OSCE PA–ს სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელი: "ჩვენი მთავარი მისიაა, რომ დავრწმუნდეთ, რომ ხალხის რეალური ნება აისახება შედეგებში"
26/10/2024 08:32:14 პოლიტიკა
ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის (OSCE PA) სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელმა პია კაუმამ და ეუთოს სპეციალურმა კოორდინატორმა პასკალ ალიზარდმა თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში გახსნილი მეორე საარჩევნო უბანი მოინახულეს და ელექტრონული წესით ხმის მიცემის პროცესს დააკვირდნენ.
პია კაუმამ, რომელიც არჩევნებს საქართველოში 2020 წელსაც აკვირდებოდა, ჟურნალისტებს უთხრა, რომ წლევანდელი არჩევნების მთავარი განმასხვავებელი მისი ელექტრონული ხასიათია.
„ჩვენი მთავარი მისიაა, რომ დავრწმუნდეთ, რომ ხალხის რეალური ნება აისახება შედეგებში არჩევნების დღეს და ისინი მისცემენ ხმას ზეწოლის გარეშე“, - ამბობს კაუმა.
პასკალ ალიზარდის თქმით, უეთოს სადამკვირვებლო ჯგუფი უბნების 50-60%-ს დააკვირდება.
სადამკვირვებლო მისია 2024 წლის საპარლამენტო არჩევნების დღის შეფასებას ჟურნალისტებს ხვალ გააცნობს.
„ჩვენ არ ვაკვირდებით პოლიტიკურ ვითარებას, ვაკვირდებით უშუალოდ საარჩევნო პროცესს და ხვალ გვექნება შეფასება“, -განაცხადა მან.

Head of the OSCE PA Observation Mission: "Our main mission is to make sure that the real will of the people is reflected in the results"
26/10/2024 08:32:14 Politic
Head of the OSCE PA Observation Mission Pia Kauma and special coordinator of the OSCE Pascal Alizard visited on Saturday the second polling station opened in Tbilisi State University and observed the electronic voting process.
"Our main mission is to make sure that the real will of the people is reflected in the results on election day," Pia Kauma said.
According to Pascal Alizard, their observers will observe 50-60% of the polling stations.
"We are not observing the political situation, we are observing the election process and we will have an assessment tomorrow," he said.