თუ საქართველოს ხელისუფლება კურსს არ შეიცვლის, აშშ "შემდგომ შედეგებს" არ გამორიცხავს
თუ საქართველოს ხელისუფლება კურსს არ შეიცვლის, აშშ "შემდგომ შედეგებს" არ გამორიცხავს, - განაცხადა დღეს სახელმწიფო დეპარტამენტის პრეს-მდივანმა მეთიუ მილერმა.
მისივე თქმით, "ქართველი ხალხი გასულ შაბათს მივიდა არჩევნებზე ატმოსფეროში, რომელიც მმართველი პარტიის პოლიტიკით იყო ფორმირებული, სახელმწიფო რესურსების ბოროტად გამოყენების, ხმების ყიდვისა და ამომრჩევლის დაშინების ჩათვლით, რამაც არათანაბარი პირობები შექმნა და საარჩევნო პროცესისადმი საზოგადოებრივი და საერთაშორისო ნდობა შეარყია".
"ვუერთდებით ადგილბრივი და საერთაშორისო დამკვირვებლების მოწოდებებს, საარჩევნო დარღვევებთან დაკავშირებული ყველა ცნობა სრულად და დროულად იქნას გამოძიებული. გამოვდივართ ასევე მტკიცე მოწოდებით, პატივი ეცეს შეკრებისა და აზრის გამოხატვის ფუძემბდებლურ თავისუფლებევროატლანტიკურ თანამეგობრობასთან, ნაცვლად იმისა, რომ ავტოკრატებით მიერ მხარდაჭერილი პოლიტიკა გაამყაროს" - განაცხადა დღეს გამართულ ბრიფინგზე მილერმა.
იგი ყველას შეახსენებს, რომ "ქართველების 80%-ზე მეტს სურს, თავისი ქვეყანა ევროკავშირსა და ნატო-ში ინტეგრირებული იხილოს".
ამჟამინდელი მმართველი პარტიის მიერ იყო შემოთავაზებული და მხარდაჭერილი, ითვალისწინებს ქვეყნის ამ სტრუქტურებში გაწვრიანებისკენ სწრაფვას. ყველა პარტია აწარმოებს კამპანიას ამ მიზნის მხარდასაჭერად. თუმცა მმართველმა პარტიამ გადადგა ნაბიჯები, რომელიც ამ კურსს ეწინააღმდეგება. საქართველოს მთავრობას შეუძლია, დაადასტუროს დემოკრატიული ევროატლანტიკური კურსისადმი ერთგულება, თუკი დაცული იქნება კანონის უზენაესობა, აღმოიფხვრება მის საარჩევნო პროცესში დაფიქსირებული ნაკლოვანებები, გაუქმდება ანტიდემოკრატიული კანონდებლობა და გამოჩნდება მნიშვნელოვანი ძალისხმევა ევროავშირის წევრობისთვის საჭირო რეფორმების კუთხით არსებული რეკომენდაციების შესრულების მიმართულებით. წელს ჩვენ თანმიმდევრულად მოვუწოდებდით საქართველოს მთავრობას, უარი ეთქვა თავის ანტიდემოკრატიულ ქმედებებზე და დაჰბრუნებოდა ევროატლანტიკური ინტეგრაციის კურსს. კვლავ მოვუწოდებთ ამისაკენ. ხოლო თუ საქართველოს ხელისუფლება ამჟამინდელ ანტიდემოკრატიულ კურსს არ შეიცვლის, აშშ შემდგომ შედეგებს არ გამორიცხავს" - დასძინა მილერმა.

США «не исключают дальнейших последствий, если курс правительства Грузии не изменится»
«Мы не исключаем дальнейших последствий, если курс грузинского правительства не изменится», – заявил на брифинге пресс-секретарь Государственного департамента США Мэтью Миллер.
По его словам, «грузинский народ пришёл на выборы в субботу в атмосфере, сформированной политикой правящей партии, включая злоупотребление государственными ресурсами, покупку голосов и запугивание избирателей», что создало «неравные условия» и подорвало «общественное и международное доверие» к процессу.
«Мы присоединяемся к призывам международных и местных наблюдателей к полному расследованию всех сообщений о нарушениях, связанных с выборами, и настоятельно призываем уважать основные свободы выражения мнений и мирных собраний. Мы призываем грузинские властей подумать о том, какие отношения они хотят иметь с евроатлантическим сообществом, вместо того чтобы укреплять политику, одобренную автократами», – заявил он.
По словам представителя Госдепа, «более 80% грузин хотят видеть свою страну интегрированной в ЕС и НАТО».
«Конституция Грузии, предложенная и поддержанная текущей правящей партией, предписывает стремление к членству в этих евроатлантических институтах. Все партии ведут кампанию в поддержку этой цели. Однако правящая партия приняла меры, противоречащие этому курсу. Грузинское правительство может подтвердить свое приверженность демократическому евроатлантическому курсу, уважая верховенство закона, устраняя недостатки в своем избирательном процессе, отменяя антидемократическое законодательство и предпринимая значительные усилия для выполнения рекомендаций по реформам для вступления в ЕС. Мы последовательно призывали грузинское правительство в этом году отказаться от своих антидемократических действий и вернуться на евроатлантический путь», – отметил он.