პროკურატურამ არჩევნების გაყალბების მუხლით დაიწყო გამოძიება
საქართველოს პროკურატურამ ცენტრალური საარჩევნო კომისიის 2024 წლის 30 ოქტომბრის მომართვის საფუძველზე, გამოძიება დაიწყო საპარლამენტო არჩევნების სავარაუდო გაყალბების ფაქტზე, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 164³-ე მუხლით (არჩევნებთან დაკავშირებული დოკუმენტების: საარჩევნო სიების, ოქმების, ბიულეტენების, სარეგისტრაციო ჟურნალების და საკონტროლო ფურცლების განზრახ გაყალბება. ისჯება თავისუფლების აღკვეთით ვადით ორ წლამდე) გათვალისწინებული დანაშაულის ნიშნებით.
"ცესკო-ს განცხადებისა და საჯარო სივრცეში მასმედიის მეშვეობით გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, საქართველოს პრეზიდენტი, სალომე ზურაბიშვილი უნდა ფლობდეს მტკიცებულებებს 2024 წლის საპარლამენტო არჩევნების შესაძლო გაყალბებასთან დაკავშირებით, რის გამოც, კანონით დადგენილი წესით, საქართველოს პრეზიდენტი, მიმდინარე წლის 31 ოქტომბერს, გამოკითხვის მიზნით დაბარებულია საგამოძიებო უწყებაში.
საქართველოს პროკურატურა ჩაატარებს ყველა საჭირო საგამოძიებო და საპროცესო მოქმედებას, როგორც ცესკო-ს მომართვაში მითითებული, ამავდროულად, საქართველოს პრეზიდენტის, ცალკეული პოლიტიკური პარტიებისა და სადამკვირვებლო მისიების წარმომადგენლების მიერ გაჟღერებული ფაქტების შესწავლის მიზნით. მათ შორის, გამოძიების ფარგლებში გამოიკითხება ყველა ის პირი, რომელიც შესაძლებელია, ფლობდეს ინფორმაციას სავარაუდო, დანაშაულებრივ ფაქტთან დაკავშირებით.
აქვე, საზოგადოებას ვაცნობებთ, რომ წინასაარჩევნო პერიოდსა და არჩევნების დღეს გამოვლენილი ცალკეული სამართალდარღვევების შესწავლის მიზნით, სამართალდამცავი უწყებები აქტიურად აწარმოებენ გამოძიებას არაერთ სისხლის სამართლის საქმეზე.
გამოძიების შედეგების შესახებ პროკურატურა პერიოდულად მოახდენს საზოგადოების ინფორმირებას",- ნათქვამია განცხადებაში.
ოპოზიცია, ასევე პრეზიდენტი არ აღიარებენ არჩევნების გამოცხადებულ შედეგებს, მას გაყალბებულს უწოდებენ და მოითხოვენ საერთაშორისო გამოძიებას.

Прокуратура Грузии начала расследование по факту предполагаемой фальсификации выборов
Прокуратура начала расследование по факту предполагаемой фальсификации выборов в Грузии, сообщают в ведомстве. На опрос вызвана президент Саломе Зурабишвили.
«Прокуратура Грузии на основании обращения Центральной избирательной комиссии от 30 октября 2024 года начала расследование по факту возможной фальсификации парламентских выборов, имеющего признаки преступления, предусмотренного статьей 164 УК Грузии.
Согласно заявлению, ЦИК и информации, распространенной в публичном пространстве через средства массовой информации, президент Грузии Саломе Зурабишвили должна располагать доказательствами возможной фальсификации парламентских выборов 2024 года, поэтому, согласно закону, следственный орган вызывает на опрос президента Грузии 31 октября этого года.
Прокуратура Грузии проведет все необходимые следственные и процессуальные действия, как указано в обращении ЦИК, с целью изучения фактов, озвученных президентом Грузии, отдельными политическими партиями и представителями наблюдательных миссий. В рамках расследования будут допрошены все те лица, которые могут располагать информацией, связанной с предполагаемым преступным фактом.
Информируем общественность о том, что правоохранительные органы активно проводят расследования по ряду уголовных дел с целью изучения отдельных нарушений, выявленных в предвыборный период и в день выборов.
Прокуратура будет периодически информировать общественность о результатах расследования», — говорится в заявлении.