"ოცნების" მხარდამჭერთა მცირერიცხოვანი საერთაშორისო გუნდი ლუკაშენკოთი შეივსო
საქართველოს მოქმედი ხელისუფლების პოლიტიკის მხარდამჭერთა მცირერიცხოვანი საერთაშორისო გუნდი, რომელშიც დღემდე მხოლოდ პუტინის რეჟიმის სატელიტებსა და პრორუსულად მიჩნეულ ევროპელ პოლიტიკოსებს ვხვდებით, ბელორუსის ავტორიტარი ლიდერით - პუტინის სტრატეგიული პარტნიორი ალექსანდრე ლუკაშენკოთი შეივსო.
საყოველთაოდ ცნობილი კრემლისტური პროპაგანდისტული ნარატივების მოშველიებით მან "ოცნების" მიერ ბოლო პერიოდში მიღებული იმ კანონების გამართლება სცადა, რომელთა გამოც საქართველოს ევროინტეგრაციის პროცესი ოფიციალურად გაიყინა.
"ჩვენ ვგულშემატკივრობდით ქართველებს. რას ჰქვია, თავს ახვევდნენ რაღაც ლგბტ-ს ქართველებს, რომლებიც სსრკ-ში ყველაზე მაგარი ბიჭები იყვნენ, ნამდვილი კაცები?! რა საკვირველია, ვერ და არ მიიღებენ რაღაც ლგბტ-ს ქართველი კაცები, რომლებსაც აკვნიდანვე ქალებისკენ გაურბით თვალი! რა ლგბტ-ზეა საუბარი საერთოდ კავკასიაში?!" - ასე სცადა ე.წ. "ოჯახური სიწმინდისა და მავნე ზეგავლენისგან არასრულწლოვანთა დამცველი" კანონის გამართლება ლუკაშენკომ.
რაც შეეხება კიდევ ერთ ანტიდემოკრატიულ საკანონმდებლო ნორმას - ე.წ. უცხოური გავლენის გამჭვირვალების შესახებ კანონს,ბელორუსი ავტორიტარი ლიდერი, პუტინის რეჟიმისა და "ქართული ოცნების" ხელისუფლების წარმომადგენლების მსგავსად, იმეორებს პროპაგანდისტულ მტკიცებას, თითქოს მის მიზანს გამჭვირვალეობა წარმოადგენდა:
"საქართველოში სურდათ გამჭვირვალეობა, დასავლეთი კი ამის გამო ქვეყანას ანადგურებს" - განაცხადა ლუკაშენკომ მინსკში, ევრაზიული უსაფრთხოების კონფერენციაზე სიტყვით გამოსვლისას.

Лукашенко заступился за принятые «Грузинской мечтой» спорные законы
«Им ЛГБТ какое-то навязывают», заявил непризнанный цивилизованным миром президент Беларуси Александр Лукашенко, комментируя принятый в Грузии закон «о семейных ценностях и защите несовершеннолетних». Соответствующее заявление Лукашенко сделал во время выступления в Минске на конференции по евразийской безопасности:
«Мы за грузин переживали: слушайте, навязать грузинам ЛГБТ какое-то?! Грузинам, которые в Советском союзе были самыми крутыми хлопцами, мужиками, им ЛГБТ какое-то навязывают? Да не примут это грузины, они всю жизнь на женщин смотрели, с пеленок! Они им ЛГБТ. На Кавказе ЛГБТ».
Лукашенко прокомментировал еще одну спорную норму, принятую ранее в Грузии – закон «об иноагентах»:
«(Грузия) хотела прозрачности в своей стране, введя закон об «иноагентах», а Запад уничтожает за это страну», — заявляет Лукашенко.
Напомним, что международные партнеры, грузинская оппозиция и гражданский сектор призывают «Грузинскую мечту» отменить упомянутые спорные законы. По их мнению они нарушают права человека и отводят государство от европейского пути.
30 октября президент США Джо Байден заявил:
«Я глубоко встревожен недавним отступлением страны от демократии, включая принятие законодательства, копирующего российские законы, которые ограничивают основные свободы и ограничивают пространство для независимых организаций гражданского общества».
В докладе Еврокомиссии о расширении Евросоюза принятие законов называют «негативными событиями, повлиявшими на курс Грузии к ЕС… В результате чего процесс присоединения Грузии фактически был приостановлен».