დსთ-ის გენმდივანი: "ქართველმა ამომრჩეველმა რუსეთის მნიშვნელობა გააცნობიერა"
"დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობის (დსთ) გენერალური მდივანი სერგეი ლებედევი 26 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების ცსკ-ის მიერ გამოცხადებული წინასწარი შედეგების საფუძველზე ასკვნის, რომ "ქართველმა ამომრჩეველმა რუსეთისა და რუსეთთან თანამშრომლობის მნიშვნელობა გააცნობიერა".
"დასკვნა თავისთავად წარმოიშობა და ეს დასკვნა მშვენიერია: საქართველოში ადამიანები აცნობიერებენ დამოუკიდებელი კურსის მნიშვნელობას, რომელიც სრულად პასუხობს ქართველი ხალხის ინტერესებს. ხოლო ის, რომ მეზობლებთან თანამშრომლობა (როგორც სამხრეთ კავკასიის რეგიონში, ისე ჩრდილოეთით, უპირველესად - რუსეთთან) ქართველი ხალხის ინტრსებს პასუხობს, ცალსახაა და უდავო! ვინც საწინააღმდეგოს ამტკიცებს, ან გამიზნულად ამახინჯებს რეალურ სურათს, ან თავადაც შორსაა რეალობისგან!" - წერს ლებედევი.
ამასთან, იგი არ მალავს კმაყოფილებას "ქართული ოცნების" ხელისუფლების წარმომადგენლების განცხადებებით ქვეყნის საგარეო პოლიტიკურ კურსთან დაკავშირებით:
"არ შემიძლია, კმაყოფილებით არ აღვნიშნო "ოცნების" ხელისუფლების განცხადებები, რომ ისინი მზად არიან რუსეთთან კეთილმეზობლური ურთიერთობების აღსადგენად, ასევე დსთ-ის სხვა წევრ სახელმწიფოებთან და რომ ისინი ეწინააღმდეგებიან დასავლეთის მიერ რუსეთისა და ბელორუსისთვის დაწესებულ სანქციებს, - შეუძლებელია, ეს ყველაფერი არ გვახარებდეს და ეს თავად ქართველი ხალხის ინტერესს პასუხობსო".
შეგახსენებთ, რომ საქართველომ "დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობა" 2009 წლის 18 აგვისტოს, რუსეთ-საქართველოს 2008 წლის ომიდან ერთ წელიწადში დატოვა.
ცნობისთვის: 26 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების საბოლოო შედეგები ჯერ არ გამოცხადებულა, მაგრამ "ოცნებას" გამარჯვება უკვე მიულოცეს კრემლის პროპაგანდისტმა მარგარიტა სიმონიანმა, რუსეთის მთელმა რიგმა პოლიტიკოსებმა, ასევე უნგრეთის პრემიერმა, საგარეო საქმეთა მინისტრმა და აზერბაიჯანის პრეზიდენტმა.

Генсек СНГ: грузинские избиратели понимают важность сохранения независимого курса Грузии
Генсек СНГ Сергей Лебедев, комментируя итоги выборов в Грузии, заявил, что результаты говорят о том, что «избиратели понимают важность сохранения независимого курса и сотрудничества с соседями, в том числе с Россией».
«Вывод напрашивается сам собой, это логично: люди понимают важность для грузинского народа сохранения независимого курса, отвечающего интересам грузинского народа.
А то, что сотрудничество с соседями и в регионе Южного Кавказа, и с северными соседями, в первую очередь, с РФ, отвечает интересам грузинского народа — в этом не может быть сомнений», — заявил Лебедев.
Российский политик отметил, что тот, кто утверждает обратное, — или умышленно искажают действительную картину, или далек от реальности.
«Не могу не без удовлетворения сказать, что все заявления «Грузинской мечты» о том, что они настроены на восстановление добрососедских отношений и с Россией, и с другими странами СНГ, и что они сейчас выступают против санкций, которыми подвергаются Россия и Беларусь, — они не могут не радовать, потому что это отвечает интересам самого грузинского народа», — добавил он.
Напомним, Грузия вышла из состава СНГ 18 августа 2009 года. Ранее Лебедев заявил, что Украина и Молдова «юридически продолжают быть членами СНГ».
Отметим, «Грузинскую мечту» с победой на парламентских выборах поздравила пропагандистка Маргарита Симоньян, сенатор Григорий Карасин, глава МИД Венгрии Петер Сийярто, премьер Венргии Виктор Орбан, пропагандист Александ Дугин, сенатор Алексей Пушков.