პეკინი: "ქართველი ხალხის არჩევანს ყოველთვის პატივს ვცემდით"
ჩინეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრო 26 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებს ეხმიანება და აცხადებს, რომ პეკინი "ქართველი ხალხის არჩევანს ყოველთვის პატივს სცემდა".
"ჩინეთი ყოველთვის პატივს სცემდა ქართველი ხალხის არჩევანს და გულწრფელად უსურვებს საქართველოს სტაბილურობასა და კეთილდღეობას. ჩინეთი მზადაა, იმუშავოს ყველა მხარესთან ორმხრივი ურთიერთობების უწყვეტი განვითარებისთვის" - განაცხადა საგარეო უწყების ოფიციალურმა წარმომადგენელმა ლინ ცზიანმა.
ცნობისთვის: ამ დრომდე "ქართულ ოცნებას" ცსკ-ის მიერ დეკლარირებული გამარჯვება მხოლოდ უნგრეთმა, აზერბაიჯანმა და სომხეთმა მიულოცეს. აშშ-ისა და ევროპის სხვა ქვეყნების ხელისუფლებები საარჩევნო დარღვევებზე მიუთითებენ და მათ სრულ და დაუყოვნებლივ გამოძიებას მოითხოვენ.
ჩინეთმა და საქართველოს ხელისუფლებამ 2023 წლის 31 ივლისს გამოაქვეყნეს ერთობლივი განცხადება სტრატეგიული პარტნიორობის დამყარების თაობაზე. 2024 წლის მაისის ბოლოს კი ცნობილი გახდა, რომ ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პორტის პროექტის ერთ-ერთი ინვესტორი ჩინური კონსორციუმი იქნება.

Китай «всегда уважал выбор грузинского народа» – представитель МИДа
«Китай всегда уважал выбор грузинского народа и искренне желает Грузии стабильности и процветания. Китай готов работать со всеми сторонами для содействия непрерывному развитию китайско-грузинских отношений», – заявил официальный представитель МИД КНР Линь Цзянь.
Напомним, что с победой «Грузинскую мечту» поздравили лидеры Венгрии, Армении и Азербайджана. Европейские и американские партнеры призывают расследовать предполагаемые нарушения на выборах.
Китай и Грузия 31 июля 2023 года опубликовали совместное заявление об установлении стратегического партнерства. С тех пор страны установили между собой безвизовый режим. В конце мая 2024 года стало известно, что китайский консорциум станет одним из инвестором в проекте строительства порта Анаклия.