснимые расхождения». В компании заявляют, что не могут объяснить как минимум 172 523 голоса, полученных партией «Грузинская мечта». Изученные HarrisX 27 избирательных округов составляют 37% от общего числа, и вполне вероятно, что аналогичная тенденция наблюдается и в других округах.
«Мы провели масштабный экзит-пол и опросили более 12 тысяч избирателей. Собранная нами информация дает нам статистические данные по всем 11 регионам Грузии и почти всем избирательным округам. Поэтому мы можем взять эти данные и сравнить их с данными ЦИК.
Когда мы это сделали, мы обнаружили большие различия на 27 избирательных участках. Могу привести один пример – в случае с Марнеули «Грузинская мечта» на парламентских выборах 2020 года набрала 48%. По нашему экзит-поллу, в 2024 году — 40%. Но данные ЦИК говорят нам, что они взяли 80%. Столь большая разница статистически невозможна. Подобные случаи зафиксированы в 27 округах, и ЦИК должна объяснить эту большую разницу в данных.
Более того, мы взяли данные, опубликованные ЦИК, и предположили, что они точны. Затем мы взяли результаты экзит-пола с участием более 12 000 человек и предположили, что они точны. Затем мы сверили эту информацию с данными о деятельности, опубликованными ЦИК. В результате итоги «Грузинской мечты» на национальном уровне не могут быть больше 44,4%, 53,6% — это статистически невозможно и требует объяснений со стороны ЦИК», — заявил исполнительный директор HarrisX.