უნგრეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი: "ჩარევის მცდელობის მიუხედავად, ქართველმა ხალხმა ნათლად აჩვენა, რა სურს"
27/10/2024 06:21:30 პოლიტიკა
"ჩარევის მცდელობის მიუხედავად, ქართველმა ხალხმა არჩევნებზე თავისი ნება გამოხატა, რის შედეგადაც მმართველმა პარტიამ „ქართულმა ოცნებამ“ დიდი უპირატესობით გაიმარჯვა, - ამის შესახებ უნგრეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა პიტერ სიიარტომ განაცხადა.
„ჩარევის მცდელობის მიუხედავად, ქართველმა ხალხმა ნათლად აჩვენა, რა სურს. პატრიოტმა მმართველმა პარტიამ „ქართულმა ოცნებამ“ არჩევნები დიდი უპირატესობით მოიგო. ბრავო, გილოცავთ!“, - აღნიშნა სიიარტომ.
მისი მტკიცებით, უნგრეთი, ევროკავშირის თავმჯდომარეობის დარჩენილ პერიოდში და შემდგომაც, მხარს დაუჭერს ქართველ მეგობრებს ევროინტეგრაციის მცდელობებში წარმატების მისაღწევად.

Глава МИД Венгрии поздравил «Мечту»: грузинский народ дал понять, чего хочет
Глава МИД Венгрии Петер Сийярто поздравил «Грузинскую мечту» с победой на парламентских выборах 26 октября. Он отметил, что «попытки вмешательства» не возымели желаемого результата и что грузинский народ «выразил свою волю».
«Попытки вмешаться оказались тщетными, но грузинский народ ясно дал понять, чего он хочет. Патриотическая, просемейная правящая партия победила на выборах с большим отрывом. Браво, поздравляем!
В течение оставшегося срока нашего председательства и, конечно, после него мы будем оказывать нашим грузинским друзьям всяческую поддержку для успеха их усилий по европейской интеграции», — пишет политик в сети Facebook.
Ранее «Мечту» с победой, до объявления предварительных результатов ЦИК Грузии, поздравил премьер Венгрии Виктор Орбан.