ბრიტანელი მინისტრი: OSCE/ODIHR–ის წინასწარ დასკვნებში ასახული დარღვევები საერთაშორისო სტანდარტებს ეწინააღმდეგება, ხელისუფლება დემოკრატიის განვითარების გზას უნდა დაუბრუნდეს
28/10/2024 10:10:15 პოლიტიკა
დიდი ბრიტანეთის სახელმწიფო მინისტრის ევროპის საკითხებში სტივენ დაუთი საქართველოში 26 ოქტომბერს გამართულ საპარლამენტო არჩევნებს ეხმიანება და აცხადებს, რომ OSCE/ODIHR–ის წინასწარ დასკვნებში ასახული დარღვევები საერთაშორისო სტანდარტებს ეწინააღმდეგება
მისივე თქმით, საქართველოს ხელისუფლება დემოკრატიის განვითარების გზას უნდა დაუბრუნდეს.
“გაერთიანებული სამეფო მხარს უჭერს ეუთო-ოდირის წინასწარ ანგარიშს საქართველოში 26 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებთან დაკავშირებით. მისიას დიდი ბრიტანეთიდან ორმოცდაათი დამკვირვებელი შეუერთდა.
ანგარიში ასახავს ადმინისტრაციული რესურსების ბოროტად გამოყენებას, უაღრესად პოლარიზებულ საარჩევნო გარემოს, ასევე ფართოდ გავრცელებულ დაშინებას და ამომრჩეველთა იძულებას. აღნიშნული ქმედებები, სამოქალაქო საზოგადოებაზე ზეწოლასთან ერთად, რომელიც გამოიწვია "უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ" კანონმა, არ შეესაბამება ღია, დემოკრატიული საზოგადოების პრინციპებს და ეწინააღმდეგება საერთაშორისო სტანდარტებს.
საქართველოს ხელისუფლებამ უნდა გამოიძიოს ყველა დარღვევა და დაუბრუნდეს დემოკრატიის განვითარების გზას. ჩვენ ყურადღებით დავაკვირდებით მოვლენების განვითარებას ჩვენს საერთაშორისო პარტნიორებთან ერთად და მზადყოფნას გამოვთქვამთ მხარდაჭერისთვის", – აცხადებს დაუთი.

Госминистр Великобритании: правительство Грузии должно расследовать все нарушения
Стивен Даути, госминистр Великобритании по делам Европы и Северной Америки, отреагировал на выборы в Грузии. Он отметил, что правительство должно расследовать все нарушения. Политик отметил, что Лондон поддерживает предварительные выводы ОБСЕ/БДИПЧ.
«Великобритания поддерживает предварительные выводы ОБСЕ/БДИПЧ относительно парламентских выборов, состоявшихся 26 октября, на которые Соединенное Королевство направило 50 наблюдателей.
В отчете отмечается злоупотребление административным ресурсом, высокая поляризация обстановки во время предвыборной кампании, а также широкомасштабное запугивание и принуждение избирателей.
Вместе с законом «О прозрачности иностранного влияния» это не является действиями открытого и демократического общества и противоречит международным стандартам.
Правительство Грузии должно расследовать все нарушения и изменить свою сокращенную приверженность демократии. Мы будем внимательно следить за этим процессом вместе с нашими международными партнерами и готовы его поддержать», — заявил Даути.